Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

“DEĞER VERMEKLE BAŞLAR”

Son Güncelleme :

09 Eylül 2019 - 11:00

“DEĞER VERMEKLE BAŞLAR”

Yaptığı çalışmalar ve etkinlikler ile Türkiye’nin en başarılı öğretmenleri arasında gösterilen ve son dönemde ilçemize atanan Eğitimci-Yazar ve Sivil Toplum Gönüllüsü Veysel Çeliker ile Genç ilçemiz ve gençlerimiz üzerine gerçekleştirdiğimiz kısa röportajda Çeliker : ‘Bir insanı harekete geçirmenin yolu ona değer vermekle başlar’ dedi.

Gencin Sesi: Veysel hocam öncelikle ilçemize hoş geldiniz. Sizleri tanımayanlar için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Çeliker: Öncelikle Gencin Sesi gazetemize yayın hayatında başarılar diliyorum. Halkımızın daha iyi hizmetleri daha iyi nasıl alabileceğine dair bir basamak görevi gören basın-yayın kuruluşlarının halka hizmet gibi temel konularda sivil toplum insanlarının görüşlerini almasını çok önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum.

Şahsım Veysel ÇELİKER, 1984 Solhan doğumlu olmakla birlikte Genç ilçemizin Tavz bölgesinin bir mensubuyum. Dolayısıyla kendimi bir Genç’li olarak ta gördüğümü ifade etmek isterim.

12 yıllık bir Öğretmenlik ve İdarecilik kariyerimin yanında Bingöl’de şuanda da faaliyete gösteren Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği, 12 Bingöl Spor Kulübü, Zaza Dil Tarih ve Kültür Derneklerinde yöneticilik görevlerinde bulundum. Eğitim-Öğretim faaliyetleri kapsamında 6-9 yaş arası çocuklarda Zekâ ve Hafıza Geliştirme Etkinlikleri başlığına sahip 16 adet kitaplarım mevcut. Tüm bunların yanında yüzlerce makalem mevcuttur. 2012 yılında Türkiye’de Mesleğinde Fark Yaratan öğretmen olarak Cumhurbaşkanlığımız tarafından kabul edildim ve ödüllendirildim. Birçok okul ve kurumda öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulundum. Şuan da Genç ilçemizde öğretmenlik mesleğini ifa etmek için bulunmaktayım.

Gencin Sesi: Genç ilçemiz üzerine ilk izlenimlerinizi, değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Çeliker: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ilçemiz, kaynakları ve potansiyeli açısından değerlendirildiğinde kanaatimce Bingöl’ün potansiyeli en yüksek ilçesi konumda. Gençteki potansiyelin diğer 6 ilçemizde olmadığı kadar yüksek olduğunu rahatlıkla beyan edebilirim. Lakin bu potansiyel şuan itibari ile Genç ilçemize zarar verecek boyutlara ulaşmış durumda. Bunun yegâne sebebi de potansiyelin doğru kullanılamayışıdır. Genç’in içinde var olan bu dinamik üzülerek belirtmek isterim ki sadece siyasete kanalize olduğundan ve siyasetinde doğru kullanılmadığında bir canavara dönüştüğü gerçeği de ortada olduğundan var olan bu potansiyel maalesef Genç ilçemizin hak ettiği konuma ulaşması noktasında kullanılamamış ve negatif yönde bir etki yapmıştır.

Gencin Sesi: Var olan bu potansiyelin doğru kullanılması noktasında kimlere görev düşüyor?

Çeliker: Açık ve net söylüyorum. Genç ilçemizde sivil toplum kültürü inanılmaz derece de zayıf. Sivil toplum bir milletin gelişmesi açısında merdiven görevi gören müthiş bir kavramdır. Sivil toplum aktiviteleri açısından yeterli düzeye ulaşmış halklara ekonomik ve kültürel açıdan bakıldığında birkaç adım önde olduklarını rahatlıkla beyan edebilirim. Genç ilçemizde sivil toplum çalışmaları çok yetersiz. Eğer potansiyelin doğru değerlendirilmesini, doğru kanallara yönelmesini istiyorsak sivil toplum örgütlerinin sayılarının ve niteliklerinin artması gerekir.

Gencin Sesi: Genç’te var olduğunu belirttiğiniz potansiyelin kullanılması noktasında sivil toplum örgütlerine ne düşüyor? Stk’lar bu potansiyeli nasıl kullanacak?

Çeliker: Öncelikle belirtmek isterim ki: Bir insanı harekete geçirmenin en güzel yolu onu kendisinin değerli olduğuna ve en güzel şeylere layık olduğuna inandırabilmekten geçer. Bizim halkımız, güzel insanlarımız yıllarca içe kapanmış, kendisinden ve çevresinden bihaber yaşamış, kendi potansiyelinin farkına varamamıştır. Halkımız yıllarca kıt kanaat geçimini sağlamış, üretim araçlarını merak etmemiş, büyük çapta üretememiş ve hep yerinde saymıştır. Dünya geliştikçe bizler daha gerilere gitmişiz, muhakeme yapmayı hep başkalarına havale etmişiz.

Bu saydıklarım, içerisinde bulunduğumuz durumun kısa bir özetidir. Stk’lara ve kamu kurumlarının fedakâr yöneticilerine ise burada çok düşüyor. Aydınlarımız halkın aklını, halkın iradesini ve enerjisini, halkın vicdanını uyandırmak zorundadır. Özetle: halkın düşüncesini uyandırmalıyız; köylüye, işçiye, toplumun alt tabakalarına nasıl iyi yaşanır, nasıl iyi yaşam koşulları yaratılır? Bunlar için eğitmek zorundasınız.

Halka hayatın değerini anlamayı ve onu korumayı öğretmeliyiz. Daha rahat, daha sağlıklı, daha uygun bir yaşam tarzı nasıl kurulur, onu öğretmeliyiz. Kendilerinin ve çocuklarının sağlığını nasıl koruyacaklarını öğretmeliyiz. Mutlu bir aile hayatı nasıl kurulur, onu öğretmeliyiz: Erkeğin kadına ve kadının erkeğe nasıl davranacağını ve çocuklarını nasıl eğiteceklerini öğretmeliyiz. Bütün bu işlerde halka iyi örnek olmalı halka gerek davranışlarımızla gerek konuşmalarınızla ve gerekse yaptığımız işlerle samimi olduğumuzu göstermeliyiz.

 

Gencin Sesi: Bu noktada sizlerin Genç ilçesinde görev yapacağı süre zarfında yapmayı düşündüğü etkinlikle var mı?

Çeliker: Her şeyden önce bir mesleğim var ve bu meslek büyük bir fedakârlık gerektiriyor. Genç ilçemizde kalacağım süre zarfında muhatap olacağım çocuklarla ve gençlerle iyi ilişkiler kurmak onları hayata hazırlamak gibi bir görevimiz mevcut. Bunun dışında ilerleyen zamanlarda Genç’te bir platform kurulması noktasında gönüllü olacak arkadaşlarla bir araya gelip halkımızın aydınlanması için gerekli altyapıyı hazırlayacak bir örgütlenmeyi sağlamak gibi bir düşüncem mevcuttur. Buna ne kadar muvaffak olabiliriz bilemiyorum ama en azından deneyeceğiz.

Gencin Sesi: Son olarak söylemek istedikleriniz?

Çeliker: Her insanın hayat felsefesini ifade eden birkaç cümlesi vardır. Benimde bir cümlem var. Sen gül ol yeter, bahar gelmezse bile bu senin sorunun değildir. Biz çalışmalarımızı sağlam temeller üzerine bina edelim. Çalışalım gayret edelim ve tüm bunları yaparken her şeyden önce samimi olalım. İnanıyorum ki rabbim hiçbir erkeğin ve kadının çalışmasını zayi etmez.

Bu vesileyle Gencin Sesi gazetemizin değerli emekçilerine de sonsuz teşekkürlerimi ve başarı dileklerimi sunarım.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.