Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Doğalgaz siyasi vaatten öteye gidemedi

Bingöl’ün enerji sorunlarını Meclis’e taşıyan Baluken, 2011 genel seçimlerinden önce Bingöl’e gelen Başbakan Erdoğan’ın Bingöl’de doğalgazın olduğunu belirtmiş olmasına rağmen, yıllardır getirileceği söylenen doğalgaz hizmetinin hala bir siyasi vaat olmaktan öteye gidemediğini söyledi.

Son Güncelleme :

10 Mayıs 2012 - 13:16

Doğalgaz siyasi vaatten öteye gidemedi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl Milletvekili Dr. İdris Baluken, Bingöl’ün enerji sorunları ile ilgili TBMM’ye yazılı soru önergesi vererek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından cevaplandırılmasını istedi.

Bingöl’de enerji alanında yaşanan sorunların her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Baluken, “Bu sorunların çözümü noktasındaki yetersizlikler ise önemli mağduriyetlerle birlikte gündemleşmektedir” dedi.

Enerji kaynaklarına ulaşımın çok yüksek maliyette olmasının, elektrik hizmetlerinde ön plana çıkan sorunlardan sadece birkaçı olduğunu belirten Baluken, “Enerji politikalarındaki özelleştirme uygulamaları mevcut sorunları çözmek bir yana, söz konusu sorunları daha da derinleştirmiştir. Ülke genelinde yaşanan sorunların en yoğunlaştığı illerden biri Bingöl ilimizdir” ifadelerini kullandı.

Baluken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şu sorulara cevap aradı:

1) 2011 Genel Seçimlerinden önce Bingöl’e gelen Başbakan Bingöl ilimizde doğalgazın olduğunu belirtmiş olmasına rağmen yıllardır ilimize getirileceği söylenen doğalgaz hizmeti hala bir siyasi vaat olmaktan öteye gidememiştir. Oysaki ilimize, komşu çoğu ilde doğalgaz hizmeti yıllardan beri verilmektedir. Ayrıca, ilimizde kış şartları Türkiye geneline göre çok daha ağır şartlarda yaşanmaktadır. Bu durum halkımızın doğalgaza olan ihtiyacını bir zorunluluk haline getirmiştir. Bingöl ilimize doğalgaz hizmeti getirmeye yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa, ne zaman başlayıp, ne zaman sonlandırmayı düşünüyorsunuz?

2) Özelleştirme sürecinden önce ayda bir kesilen elektrik faturaları özelleştirme sürecinden sonra haftada bir kesilmektedir. Kesilen elektriğin tekrar bağlanması yaklaşık 20 TL’ye mal olmaktadır. Dolayısıyla vatandaşımız bu durumdan ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Söz konusu bu mağduriyetin giderilmesine yönelik Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?

3) Yurttaşlarımızın fatura kesim tarihlerinin ayın farklı dönemlerinde gerçekleştirilmesi, toplumun tüm kesimlerinde sorunlar yaratmaktadır. Memurlar ayın on beşinde, emekliler çoğunlukla ayın yirmisinden sonra maaş almaktadırlar. Buna karşın; fatura kesim tarihlerinde bu durumun dikkate alınmaması, ödeme süresinin yedi güne sıkıştırılması, maaş alınan tarihlerin farklılığı ile birlikte düşünüldüğünde açma kapama gibi ek maliyetlere sebep olmaktadır. Dolayısıyla, bu durum ciddi maddi mağduriyetlere yol açmaktadır. Söz konusu bu mağduriyetlerin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa, bu çalışmalar nelerdir?

4) Bingöl ilimizde herhangi bir yurttaşımızdan tahsil edilen elektrik faturasının yüzde kaçı kullanım bedelinden, yüzde kaçı vergiler ve ek maliyetlerden oluşmaktadır? Söz konusu vergi ve ek maliyetlerin oranları ve isimleri nelerdir?

5) 2012 yılı Nisan ayında yaptığınız bir açıklamada “Kaçak elektriği Güneydoğu kullanıyor. Kaçağın faturasını onlara değil batıya ödetiyoruz.” ifadesini kullanmıştınız. Söz konusu bu ifade ayrımcılık ile halkı kin ve nefrete özendirme değil midir? Kaçak elektrik kullanım oranının bölgesel dağılımı nedir? Kaçak elektriğin en fazla ve en az kullanıldığı şehirler hangileridir? Kaçak elektrik kullanım oranının tahsilâtından elde edilen miktarın bölgesel dağılımı nedir?

6) HES’ler kullanıma sokuldukları yörede doğal felaketlere neden olmaktadır. Canlı türünün çeşitliliği ve bitki örtüsünün aşınması noktasında çok boyutlu sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Doğa ve canlı türü tahribatı pahasına, HES projelerine devam edilirken, enerji ihtiyacı gerekçesi ön plana çıkarılmakta, ortaya çıkan toplumsal muhalefet ise hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Bu bağlamda hükümetiniz döneminde Bingöl ilimizde halkımızın tepkilerine rağmen HES sayısında artış yaşanıyorken, enerji sorunlarının devam etmesi ise önemli bir çelişki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bingöl’deki Hidroelektrik Santrallerinden üretilen enerji miktarı nedir? Bu enerji miktarının yüzde kaçı Bingöl ilimiz içinde, yüzde kaçı farklı illerimizde tüketilmektedir? Bingöl ilimizde çok sayıda HES varken, ilimizde halen elektrik hizmetinin götürülmediği köy ve mezralar bulunmaktadır. Söz konusu elektrik hizmetinin götürülmediği köy ve mezra sayısı kaçtır? Bu köy ve mezralar hangileridir? 21. Yüzyıl ayıbı olan bu durum ne zaman son bulacaktır?

7) Kış aylarının ağır şartlarda geçmesinden ötürü tüm bölgede ve özellikle Bingöl ilimizde kömür ve odun fiyatları 2–3 kat artmıştır. Bingöl ilimizde, standart bir aile yıllık ortalama 3 ton kömür tüketmektedir. İlimizde, kış boyunca bir ton kömürün ortalama fiyatı 400 dolardır. Asgari ücretli bir ailenin 700 TL ile geçinmeye çalıştığı ilimizde, doğalgaz yokken, kömür ve odun fiyatları bu kadar artmışken yurttaşlarımızın hangi enerji kaynağını kullanarak ısınma ve diğer ilgili işlerini gerçekleştirmelerini önerirsiniz? Yurttaşlar söz konusu mağduriyetleri yaşarken bakanlığınızın bu mağduriyetleri gidermeye yönelik bir çalışması var mıdır?
 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Açık halı saha yapımı Açık halı saha yapımı ne kadar sürer ? Açık halı saha yapımında kullanılan çelik konstrüksiyon Açık halı saha tavan yan filesi Açık halı saha yapımı 2021 202  Açık halı saha maliyeti 2020 ve 2021 2022 Açık Halı saha yaptığımız şehirler ve ilçeleri: Açık halı saha yapımı firması, açık halı saha yapımı firmaları
< |