Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Çaytepe bir yudum suya muhtaç | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

7 Aralık 2021 - 18:44

Çaytepe bir yudum suya muhtaç

Genç ilçesine bağlı Çaytepe köyünün yıllardır gündemden düşmeyen su sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamıyor. Günde sadece 25 dakikalığına su verilen köyde vatandaşlar, su sorununun bir an evvel çözüme kavuşmasını bekliyor.

Çaytepe bir yudum suya muhtaç
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2016 - 14:17

Bingöl’ün en büyük köylerinden biri olan Çaytepe Köyü, bütün köyler gibi ileriye gitmektense geri geri gidiyor. 30 yıl öncesine kadar köyün içinde 15’e yakın büyük çeşmenin olduğunu ve 24 saat su aktığını dile getiren Çaytepeliler, bugünkü durumlarının 30 yıl önceki durumdan çok çok kötü olduğunu dile getiriyor.  Günde yarım saate yakın akan suyu içsinler mi, o suyla günde beş defa abdest mi alsınlar, kendileri mi yıkansınlar, çamaşırlarını mı yıkasınlar, hayvanlara mı su versinler, evlerini mi temizlesinler? Bu acınası tablo Kıbrıs’a deniz altından su götüren Türkiye’de Bingöl’ün Genç ilçesine 10 kilometre uzaktaki Çaytepe Köyü’nde yaşanıyor. Yıllardır var olan su sorunu, çözülmesi yerine, gittikçe kötüye gidiyor. Köylüler, şimdi bir yudum suya muhtaç halde.

 

 


DEFAATEN MÜRACAAT ETTİK

Durumu defaaten yetkili mercilere iletttiklerini ancak herhangi bir gelişme sağlanamadığını dile getiren  köylüler, “Bu, biz Çaytepelilerin tercihi değil. Çaytepe’yi bu duruma düşüren ve üzerinden rant sağlayanların Çaytepe’yi getirdiği bir durum. Çaytepeliler, bunu böyle görüyor. Çok değil, 70-80 yıl öncesine kadar Bingöl’den kalkıp Çaytepe’ye alışverişe geliyorlardı. Bizim köyümüz zanaatkârların, demircilerin, değirmencilerin kısacası üretenlerin köyüydü. Köyü bu duruma düşürenleri Allah’a havale ediyoruz” diye dert yandı.


 

"SORNLAR İLE BOĞUŞUYORUZ"

Çaytepe’de içme suyu dahi olmadığını dile getiren köylüler, “Bırakın sulamayı içme suyumuz bile yok. Köy çöp yığınına dönmüş durumda. Ne içme, ne sulama suyumuz var. Belediyenin kapatılmasından sonra altyapı, üstyapı, içme suyu sıkıntısı ve çöp sorunları ile boğuşuyoruz” diyerek köylerine hizmet gelmemesinden yakınan Çaytepe halkı, bir araya gelerek köylerine hizmet yapılmasını talep ettiler.


Beldelerinin köye dönüştüğü andan itibaren sorun yumağı haline geldiğini ifade eden köylüler zaten Belediye iken sırf belde oldukları için bir sürü hizmetten faydalanamadıkları belirterek, ‘‘Belediye iken özellikle KÖYDES gibi bir projeden faydalanamadık. O zamanlar bütün köyler suya kavuştu ve şimdilerde 24 saat akan suları var. Bizler ise hala günde yarım saat akan suya talim ediyoruz. Bu Çaytepe gibi büyük bir köy için ayıp sanacak durumdur. Bu kadar büyük bir köydeki insanlar günde bir saat akan suyla hangi ihtiyaçlarına çözüm bulsunlar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

BİZ SU İSTEDİK, VAR OLAN SUYUMUZU DA ALDILAR

Çaytepe’ye gelen ve günde bir saat kadar akan sularının mezralara dağıtılmasının büyük bir hata olduğunu ifade eden köylüler, “Çöpler toplanmıyor, belediye tarafından yapılan parke taşları kırılmış durumda, her yer çamur. Belediye köyümüze gelmeden önce bize gelen kaynak suyuna ek olarak sondaj çalışması ile ovadan ek su getirildi. Dolayısıyla köyümüze bağlı mezralara da bu tahsis edildi. Sondaj arızasından dolayı ovadaki su şuan köye gelmiyor. Haliyle köyümüze ait eski suyumuz kot farkı düşük olduğundan dolayı tümüyle mezralarımıza gitmekte ve haliyle köy merkezinde hiç su kalmamaktadır. Bize ait olan eski suyumuzun tekrar köy merkezinde kalmasını istiyoruz. Başka da bir şey istemiyoruz”


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV