Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR 28,9277 % 0.1
EURO 31,5051 % 0.03
GRAM ALTIN 1.896,89 % 0,39
ÇEYREK A. 3.101,41 % 0,39
BITCOIN 1.117.749 2.431
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 12°
Google News

ÇAPAKÇUR VADİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bingöl için önemli projeler arasında yer alan Çapakçur vadisinin planlamasına başlanıldı.

Son Güncelleme :

20 Temmuz 2014 - 17:56

ÇAPAKÇUR VADİSİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

 

Bingöl’de kentsel yaşam alanlarında yaşanan sıkışıklığın önlenmesi, sosyal alanlar ile ticari faaliyetlere konu alanlar üretmek ve Bingöl için önemli bir gelişim sağlanmasına yönelik sosyal ve ekonomik yapıların inşası kapsamında Çapakçur vadisinin rehabilitasyon, koruma ve ekonomik yatırımlara konu çalışmaları Bingöl Belediyesi, DSİ Teknik personeli ve TEMA Vakfı Bingöl İl Temsilcisi Cuma Karaarslan'ın katılımıyla başlatıldı.

 

 

 

 

Bölgede taşkın koruma, dere ıslahı ve yaz döneminde kullanmak üzere su tutma yapılarının planlamasına konulu projelerin yapılması, vadi için önerilen sosyal ve kültürel alanların belirlenmesi için alanda çalışma başlatan ekipler, ıslah çalışmasına konu olan tedbirleri yerinde inceleyerek, gereken çalışmaların tamamlanması ile uygulamaya başlanacağını belirtti.

DSİ Genel Müdürlüğü teknik personeli, DSİ Bölge Müdürlüğü, DSİ Şube Müdürlüğü elemanları ve Bingöl Belediyesi teknik elemanları ile TEMA Vakfı Bingöl İl Temsilcisi Cuma Karaarslan’n katıldığı çalışmalarda, Çapakçur vadisi için yapılması planlanan çalışmalar tamamlanınca oluşan plan görselleri, Bingöl halkı ile paylaşılarak görüş ve önerilere açık olarak tartışılacak ve son şekli verilerek uygulamaya geçilecek.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, bu alanda yapılması düşünülen planlama ile koruma ve sosyal yaşam alanları ile insan hareketlerinin altyapısına uygun ihtiyaçlar ve modeller belirleneceğini ifade ederek, kamu ve özel sektör yatırımlarına uygun değerlendirilmesi ve ekonomik yatırımlar yapılmasına katkı sunulacağını söyledi. Bingöl Belediyesi olarak Çapakçur vadisinin önemini algılayan ve bu alanda yapılacak çalışmaların Bingöl’ün kentleşme sürecinde yaşanan sıkıntılarını aşmak üzere bir bilinç ile yaklaştıklarını anlatan Barakazi, şöyle konuştu: "Kentlerin gelişimi, kentsel ihtiyaçları ve yaşamsal manevra alanlarının öneminin farkındayız. Bu alanda sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlere konu planlamalar ile kamu ve özel sektörün önündeki sıkışıklığı aşarak, gelişim sağlamayı sürdüreceğiz. Bu bakımdan belediyemiz Bingöl için öngördüğü kalkınma ve kamu yararı olan tüm faaliyetleri zaman geçirmeden yerine getirmek üzere sorumluluğunun bilincindedir. Bu bilinç ile halkımızın tüm beklentilerini karşılamak üzere vadi projesi ile bu vadiye konu insani sosyal yaşam altyapısının kurulacağı çalışmalar bizim için önemli bir alan olacaktır. Bu konuda Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’ın destekleri ile çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.”

Başkan Barakazi, çalışmaların üst havzadan başlayarak Çapakçur deresi bölgesinin tüm alanlarına yayılarak, 3 aşamalı bir uygulama ile kısa ve orta vadede planların halkla paylaşılacağı ve bu doğrultuda Bingöllülerin yaşamını güzelleştirecek doğal bir vadiyi de hayatlarına katacaklarını sözlerine ekledi.

Projenin Bingöl açısından önemini belirten ve projenin yapımında rol alan TEMA Temsilcisi Cuma Karaarslan da, Çapakçur vadisi ıslah proje ve planları ile hidrolojik verilere göre su ve taşkın önleme başta olmak üzere en önemli mevzunun Çapakçur’un yaz dönemlerinde yaşadığı su sıkıntısını ortadan kaldırmak için planlanan su depolama tesisleri ile bu vadi yeşil bir cennete dönüşeceğini anlattı. Karaarslan, bu temel yaklaşıma konu proje ve detayların DSİ verilerine göre ele alınarak, DSİ desteği ile kıyı koruma yapıları, malzeme tutucu ıslah sekileri, su tutucu gölet yapıları, taşkın kıyısına konu konsept parkların inşası yapılarak bölgede flora ve faunanın canlandırılacağı, bu alanın insan yaşamına doğal dokusu ile hizmet edeceğini söyledi.

Karaarslan, alanda oluşturulacak parklar, hobi bahçeleri, at çiftlikleri, spor amaçlı tesisler, yürüme ve bisiklet yolları, çay bahçeleri ve iaşe alanları, eğlence alanları ve Bingöl kültür evleri olmak üzere vadi ıslah ve havza bazlı projeler ve fizibilite çalışmaları hazırlanarak uygulamaya konu teknik ve mali veriler elde edileceğini anlattı.

Bu çalışmaların 3 aşamalı olarak gerçekleşecek olup ilk aşamanın DSİ ile birlikte oluşturulacak kamu yararına olan taşkın koruma ve su temini çalışmaları olacağını anlatan Karaarslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diğer aşama konu Vadi planı ve yatırıma konu planların içerik ve teknik detaylarını hazırlamak üzere Fırat Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında bir proje hazırlanarak sunulmak üzere planlanmış olup, 3. aşamada ise, belirlenen plan ölçeğinde bu vadiyi bir sosyal yaşam ve turizm kümelenmesi altyapısına uygun yatırım alanlarına dönüştürmek olacaktır.”

Karaarslan, bu vadi doğal dokunu bozmadan kentin sosyal alanı olarak iki yakadaki yerleşim alanının ortak yaşamı ve orta vadede Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden turizm katkısı sağlanacak, aynı zamanda bölgesel ölçekte bir faaliyet olacağını, bölge insanı için sosyal yaşam alanı olmanın yanı sıra önemli oranda yatırım ve istihdam sağlanacak projelerle Bingöl için önemli bir alanın da kazandırılacağını belirtti.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.