Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4603 % -0.11
EURO 17,7735 % -0.01
GRAM ALTIN 963,26 % 0,03
ÇEYREK A. 1.574,92 % 0,03
BITCOIN 355.858 0.939
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Çaldığı ineği kesti Jandarmaya yakalandı

Genç ilçesine bağlı Doğanca köyünde bir vatandaşa ait ineği çalıp kesen zanlı, Jandarma ekiplerinin çalışması sonucu yakalandı.

Son Güncelleme :

20 Eylül 2018 - 14:35

/ 107 views kez okundu.
Çaldığı ineği kesti Jandarmaya yakalandı

Edinilen bilgiye göre, olay geçtiğimiz hafta Genç ilçesine bağlı Doğanca Köyü sınırları içerisinde meydana geldi. Ö.T adlı vatandaşın ineğinin çalındığı bilgisini paylaştığı Jandarma komutanlığı ekipleri, yaptıkları araştırmada ineğin aynı köy sınırları içerisinde kesildiği ve et olarak Genç ilçe merkezine getirildiğini tespit etti. Çalışmaları derinleştiren ekipler, hayvan hırsızlığı yaptığı belirtilen şahsı kısa sürede kıskıvrak yakaladı. Jandarma komutanlığında işlemleri tamamlanan zanlı, adli makamlara sevk edildi. 

 

HAYVAN HIRSIZLIĞINA DİKKAT!

 

Hayvan Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler;

Hayvanlarınızı otlatmak maksadıyla arazide başıboş bırakmayın.

Hırsızlar genellikle bekçisi ve çoban köpeği olmayan hayvan sürülerini seçtiklerinden, hayvanlarınızı birleştirip sürü haline getirin ve çoban tutun.

Hayvan hırsızlarının hırsızlık öncesi önceden bölgede keşif yaptıkları, bu sebeple bölgede dolaşan şüpheli şahıs ve araçları derhal 156 Jandarmaya bildirin.

Çobanları bölgede tanınan ve daha önce hırsızlık suçu işlememiş kişilerden seçin.

Çobanlarınızın kimliklerini Jandarmaya bildirin.

Hayvan barınaklarını sağlam yapın, binaların kapı ve pencerelerinde kilit bulundurun ve etrafını sağlam çitlerle çevirin.

Ahır ve ağıllarınıza basit alarm ve kamera sistemi taktırın.

Ağıl ve ahırlarınızın içinde ve etrafında yeterli aydınlatma sağlayın.

Kaynağı belli olmayan, işaretleri silinmiş, menşe-i şahadetnamesiz ve kaydı yapılmamış hayvanları satın almayın, bu tür hayvanları alıp satanları 156 Jandarmaya bildirin.

Küçükbaş hayvanlarınızı silinmeyecek şekilde işaretleyin, Büyükbaş hayvanların tescil işlemlerini yaptırarak kulak küpelerini taktırın.

Belediye ve muhtarlıkların belirlediği yerler dışında hayvan alım-satım ve kesimi yapanları kolluk güçlerine bildirin.

Hırsızlık olayları genellikle 24-06 saatleri arasında ve görüş şartlarının zayıf olduğu günlerde olduğunu bilin ve bu saatlerde tedbirlerinizi arttırın.

Alıcı olarak gelen şahıslara hayvanlarınız ve ahırlarınız hakkında gereksiz bilgi vermeyin. Tanımadığınız hayvan alıcılarına ahırlarınızı ve hayvanlarınızı göstermeden önce kimlik bilgilerini bir yere not alınız.

Hayvanlarınızı çalındığını tespit ettiğiniz anda olay mahallinde hiçbir şeye dokunmadan 156 Jandarmaya bildirin ve devriye gelene kadar olay yerine kimsenin yaklaşmamasına dikkat edin.