Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DAVACIYIZ! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

9 Aralık 2021 - 11:21

DAVACIYIZ!

Kitlesel basın açıklamasıyla sorunlarını duyuran engelli dernekleri, şehir içi taşımacılık yapan hat minibüslerine sitem etti; “Biz bunlardan şikâyetçiyiz, davacıyız. Verdikleri sözleri tutmadılar, bizleri kandırdılar. Sorunlarımızın takipçisi olacağız ve gönüllü avukatlarımızla yargıya taşıyıp, sorunlarımızı aşacağız.”

DAVACIYIZ!
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2016 - 10:32

Bingöl’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önceliğinde bir araya gelen engelli dernekleri, ‘Sevgi her engeli aşar’ sloganıyla yürüyüş yaparak toplumsal farkındalık oluşturdu. Sloganlar eşliğinde Genç Caddesi üzerinde yürüyüş yapan dernekler, Dörtyol Saat Kulesi önünde basın açıklaması yaptı.

“HER BİREY BİRER ENGELLİ ADAYIDIR”

Etkinliğe katılan dernekler adına konuşan Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Engellilerin sadece özel günlerde ve onlara ayrılan haftalarda değil, her zaman hatırlanması gerektiğini vurgulayan Korkutata, şunları söyledi: “Unutulmamalıdır ki her birey birer engelli adayıdır. Trafikte seyir halinde olan vatandaşlarımız bu duruma en yatkın olan adaylardır. Bu anlamda kentsel olarak bir takım sıkıntılar içerisindeyiz. Kaldırım işgalleri, uygunsuz araç parkları, elverişsiz yapılar bizim hayatımıza engel teşkil etmektedir. Bu engeller bizi eritmekten başka hiçbir şeye yaramamaktadır” dedi.

EN TEMEL SORUNUMUZ HAT MİNİBÜSLERİ

Öncelikli temel sorunları arasında şehir içi taşımacılık geldiğini ifade eden Korkutara, “Biz bunlardan şikâyetçiyiz, davacıyız. Engellilerin özel hak ve hakkaniyet ihlallerinin yapıldığı bir toplumda yaşıyoruz. Buna en büyük katkıyı hat minibüsleri sağlıyor. Araçlarda akıllı kartları kullandığımız zaman ‘ücretsiz’ sesi, engel durumumuzu yani özel durumumuzu ortaya koyuyor. Biz kendimizle barışık engelliler olarak, şehir içi araçlarda toplumun acınası gözlerle bizlere bakmasını asla kabul etmiyoruz. Engellilik mahrumiyet hakkıdır ve şartlı kalmalıdır” diye konuştu.

BİZLERİ KANDIRDILAR

Sorunun aşılması hususunda belediyeyi göreve davet eden Korkutata, şunları söyledi: “Bizim mobbing yemediğimiz gün, mobbing yemediğimiz dakika, saniye kalmadı. Dolduracak ne yüreğimiz ve kalbimiz kaldı. Hat minibüslerindeki duruma ilişkin kooperatif başkanı Nihat Kaya başta olmak üzere birçok kişiden söz aldık ama verdikleri sözü tutmadılar, bizleri kandırdılar. Biz bu konunun takipçisi olacağız ve onların yakasından düşmeyeceğiz. Bu konuyu gönüllü avukatlarımızla yargıya taşıyıp, bu sorunu aşacağız. Biz engelliler ne sadaka kültürüyle büyüdük, nede sadaka kültürüyle büyüyen bir toplumu kabul ediyoruz.  Biz herkes gibi aynı haklara sahip olmak için mücadele veriyoruz.”

TEDBİRLERİ ZAFİYETLERE UĞRUYOR

Engellilerle ilgili devletin aldığı tedbir ve uygulamaların batıda güzel bir şekilde devam ederken, Bingöl’de maalesef zafiyetlere uğradığını ifade eden Korkutata, “Soruyorum vicdanlara, doğudaki ile batıdaki insan arasındaki fark nedir? Onlar insan da biz değil miyiz? Onlarla aynı hakları taşımamıza rağmen Bingöl’de yasadışı ve yasanın altında kalan biz engelliler neyiz? Bu soruların cevaplarını istiyoruz ve 10-16 Mayıs’ı bir başlangıç olarak kabul ediyoruz” dedi.

Kısa zamanda hak ihlalleriyle ilgili adım atılmadığı halde oturma ve açlık grevleri eylemleri yaparak seslerini duyuracaklarını vurgulayan Korkutata, “Sesimizi dünyaya duyuruncaya kadar durmayacağız. Bingöl’ümüzde 30 binin üzerinde engelli var ve bu engelliler toplumun büyük bir kısmını oluşturuyor. Bizleri yok saymak, vicdanınızı çürütmekten başka hiçbir şeye yaramaz. Bu anlamda herkes üzerine düşen görevleri yerine getirmeli ve bizleri desteklemeli” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV