Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4537 % -0.14
EURO 17,7651 % 0.01
GRAM ALTIN 964,24 % 0,13
ÇEYREK A. 1.576,53 % 0,13
BITCOIN 355.603 1.732
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°
Google News

ÇÖZÜMSÜZ ‘GARAJ’ TARTIŞMA!

Minibüsçüler: Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile yaptığımız görüşme sonucunda, köy minibüslerinin terminali durak olarak kullanmasına, sırası gelen minibüs şoförünün köy durağına uğrayıp yolcularını aldıktan sonra yoluna devam etmesine karar verildi. Belediye Başkanı Yücel Barakazi: Esnafımızı mağdur etmek için değil, şehir merkezinde bir düzen oluşturmak için alınmış bu kararı her ne olursa olsun uygulayacağız. Ayrıca Yeni garaj uygulaması ile Genç ilçesine gelmek isteyen bir vatandaş iki araç değiştirerek 5 TL olan yol ücretine ek olarak Bingöl’de şehir içi ulaşımı ile birlikte 6.50 TL vermiş olacak.

Son Güncelleme :

24 Temmuz 2018 - 11:25

/ 145 views kez okundu.
ÇÖZÜMSÜZ ‘GARAJ’ TARTIŞMA!

Şehirlerarası terminalin Simani Mahallesine taşınmasının ardından eski terminal ilçe ve köy garajı olarak kullanılmaya başlandı. Geçen hafta itibariyle kullanılmaya başlanan eski terminale gitmek istemeyen ilçe ve köy minibüsü şoförleri, dün öğle saatlerinde Beşyolda toplanarak valilik önüne kadar yürüdü. Sorunun çözümü için Vali Ali Mantı ile görüşmek isteyen şoför esnafı, emniyet müdürlüğü ekiplerinin devreye girmesiyle, sorunun muhatabı olan Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile görüştürüldüler.

 

Belediye Başkanı ile görüştükten sonra açıklama yapan şoför esnafı, sorunlarının çözüldüğünü belirttiler.

 

Köylere yolcu taşımacılığı yapan Gıyasettin Yıldız, Abdullah Abay, Halim Bağatarhan ve Ahmet Arslangiray, “Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile yaptığımız görüşme sonucunda, köy minibüslerinin terminali durak olarak kullanmasına, sırası gelen minibüs şoförünün köy durağına uğrayıp yolcularını aldıktan sonra yoluna devam etmesine karar verildi. Sorunu çözdüğü için belediye başkanına teşekkür ediyoruz” dediler.

 

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

 

Konu ile ilgili Bingöl Belediyesinden de açıklama yapıldı. Bingöl Belediyesinden gönderilen yazıda, minibüsçüler ile belediye başkanının görüşmesi anlatıldı.

 

Bingöl Belediyesinden gönderilen yazı şöyle:

 

Protesto gösterisinin ardından Bingöl Belediyesi’ne gelen grup temsilcileri, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile görüştü.

 

Minibüs duraklarının çarşı merkezinde kalması veya farklı bir şekilde çözüm üretilmesini isteyen esnafın talebine “her sokak arasında garaj oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz” karşılığını veren Başkan Barakazi, şehrin bu uygulamaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

Çözümü eylem yaparak aradıklarından dolayı pişmanlık duyduklarını belirten esnaf; “Böyle bir yola başvurmakla hata ettik. Evvela bu hususta özür dileriz sizden. Bizim tek gayemiz esnaf ve minibüs şoförlerinin mağdur edilmemesi. Bu hususta sizlerden bir çözüm yolu talep ediyoruz” dediler.

 

Şehir trafiğinin düzene girmesi, karmaşanın sonlandırılması, ilçe ve köy minibüsleri açısından ulaşımın tek merkezden sağlanması için alınan bu kararı uygulamakta kararlı olduklarını vurgulayan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, ‘esnafı mağdur etmek için alınmış bir karar’ şeklindeki algının yanlış olduğunun altını çizdi.

 

İlçe ve köy minibüslerinin trafikte oluşturduğu yoğunluktan kaynaklı karmaşaya ilişkin birçok şikâyet, yeni düzenlemeye dönük de birçok memnuniyetin taraflarına iletildiğine işaret eden Başkan Barakazi; “Bingöl’de binlerce esnaf var. Her esnafın memnuniyeti için her köşe başına garaj izni veremeyiz. Yıllardır alışılagelen bir tablonun değişmesi, bundan olumsuz etkilendiği düşünülen esnaf için zor olabilir ancak bu karmaşayı yaşayan bir şehrin neredeyse tamamı. Yayalar da, araç sürücüleri de bunun sıkıntısını yaşıyor. Bu şehrin bir düzene ihtiyacı var. Esnafımızı mağdur etmek için değil, şehir merkezinde bir düzen oluşturmak için alınmış bu kararı her ne olursa olsun uygulayacağız. Her gün protesto gösterileri de yapsalar, bu karardan dönmeyeceğiz. Bu şehirde sadece garaj bölgelerindeki esnaf yaşamıyor. Onlar da halkın talebine, beklentisine saygı duymak zorundalar. Kararın uygulanması, mağduriyetlerin de en aza indirgenmesi noktasında da gerekli hususları gözden geçireceğiz” dedi.

 

Halkın memnuniyetine de değinen Barakazi, halktan çok olumlu tepkiler aldıklarını, kararı desteklediklerini de iddia etti.

 

Ayrıca yeni garaj uygulaması ile Genç ilçesine gelmek isteyen bir vatandaş iki araç değiştirerek 5 TL olan yol ücreti, 6.50 TL vermiş olacak.