Bingöl’ün 2040 Çevre Planı yeniden düzenleniyor « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

18 Ekim 2020 - 22:56

Bingöl’ün 2040 Çevre Planı yeniden düzenleniyor

Kurumların eksiklikleri tekrardan gözden geçirmesini isteyen Vali Güvençer,”Bingöl’ün 28 yılını şekillendirecek planda sanayi yatırımları ön planda olacak” dedi.

Bingöl’ün 2040 Çevre Planı yeniden düzenleniyor
Son Güncelleme :

22 Nisan 2012 - 13:50

30 views

2009 yılında Çevre ve Orman Bakanlığınca ihalesi yapılan ve 2040 yılı hedef alınarak PLANEVİ Şehircilik, Planlama ve Organizasyon Şirketi tarafından hazırlanan Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Malatya Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Bilgilendirme Toplantısı Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlendi.

PLAN GÖZDEN GEÇİRİLECEK
2040 yılı hedef alınarak hazırlanan planla bölge kararlarına uygun olarak, konut, sanayi, tarım, turizm gibi yerleşme ve arazi kullanım kararlarını belirleyen planda yaşanan bir takım eksiklikler üzerine Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in talebi üzerine plan tekrardan gözden geçirilecek.

EKSİKLİKLER GÖZDEN GEÇİRİLİYOR
Sözde 2040 yılı gelişimi göz önüne alınarak Bingöl için hazırlanan planda bölgenin arıcılık, hayvancılık ve turizmle kalkınabileceği öngörüsü, Organize Sanayi bölgesinin yetersizliği, Kentsel Gelişme alanlarının belirtilmemesi, sit alanları ve jeotermal kaynakların belirtilmemesi gibi bir takım eksiklikler üzerine plan yeniden incelemeye alındı.

GÜVENÇER: YARININ AĞIR SORUMLULUĞUNU ÜZERİMİZDE TAŞIYORUZ
Toplantıda Çevre Planı’nın düzenlemesine ilişkin konuşan Vali Güvençer, talep ve önerilerin değerlendirmeye alınacağını belirterek şunları söyledi: “Birçok ilde planlar sessiz sedasız onaylandı. Ve birçok sorun ortaya çıktı. Bu açıdan Bingöl’ün önümüzdeki 28 yılını şekillendirecek plan çok önemli. Bugünün ve yarının ağır sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz” dedi.

“PLAN SANAYİ AĞIRLIKLI OLACAK”
Planına son şekli verilmeden önce yine toplantı yapılacağını belirten Vali Güvençer sözlerine şöyle devam etti: “Bu planda kaçınılmaz olarak sanayi yatırımlarını ön planda olacak. Turizm ve hayvancılıkta elbette önemli ancak sanayi ağırlıklı olacak” şeklinde konuştu.

NÜFUS İSTATİSTİĞİ DÜZENLENDİ
Önceki toplantıda 2040 yılında Bingöl’ün arıcılık, hayvancılık ve turizmle kalkınabileceği, yine 2040 yılında Bingöl merkez nüfusunun 119 bin olacağı yönündeki tahminlerine Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Belediye Başkanı Serdar Atalay’ın itirazları gözden geçirilerek düzeltildi. Yeni plana göre Bingöl’ün 2040 nüfusu 185.885 olarak düzenlendi.

OSB’DE YER BİTTİ, ŞİMDİ NE OLACAK?
OSB’nin yer sorununun olduğunu belirten Vali Güvençer, genişleme ile ilgili bir takım belirsizliklerin olduğuna dikkat çekti. Güvençer,“Bingöl için sanayi oldukça önemli. Şuan Organize Sanayi Bölgesi’nde yer bitmiş durumda. Mevcut OSB nereye, nasıl genişler henüz belirsizliğini koruyor. 2. bir Organize Sanayi nereye kurulacak ayrıca OSB dışına yatırım yapacak olanların durumu da henüz net değil” dedi.
02.04.2012 tarihinde onaylanan plan askıya çıkmadan önce kurumların talepleri ve düzeltmelerine sunulacak. İlgili düzeltmelerin akabinde yapılacak son toplantının ardından 30 gün süreyle askıya çıkacak.
 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.