Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

DEMİRAĞ’DAN 28 ŞUBAT DAVASI AÇIKLAMASI

Genç Memur-Sen ve Genç Eğitim-Bir-Sen Başkanı Muhammet Mustafa Demirağ, darbelerin Türkiye’deki vesayet sistemini ayakta tutan temel unsurlar olduğunu ifade ederek, “28 Şubat darbe davasında karar aşamasına gelinmiş olması sevindiricidir. Milyonlarca insanı mağdur eden, millete ihanet eden, ülkenin maddi manevi bütün birikimini yağmaya açan 28 Şubat darbecilerinin en ağır cezalara çarptırılmaları, bütün milletin olduğu gibi bizim de bu davadan beklentimizdir” dedi.

Son Güncelleme :

24 Şubat 2018 - 23:57

DEMİRAĞ’DAN 28 ŞUBAT DAVASI AÇIKLAMASI

Ankara’da görülmekte olan 28 Şubat darbe davasında karar aşamasına gelinmiş olmasının sevindirici olduğunu belirten Demirağ, “Milyonlarca insanı mağdur eden, millete ihanet eden, belli odakların hesapları adına bu ülkenin maddi manevi bütün birikimini yağmaya açan 28 Şubat darbecilerinin hak ettikleri cezalara çarptırılmaları, bütün milletin olduğu gibi bizim de beklentimizdir” şeklinde konuştu.

 

 “Darbenin sivil ayağını oluşturan kesimler de yargılanmalıdır”

 

“Bilinçli olarak sanık kürsüsünden kaçırılan ve 28 Şubat darbesinin sivil ayağını oluşturan bütün kesimler mutlaka yargılanmalıdır” diyen Demirağ, darbe sürecinde etkin rol oynadığı hâlde darbeden sorumlu tutulmayıp yargılanmayan kesimler olduğunu, o kesimlerin de sürece dâhil edilerek yargılanmaları gerektiğini kaydetti. Demirağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Darbenin sivil ayağının oluşturulması için açıkça darbecilere destek veren dönemin sivil toplum kuruluşu yöneticileri, yaptıkları açıklamalarla darbe için zemin ve toplumsal talep üretme misyonu üstlenmiş, darbenin öncü kuvvetleri olarak hareket etmiştir. Darbeciler tarafından kendilerine verilen rol gereği bir yandan hükümete karşı toplumun rahatsız olduğu algısını üretirken, öte yandan darbenin süreklilik kazanması için uğraş vermişlerdir. Millete ihanette sınır tanımayan, kendi kurumlarının adını kirleten, demokrasiden, özgürlüklerden ve milletin değerlerinden yana tavır göstermelerini bekleyen üyelerine ihanet eden dönemin STK yöneticileri bunun hesabını mutlaka yargı önünde vermelidir.”

 

“FETÖ de mutlaka 28 Şubat’tan yargılanmalıdır”

 

15 Temmuz darbe girişimine giden yolun 28 Şubat’ta atıldığını anımsatan Demirağ, “15 Temmuz’a giden yolun taşlarını ta o zamanlarda dizmeye başlayan FETÖ, ordunun irtica enstrümanını kullanarak, bu süreçte vatansever dindar subayları ordudan attırmış, kendisine bağlı kadroların önünü açmıştır. Fetullah Gülen, açıklamalarında, cuntacılar için ‘sevap kazanıyorlar’ demiş, MGK bildirisine methiyeler dizmiş ve darbeyi ‘demokrasi’ olarak ifade ederek, seçilmiş hükümeti istifaya çağırmıştır. Aynı zamanda 28 Şubat darbe davası açıldığında ‘tutuklanmalarına gönlüm razı değil’ diyerek mankurtlaştırdığı yargı elemanlarına ortaklık yaptığı darbecileri koruma mesajı vermiştir. FETÖ de mutlaka 28 Şubat’tan yargılanmalıdır. Bunun yanında FETÖ’cü savcıların bu tavrını kullanarak yargıdan kaçmaya kalkan 28 Şubat darbecilerinin bu oyunlarına da gelinmemelidir.”

 

 “Mağduriyetler giderilmelidir”

 

Darbelerle mücadelenin bir diğer önemli ayağının da darbecilerin kurdukları düzeneklerin değiştirilmesi ve darbecilerin sebep olduğu mağduriyetlerin giderilmesi olduğunu vurgulayan Demirağ, “Bu meyanda binlerce insanın haksız yere ceza almasına neden olan brifingli yargı kararları iptal edilmeli, hâlâ sürmekte olan mağduriyetler son bulmalıdır. 28 Şubat, sonuçları itibarıyla mağdurları açısından da sona ermeli, bu son 28 Şubat olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

28 Şubat’ın bütün sonuçlarıyla birlikte tarihin ibret sayfalarına gömülmesi için darbecilerin ve iş birlikçilerinin mutlaka cezalandırılması, hesap sorulmayan kimsenin, hesabı sorulmamış meselenin kalmaması gerektiğini dile getiren Demirağ, kamu vicdanının rahatlamasının ancak darbecilerle iş birlikçilerinin hesap vermesi ve mağduriyetlerin tamamen sona erdirilmesiyle mümkün olduğunu, aksi takdirde 28 Şubat’ta açılan yaranın tam olarak kapanmayacağını ve o yaradan kan sızmaya devam edeceğini söyledi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.