Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 351.900 -0.429
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Bingöl’ün çukurları meclis gündeminde

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Bingöl’deki çukurları gündeme getirerek, esnafın kazandığı parayı çukurlar nedeniyle araç masraflarına yatırdığını söyledi.

Son Güncelleme :

19 Mart 2012 - 10:37

/ 63 views kez okundu.
Bingöl’ün çukurları meclis gündeminde

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Dr.İdris Baluken, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Bingöl’de yolların köstebek yuvasına döndüğünü ve esnafın hizmet üretemeyen belediyeyi protesto etmek için caddelerde oluşan çukurlarda oltayla balık tuttuğunu kaydetti. Yerel yönetimlerden korkan ve yerel yönetimlere güvenmeyen bir iktidar yapısıyla karşı karşıya olduklarını belirten milletvekili Baluken, kendisinden olmayan yerel yönetimlerden korkan bir anlayışın var olduğunu ifade etti.

“SİZ ARAMADINIZ, BİZ BELEDİYENİN PRATİĞİNİ BURAYA GETİRDİK”

“Eğer başarılı bir yerel yönetim pratiği ortaya çıkarsa, kendi iktidarının sarsılacağından korkan bir anlayış.”diyen Baluken şöyle konuştu; “ Bu nedenle, belediye başkanlarını, belediye meclisi üyelerini, il genel meclisi üyelerini tutuklamaktan hiçbir sakınca görmüyor. Aynı şekilde, kendi denetiminde olan, kendi yapısı içerisinde bulunan yerel yönetimlere de güvensizlik duyan, güven duymayan bir anlayış olduğu için yetkiyi yerel yönetimlerden alıp merkezî idarede toplama gibi bir düzenleme söz konusu. Şimdi, bakın, burada, kendi bünyesindeki yerel yönetimlere güvenmemenin nereden kaynaklandığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu kürsüden, Bingöl Belediyesiyle ilgili birtakım sıkıntıları, vatandaşın, halkımızın yaşadığı sıkıntıları sizlerle paylaşmıştık ve şöyle bir çağrıda bulunmuştuk: “Kar mücadelesi için Bingöl Belediyesinin yapmış olduğu çalışma Bingöl’e yağan karın altında kalmıştır.” demiştik. Bingöl esnafının yaşadığı sıkıntıyı anlamak için bütün milletvekili arkadaşlara, rastgele bir Bingöl esnafını arayıp bir dertlerini dinleme çağrısı yapmıştık. Arayanınız oldu mu? Buradaki 300’ün üzerindeki milletvekili arkadaşımız, Bingöl esnafının, Bingöl halkının, Bingöl Belediyesinin yarattığı mağduriyetlerin tamamından sorumlu olan arkadaşlardır. Hiçbiriniz aramadınız. Siz aramadınız; biz, size, Bingöl Belediyesinin pratiğini buraya getirdik.”dedi.

“TAKSİ VE MİNİBÜS ESNAFI KAZANDIĞINI ARAÇ MASRAFINA YATIRIYOR”

Bingöl’de ki taksi ve minibüs esnafının dert yandığını söyleyen Baluken, Bingöl basınında yer alan bir haber fotoğrafını milletvekillerine göstererek şu şekilde konuştu; “Bakın, demin beni arayan Bingöl’deki taksi ve minibüs esnafı “Bu yıl kazanmış olduğumuz birkaç kuruşun üstüne, kapı kapı dolaşıp borç temin edip, araçlarımızı tamir etmenin sıkıntısını yaşıyoruz” diyorlar. Niye böyle? Çünkü Bingöl yolları, buz ve çukurdan dolayı tam bir köstebek yuvasına dönmüş durumda. Bakın, Bingöl basınına yansıyan bir fotoğrafı gösteriyorum size. Bingöl esnafı Bingöl caddelerinde oltayla balık tutmaya çıkmış. Bakın, burada, boyu 3 metreyi aşan kardan adamları, Bingöl sokaklarında, Bingöl caddelerinin hemen ortasında Belediyenin pratiğini protesto etmek için görebiliyoruz. Bu çekmiş olduğumuz resimleri, bu köstebek yuvasına dönmüş olan yolların resimlerini Çevre ve Şehircilik Bakanımızın kendisine vereceğim. Yerel yönetimlerle ilgili böylesi bir pratiği gördüğünüz zaman, tabii ki yetkiyi yerel yönetimlerden alıp merkezî idareye bir yetki verme gibi düzenlemeyi önünüze koyabilirsiniz ama o zaman da bizler, sizin yapmış olduğunuz yanlışlarla beraber kanun tasarısındaki yanlışları da bir şekilde buraya getirip sizlerle paylaşırız.”diye konuştu.