Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Bölgeye 65,6 milyon TL’lik yatırım

Son Güncelleme :

25 Ekim 2022 - 16:42

Bölgeye 65,6 milyon TL’lik yatırım

Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’yi kapsayan Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği (TİTDES) Programı’nın sonuçları açıklandı. Program kapsamında desteklenecek 43 başarılı projeyle bölgeye 65,6 milyon liralık özel sektör yatırımı yapılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabı üzerinden Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’yi kapsayan Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği (TİTDES) Programı’nın sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Bakan Varank’ın KOBİ’lere özel ilk 6 ayı geri ödemesiz yatırım ve finansman desteğinin sağlanacağı TİTDES Programı’na ilişkin paylaşımı şöyle: “Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’yi kapsayan TİTDES Programı sonuçları açıklandı. Yatırımlar tam gaz devam ediyor. 43 başarılı proje, 65,6 milyon liralık özel sektör yatırımı.”

Fırat Kalkınma Ajansının internet sitesinde Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği (TİTDES) Programı’nın sonuçlarına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“2022 Yılı Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği Programı ile alternatif turizm olanaklarının çeşitlendirilerek Yukarı Fırat Havzası turizm destinasyonunun geliştirilmesi, imalat sanayinde rekabetçiliğin güçlendirilerek bölge ihracatının artırılması ve tarımsal üretimde ürün çeşitliliği ile verimliliğin artırılarak yüksek katma değerli üretimin sağlanması amaçlanmaktadır.

Program ile yerel aktörlerin “İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve İhracatın Geliştirilmesi”, “Yukarı Fırat Havzası Turizm Destinasyonu Geliştirilmesi ve Markalaştırılması”, “Tarımsal Üretimde Katma Değerli Üretime Geçiş” Sonuç Odaklı Programları ile Sanayi Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün 2022-2023 teması olarak belirlediği “Genç İstihdamı” kapsamında, ajans tarafından ön fizibilitesi hazırlanmış yatırım konuları öncelikli olmak üzere bölgesel kalkınma açısından önem taşıyan yatırımlarına yönelik finansman desteği sağlanacaktır.

17 Haziran 2022 tarihinde ilan edilen program kapsamında 02 Eylül 2022 tarihine kadar çevrimiçi başvurular alınmıştır. Program kapsamında sunulan projelerin, Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği ve Kalkınma Ajansları Destek Yönetim Kılavuzu’na uygun şekilde, ön inceleme ve ön izleme süreçleri 23 Eylül 2022 tarihinde tamamlanmıştır. Teknik ve mali değerlendirmeler ise Değerlendirme Komitesi tarafından 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra Ajans Yönetim Kurulu tarafından 18.10.2022 tarihinde onaylanan başarılı proje listesi ekte sunulmuştur.

2022 Yılı Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği Programı kapsamında toplamda 69 proje teklifi alınmıştır. Ön inceleme aşamasında başarılı olup, teknik ve mali değerlendirme aşamasına geçen 68 projeden 43’ü asil olarak başarılı bulunmuştur. 11 adet proje de yedek olarak belirlenmiştir.Asil listede yer alan başvuru sahipleri ile yapılacak sözleşmelere ve proje uygulama takvimine ilişkin duyuru ve bildirimler daha sonra yapılacaktır. Asil listede yer alan başvuru sahipleriyle herhangi bir nedenle sözleşme imzalanmaması halinde yedek listedeki başvuru sahipleri sıra ile sözleşmeye davet edilecektir.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.