DERİN SİYASETİN YEREL AĞI | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Genç Haberleri - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

29 Kasım 2020 - 10:55

DERİN SİYASETİN YEREL AĞI

DERİN SİYASETİN YEREL AĞI
Son Güncelleme :

21 Nisan 2014 - 15:33

54 views

               Rivayet edildiği üzere kadınlara yönelik bir Hadis-i Şerif’te Kutlu Rehber;

 

              “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” (İbn-i Asakir) 

                Seçimi zaferle sonuçlandıran AKP’nin Belediye Başkanı’nın ilk icraati;

        “Belediye başkan yardımcılığına ve belediye başkan vekilliğine bayanları getirmeyi düşünmüyoruz. Dinen ve örfen de bu uygun değildir”  gibi sözler sarf ettiği ve bunun sonucunda görev verilmediği  Nurten Ertuğrul hanımefendinin istifa ettiği iddalarıdır, bu olayında Bingöl İlimizin ulusal anlamda negatif bir prestij sağlamasına sebebiyet vermiştir.

          Bu iddalar, yurt dışında eğitim alıp, yüksek lisans ve doktora yapmış bir belediye başkanını seçtiği için kendisiyle gurur duyan halkımızın bireyleri arasında deprem etkisi yaratmıştır.

          Kadına şiddet ve kadın intiharlarının en fazla yaşandığı iller arasında olmamız da tesadüf olmasa gerek. Bu sorunun  en önemli nedenlerinde biri de, kadınlarımızın bu denli dışlanıp, sosyal ve toplumsal hayattan koparılmalarıdır.

          Bu sorunların tarih olması adına kadınlarımıza öncülük eden ve üstlendiği görevlerle  yol gösterici olarak aktif faaliyet gösteren bayanlarımızdan biri olan Nurten Ertuğrul hanımefendinin Belediye Başkanı Yücel Barakazi tarafından istifaya zorlanması hangi Dinin veya hangi örfün işleyişi olabilir ki?

          İdda edilen olayın herhangi  bir gerçekliği varsa, sayın Belediye Başkanımız Yücel Barakazi’ye sormak isterim…


1)      Almış olduğunuz karar,  kadın-erkek eşitliğine inanmadığınız anlamına mı gelmektedir?


2)      Almış olduğunuz kararlarla, sosyal ve ekonomik alanda aktif faaliyet gösteren kadınlarımıza  “Karanlık Ortaçağ Dönemi” mi yaşatmak istiyorsunuz?


3)      Kadın-Erkek eşitliğine inanmıyor ve kadınların sadece ev işlerinde zorunlu ihtiyaç olarak kullanıldığına inanıyorsanız, bunu neden seçimlerden önce gündeme getirmediniz?


4)      Kadınlarımızın büyük bir katılımıyla gerçekleşen seçimlerin öncesinde kadınlara yönelik bu denli bir yaptırım gündeminizdeki planlı bir yaptırım mıdır?


5)      Almanya’da eğitim aldığınız süre zarfı içersinde sıkı bir dostluğunuzun olduğu bilinen ve İran ile yakınlığı iddia edilen MİT Müsteşarı Hakan FİDAN’nın yaşanan bu gelişmelerle bir bağlantısı var mıdır?

                                             KİBİR, RUH’UN DÜŞMANIDIR

            Bedene bulaşan mikrop,  bulaştı mı bir defa çoğaldıkça çoğalır, nüfuz alanı buldukça yayılır ve yayıldıkça bedeni yok eder. Bedene bulaşan mikrop misali kişinin Ruh’una bulaşan kibir, çoğalarak nüfuz alanı bulur ve yayıldıkça kalp gözünü köreltir. Kibir, insana ben benim dedirttikçe kişi duygusal anlamda çöküntüye geçer ve bu çöküş kişinin toplumda saygınlığını yitirmesine neden olur.

            2014 Yerel Seçimleri’ni, yürekli  Halk’ımızın sağduyulu anlayışıyla sağ salim geride bıraktığımız şu günlerde, muhalif halkımızın aklını meşgul eden en önemli sorunlarından biri de “Seçimi zaferle bitiren zümrenin muhaliflere bakış açısı nasıl olacaktır.”

            Halk’ımızı, bu sorunların tedirginliği meşgul ederken, mâlum zümrenin ileri gelenleri günbegün tehdit var-i söylemlerini arttırmaktadırlar.

            Şöyle ki;

           “Biz kazandık ve sizler kaybettiniz, şimdi, bizlere muhalif olduğunuz günlerin hesabını bir bir vermeye hazırlanın” diye basit ve basiretsiz sözler sarfederek, ayrıştırıcı politakalırından vazgeçmediklerini bir kez daha ortaya koymuşlardır.

            Bu zümrenin memleketimiz için hayırlı olacağını düşünüyor musunuz?

            Halk’ı bir bütün olarak değil de kutuplara ayırarak ötekileştiren bu zümrenin “Memleketimiz için Hayırlı” olacağını düşünmüyorum.

            Uluslar arası ve ulusal anlamda “Rüşvet ve Yolsuzluk çıtasını” yüksek tutan bir zümrenin yerel yöneticilerinin bu konuda nasıl bir yol izleyecekleri şimdiden merak konusu oldu.

            Bingöl’de seçimler, yürekli seçmenler ve menfaatçi seçmenler olmak üzere iki topluluğun katılımıyla gerçekleşen  sözde demokratik bir olaylar silsilesidir. Yürekli seçmenler, sandığa giderken memleketin çıkarlarını göz önünde bulundurarak iradelerini ortaya koyarlar ancak menfaatçi seçmenlerin tek bir hedefi  vardır o da kişisel çıkarlarıdır.

            Gözlemlediğim kadarıyla seçim sonrası Belediyemizde olağanüstü bir çalışma faaliyeti baş göstermiş durumdadır.

            Bu çalışmalar, hayal ettiğiniz gibi kentimizin Altyapısı, Halk sağlığı, Ekonomik işler, Eğitim, Sosyal veya Tarihi kalıntılar vs.  ile ilgili çalışmalar değildir.

            Üzülerek belirtmek isterim ki; Belediyemizin,  Nurten Ertuğrul olayını müteakiben üzerinde yoğunlaştığı en önemli konu yandaş kişilerin çıkarları doğrultusunda çıkarılan “İmar İzinleri”dir.

            Bu sözlerimi okuduktan sonra şöyle diyeceğinizi tahmin ediyorum;

           “Efendi, belediyelerin vatandaşlara İmar izni vermesi en tabii ve doğal hakkıdır. Sen, neden bu konuyu çarpıtıyorsun” …

            Elbette ki belediyelerin imar izni vermeleri, tabii ve doğal olduğu gibi imar izni almak vatandaşlarımızın da en tabii ve doğal hakkıdır.

           Sorun imar izninin verilmesi veyahut verilmemesi değildir?

           Ortada var olan tek sorun, Halk’ımıza eşit bir şekilde dağıtılması vaat edilen hizmetlerin hangi çıkar gruplarına hangi düzenlemelerin değiştirilerek bahşedilmesidir?  

           Dürüst belediyecilik anlayışında belli bir kesimin menfaatleri değil, toplumun topyekün menfaatleri düşünülmelidir. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde temelleri atılan birçok yapının usulsüzce imar izni verilmesi konusunda dirayetli bir çalışma yapacak ve Halk’ımızın haklarına gasp edenlere müsaade etmeyeceğim.

           Sözlerimi bitirirken yine şu bizim sözde dürüst kalemlere dokunmadan geçemeyeceğim. “Biz, her şeyin en iyisini bilenlerdeniz, haber ve gazetecilik dediler mi akıllara biz geliriz.” diyorsunuz da işin sonu çıkarlarınıza değince doğru bildiklerinizi unutuyor ve ne yazık ki “Üç Maymun”u oynuyorsunuz.

           Biz, Allah’ın bize bahşettiği ilimden başka bir ilim bilemeyiz. Kibir ile işlenmiş bir ruhun her şeyi bildiğini iddia etmesi gayet normal karşılanmalıdır. Onlara tek cevabımız;

          “Bizim öğrendiğimiz bu tatlı bilgiler, bil ki o gül bahçesinden bir-iki, bilemedin üç demetten ibarettir.”    Hz. Mevlana   

            Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Alemlere Rahmet olarak gönderilen Resul-ü Ekrem’e sonsuz Salat ve Selam olsun.

            Bu kutlu hafta münasebetiyle birçok etkinlik düzenleyen ve yoksul-muhtaç hanelere yardımlarını esirgemeyen Halk’ımıza şükranlarımı sunarım.

            Selam ve Dua ile…


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.