Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Belediyeler borç batağında | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

8 Aralık 2021 - 03:40

Belediyeler borç batağında

Bingöl Belediyesi’nin SGK’ ya 7 milyon 242 bin lira borcu bulunuyor. Kapatılan Çaytepe Belediyesi’de SGK’ ya olan borç nedeniyle icralık.

Belediyeler borç batağında
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2014 - 23:04


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, belediyelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ana para ve gecikme cezasıyla birlikte 33 milyar lira borcu olduğunu açıkladı. Bakan Çelik, SGK’ ya 100 bin liranın üstünde bin 202 belediyenin borcu bulunduğunu da kaydetti.
30 Eylül 2013 tarihi itibariyle SGK’nın icraya gönderilen alacak miktarının 21 milyar lirayı geçtiğini belirten Çelik, borç aslı, gecikme cezası ve zammıyla bu rakamın 33 milyar liraya ulaştığını açıkladı.
BİNGÖL’DE 5 BELEDİYE 100 BİN SINIRINI AŞTI
Belediyelerin SGK’ya olan borçlarıyla ilgili yazılı soru önergesine verdiği yanıtta 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle borcu herhangi bir kanun kapsamında yapılandırılmamış ve taksitlendirilmemiş borç tutarı 100 bin liranın üzerindeki belediye sayısının bin 202 olduğunu kaydetti. Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre Bingöl Belediyesi, Karlıova, Yedisu, Sancak ve köy statüsüne düşmesiyle kapatılan Çaytepe Belediyesi’nin borçları 100 bin liranın üzerinde.
BİNGÖL’DE 6 BELEDİYE İCRALIK
SGK borç sıralamasında Bingöl Belediyesi üst sıralarda yer alıyor. Bingöl Belediyesi’nin 2013 Aralık sonu itibarı ile 7 milyon 242 bin 563 TL borcu bulunuyor. Karlıova Belediyesi 802 bin 797, Yedisu Belediyesi 354 bin 480, Sancak Belediyesi 188 bin 687, Adaklı Belediyesi 22 bin 594 TL ile SGK ile davalı. Kapatılan Çaytepe Belediyesi’nin de 116 bin 288 TL borcu bulunuyor.
BELEDİYELER SGK BORÇLARI YÜZÜNDEN İCRALIK OLDU
Söz konusu borçlarla ilgili haklarında 6183 Sayılı Kanuna göre takip yapılan borçlu belediye sayısının 2 bin 41 olduğunu dile getiren Çelik, farklı tarihlerde çıkarılan kanunlarla sosyal güvenlik alacaklarının yapılandırıldığını hatırlattı. “İcra aşamasına gelen alacaklar otomatik icra programı vasıtasıyla dört ayda bir icra servislerine aktarılmaktadır” diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mevcut alacakların takibi için 6183 Sayılı Amme alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine istinaden prim borçlusu gerçek ve tüzel kişilerin menkul ve gayrimenkulleri, hak ve alacakları haczedilmektedir. Haciz işlemlerine esas yapılan sorgulamaların büyük bir kısmı zaman ve işlem sarfiyatını önlemek bakımından elektronik ortamda yapılmaktadır. Ayrıca borçlu şahısların üçüncü kişilerdeki mal, hak ve alacaklarına yine 6183 Sayılı Kanun hükümlerine göre haciz bildirisi gönderilerek haciz konulmaktadır. Belediyelerden olan prim alacakları, bu takiplerin yanında genel bütçeden kendilerine aktarılan paylardan Bakanlar Kurulu kararına istinaden kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmektedir."


 


 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV