BİNGÖL'ÜN KALKINMASI ÜZERİNE NOTLAR | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

24 Ocak 2021 - 01:43

BİNGÖL’ÜN KALKINMASI ÜZERİNE NOTLAR

BİNGÖL’ÜN KALKINMASI ÜZERİNE NOTLAR
Son Güncelleme :

27 Nisan 2016 - 12:47

83 views

Bingöl az gelişmiş veya gelişmekte olan illerimizden biridir.  Her Bingöllü gibi biz de, Bingöl’ün sosyal, kültürel ve ekonomik bakımdan gelişmiş diğer iller seviyesine çıkmasını isteriz. Ancak sorumluluk makamında bulunan kişilerin daha çok çaba göstermesi gerekir. İlde tüm paydaşların katılacağı geniş bir istişare süreci başlatılmalı, ilde hangi alanlara öncelik verileceği belirlenmeli, daha doğrusu Bingöl’ü kalkındırmak için doğru alanlar tespit edilmelidir. Öncelikle hangi alanlarda kalkınmayı sağlayabiliriz. İlimiz için ekonomik değeri yüksek olan hangi alanlarda yatırımlar yapılmalı. Ben naçizane bu konudaki düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.  Bence ilimizin gerçek anlamda gelişmiş olmasını istiyorsak şu alanlarda yatırım yapmalıyız diye düşünüyorum.

 

 

 

Termal Turizm: Özellikle Ilıcalar bölgesi termal su kaynakları bakımından zengin bir bölge. Geçenlerde Bingöl Valisi basında çıkan bir açıklamasında, 10 tane beş yıldızlı otele yetecek kadar sıcak su yatakları tespit edildiğini söyledi. Bırakın 10 oteli 1 otel bile yaptıramadık. Afyon ili, termal turizm ile kabuğunu kırıyor. Bingöl de bunu başarabilir. Sıcak su, seracılıkta, kışın şehrin ısıtılmasında da kullanılabilir. Yeter ki ortak akılla hareket edelim.

 

Arıcılık: 1560’lı yıllara ait Osmanlı tahrir defterlerinde Genç ilçesinde bal vergisi verildiği bilgisi kayıtlarda mevcuttur. Aslında sadece Genç ilçesi değil Bingöl’ün tüm ilçeleri Arıcılık için  uygundur. Bingöl Balı üzerinde Üniversite ile işbirliği yapılarak Ar-Ge çalışmaları yapılmalı, standartlar belirlenmelidir. Bingöl Balı bir marka olmalı ve bu marka da tescillenmelidir. Herkes kafasına göre piyasaya bal vermemelidir.

 

Meyvecilik : Bingöl coğrafyasında özellikle Ceviz ve elma üretimine çok uygun olduğunu düşünüyorum.  Elma için soğuk hava depoları yapılmalıdır. Ceviz de maliyeti az ve ekonomik değeri çok yüksek. Bingöl Elması, Bingöl Cevizi birer marka olabilir. Yeter ki isteyelim ve doğru yöntemlerle çalışalım.

 

Hayvancılık : Bingöl coğrafi şartları Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık çok uygundur. Hayvancılık zaten teşvik edilmektedir. Daha yakın zamana kadar köyünde 150-200 küçükbaş hayvan besleyen köylümüz, bugün sadece 1 veya 2 tane büyükbaş hayvan beslemektedir. Köyde yaşadığı halde, ilçeden, ilden yoğurt, peynir, yumurta alan köylü kardeşlerimiz vardır. Atalet ve tembellikten kurtulmalıyız. Kümes hayvancılığı için de ilimiz uygun ortamlara sahiptir. Hayvancılıkla birlikte Bingöl Kavurması, Soğukçeşme Kavurması da ülke genelinde bir marka haline getirilebilir.

 

Turizm : Güneşin en güzel doğduğu topraklara sahibiz. Dünyada çok ender bulunan yüzen adalar yine ilimizde bulunmakta. Ancak ne Güneşin doğuşunu, ne de  Yüzen adaları yeterince tanıtamadık. Altyapı hizmetleri tamamlanmalı, tanıtım, reklam ve organizasyon işleri profesyonelce yapılmalıdır.

 


Yukarıda belirtilen alanlar dışında da yatırım yapılabilir. Ben bir Bingöllü kardeşiniz olarak bu konudaki kişisel düşüncelerimi paylaşmak istedim. Hangi alanda yatırım yaparsak yapalım, yapılacak yatırımın; sürdürülebilir olması, yerel olması, verimli olması, istihdama katkı sunması beklenir. Ayrıca geniş bir istişare süreci olmalı, iyi bir fizibilite çalışması yapılmalı ve kararlı olunmalıdır.

 


Malatya, Kayısı ile; Amasya, elma ile kabuğunu kırabilmişse, Bingöl de, Bingöl Balı, Bingöl Kavurması, Bingöl Cevizi, Termal Turizm, Güneşin Doğuşu ve Yüzen Adalar ile kabuğunu kırabilir, ülkede ve dünyada marka haline gelebilir. Yeter ki, doğru yöntemlerle hareket edelim ve kendimize inanalım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV