Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 351.900 -0.429
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

CESUR ADIMLAR ATILIYOR.

Günlerdir merakla beklenen ve başbakan tarafından açıklanan demokratikleşme paketi toplumun çok önemli bir kısmı tarafından olumlu karşılanmakla beraber, ülkenin demokratikleşmesi ve özgürlüklerin çoğalması bakımından son derece önemli adımlar olarak görülmüştür.

Son Güncelleme :

03 Ekim 2013 - 17:58

/ 92 views kez okundu.
CESUR ADIMLAR ATILIYOR.

Sistemin sorunlar yumağı içinde çözüm bekleyen konuların pakete dahil edilmesi ve çözümü için adımlar atılıyor olması ülkenin önündeki sorunlar yumağı bir bir ortadan kalkacaktır. Açılan her demokratikleşme paketi milletin yeniden söz sahibi olması ve milletin egemenliğinin yeniden tesisi anlamına geliyor. Açılan paket yeni bir sürecin başladığını gösteriyor. Pakette yer almayan sorunlar bir önümüzdeki dönem başka paketlerde yer alacağını unutmamamız gerekir.

Özellikle Öğrenci andı uygulamasının kaldırılması, Seçim sisteminin değiştirilmesi, Siyasi partilere hazine yardımı, kamu kurumlarında başörtüsü serbesti,Eş genel başkanlık, yer adlarının iadesi, Özel okullarda Kürtçe eğitim gibi birçok önemli konunun çözüme kavuşmuş olması ‘milletin devleti’ olma yolunda çok önemli adımlar olarak görülmelidir. Çözüm sürecini konuştuğumuz bu günlerde bölge halkının heyecanla beklediği bu adımların sonuçlarının sürece olumlu bir etki yapacağı hiç kuşkusuz ortak kanaati oluşturmaktadır. Yıllardır ilkokulda yalanlarla büyüttüğümüz çocuklarımızın bu faşist anlayıştan kurtuluyor olması belli başına bir devrim niteliğini taşımaktadır.

Devletin milletinden ‘Milletin devleti’ olma yolunda çok önemli mesafe alınmıştır. Demokratik siyaset yapmanın ülkenin ve insanların kazanımı olduğunu görüyoruz. Artık silahların özgürlükler önünde önemli bir engel teşkil ettiğini görüyoruz. Sorunların siyaset makamı ile çözüme kavuşması gerekir. Söyleyecek sözü olanların sorunlara çözümü isteyenlerin elinde silah olmamalı. Bu adımlarla silahlı mücadele dönemlerinin artık geride kaldığını gösteriyor. Ülke demokratik sistemi içine sindirdikçe, özgürlüklerin önü açıldıkça kazanan bu ülkenin insanları olacaktır.

Burada emeği geçen başta başbakana ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bu aziz millet kendisine yapılan hiçbir iyiliği unutmayacak kadar büyük bir millettir.

 

Alaattin Parlak