Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5343 % 0.05
EURO 18,0678 % -0.04
GRAM ALTIN 985,30 % -0,23
ÇEYREK A. 1.610,96 % -0,23
BITCOIN 364.613 3.965
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

ASIL AMAÇLARI NE?

Yaşanılan bütün olaylar doğal olarak gelişen olaylar mıdır? Yoksa önceden planlanan, zamanı geldiğinde uygulanan ve sonuçları önceden tahmin edilen hadiseler midir?

Son Güncelleme :

11 Haziran 2013 - 15:21

/ 73 views kez okundu.
ASIL AMAÇLARI NE?

                          Son günlerde ülkemizde yaşanan olayların arkasında önceden bazı planlamaların olduğunu görüyoruz. Son yılarda demokratikleşme hamleleriyle birlikte toplumun yeniden bir dönüşüm yaşıyor olması ve geçmişin karanlık yüzleriyle yüzleşmesi son derece önemlidir. Karanlık yapıların cumhuriyet tarihinden bu yana egemen oldukları gücü kaybetmeme adına farklı dönemlerde sahneye koydukları bütün planların bir bir uygulama alanına koyduklarını görüyoruz. Darbeler, ekonomik krizler, etnik ve mezhepsel çatışmaları körükleyecek hadiseler yaratarak, milletin gerçekleri görmesini engellemişlerdir.

                        Geçmişin karanlık sayfalarında yer alan birçok hadisenin altındaki temel neden, on yılardır ellerinde tuttukları güçlerini millet ile paylaşmamaları yatmaktadır. Bu yapılar siyasette, ekonomide, orduda, dış politikadaki güçlerini kaybetme korkusu yaşadığı dönemlerin tamamında olaylara müdahil olduklarını görüyoruz. Adnan Menderesin asılması, Özal’ın zehirlenerek öldürülmesi, Erbakan’ın post modern darbe sonucu iktidardan indirilmesinin altında bu yapılar var ola gelmiştir. Ne zaman ki millet egemen olmak istemiş ise o zaman kuytu köşelerde planlarını hazırlayıp uygulamaya koymuşlardır. Şimdiye kadar hazırladıkları bütün planların tuttuğunu görüyoruz.

                     Şimdi aynı oyunları tekrar sahneye koymak ve kaybettikleri iktidarlarını tekrar geri almak için var güçleri ile saldırmaktadırlar. Her ne kadar olayların içinde görünmüyor olsalar da, açıktan destek vermenin maliyetini kaldıramadıklarından kaçak dövüşmeyi tercih etmektedirler.

                   Geçen haftadan beridir devam eden Gezi parkı olayları, belki ilk etapta masum bir şekilde başlamış, bazı çevreci insanların duyarlıkları ve Taksimde yapılması planlanan yapıların uygunluğu ile

ilgili endişelerini dikkate almak gerekebilirdi.

                  Fakat ondan sonra yaşanılan olayların gezi parkı olayları ile yakından uzaktan alakası olmadığını ve iktidarı düşürmeye yönelik hamlelere dönüştüğünü, son birkaç yıldır uygulamaya konulan ve bir türlü başarı elde etmeyen senaryoların devamı niteliğinde olduğunu görüyoruz. Bu karanlık çevrelerin olayları iktidardan kurtulmanın yolu olarak kullandıklarını ve toplumsal barışı zedeleyecek hadiselere başvurduklarını, yeniden çatışma alanları oluşturarak iktidara bir güven zedelemesi yaşatarak emellerine ulaşabileceklerini zannettiler. 

                 Daha gezi parkı olaylarının ilk saatlerinde birçok ülkenin olayları gündemine alması ve açıklamalarda bulunması, dünyaca ünlü birçok haber kanalının canlı yayına bağlanarak olaylara farklı bir anlam yüklemesi neyin göstergesidir? Birçok devletin istihbarat elemanlarının gezi parkına gelerek olayları kışkırtmasının altında ne yatmaktadır? Bu istihbarat elemanlarının içteki işbirlikçileri vasıtasıyla olayları nasıl kanalize ettiklerini hep beraber gördük. Allah aşkına Gezi parkındaki ağaçlar bu devletlerin çok mu umurlarında? Daha önce kesilen milyonlarca ağaç ile ilgi ne yaptılar? Hangi açıklamalarda bulundular? İsrail bayrağının gezi parkında ne işi var? İsrail’deki Türkiye büyükelçisi önünde İsraillerin ne işi var? 

O zaman ne yapılmak isteniliyor? Bununla ilgili birkaç senaryo konuşuluyor.

1-AK parti iktidarı kalabilir ama Recep Tayyip Erdoğan görevini bırakması

2-Yeni anayasa çalışmalarının askıya alınması

3-AK Parti içinde bir çatışma yaşatmak

4-Son yıllarda yapılan milyarlarca dolar yatırımların önüne geçmek

5-Türkiye’nin yüzünü Suriye’den döndürtüp kendi iç meselesi ile uğraştırmak

6-Cumhurbaşkanlığı seçimleri

7-Çözüm sürecini baltalamak

8-Türkiye’nin yükselişini engellemek

                Bu senaryoların tamamı iç ve dış egemen güçlerin ittifakı ile uygulama alanına sokulmak

isteniyor. Özelikle çözüm sürecinden rahatsız olan bazı çevrelerin Taksim olaylarını bahane göstererek sergilemiş oldukları tavırlar asıl meselenin geldiği noktayı belirtmesi açısından önemlidir.

               Özellikle başbakanın faiz lobisinin bu işin arkasında olduğunu vurgulaması ve bunların temsilcilerinin eylemlere finans ve reklam desteği vermesi ve asıl amaçlarının hükümete yönelik bir saldırı olduğunu, bundan sonra bu faiz lobisi ile mücadeleye gireceklerini söylemesi dikkate değer hadiselerdir.

              Gezi parkı meselesi ilk günkü amacından uzaklaşmış ve artık marjinal grupları kullanarak hükümeti tehdit harekine dönüştüğü görülmüştür. Millet oynanmak istenen senaryoyu yırtıp biz artık bu oyunda yokuz ve darbe tarihi bir daha tekerrür etmeyecek diye başbakana ve hükümete sahip çıkıyor.

 

                                                                      Twitter:@alaattinparlak