Doğu Anadolu’nun tercihi Erdoğan oldu « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

25 Ekim 2020 - 13:06

Doğu Anadolu’nun tercihi Erdoğan oldu

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan, Doğu Anadolu’da 8 ilde birinci çıktı. Bingöl, Doğu Anadolu’da CHP’nin neredeyse hiç oy alamadığı tek il oldu. Bingöl’de Ak Parti 1 Kasım seçimlerine göre 10 puana yakın oy kaybetti; MHP ise 4 puan birden kazandı. İYİ Parti’nin yüzde 4 oy aldığı Bingöl’de HÜDA-PAR’ın da yüzde 4 oy çıkarması dikkati çekti.

Son Güncelleme :

26 Haziran 2018 - 15:23

73 views

24 Haziran seçimlerinde hem muhafazakar hem de Kürt seçmenin yoğun bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde milletvekili seçimlerinde Ak Parti 8 ilde; HDP 6 ilde birinci parti oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 5 ilde HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, 8 ilde Ak Parti’nin adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 1 ilde de CHP’nin adayı Muharrem İnce birinci çıktı. Hemen hemen bölgedeki tüm illerde Ak Parti 13 puana kadar oy kaybetmesine rağmen, pek çok ilde yine de birinci çıktı. HDP’nin bölgede ciddi kan kaybı yaşaması; MHP’nin oylarını pek çok ilde 2 katına çıkarması dikkati çekti.

 

Bingöl, Doğu Anadolu’da CHP’nin neredeyse hiç oy alamadığı tek il oldu. Bingöl’de Ak Parti 1 Kasım seçimlerine göre 10 puana yakın oy kaybetti; MHP ise 4 puan birden kazandı. İYİ Parti’nin yüzde 4 oy aldığı Bingöl’de HÜDA-PAR’ın da yüzde 4 oy çıkarması dikkati çekti.

 

BİNGÖL’DE 1 KASIM SEÇİMLERİNE GÖRE DÜŞÜŞ

 

Seçim sonuçlarına göre bölgede 8 ilde Ak Parti; 6 ilde HDP birinci parti oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 8 ilde Ak Parti ve MHP’nin adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan; 5 ilde HDP adayı Selahattin Demirtaş ve 1 ilde CHP’nin adayı Muharrem İnce birinci oldu. Ardahan’da Ak Parti’nin de HDP’nin de oyları 1 Kasım seçimlerine göre değişmedi. CHP ve MHP’nin ise oyları toplamda 5 puan azalırken, bu oyların İYİ Parti’ye gittiği görüldü. Ardahan’ın cumhurbaşkanı tercihi ise yüzde 42,33 ile Erdoğan oldu. Bingöl, Doğu Anadolu’da CHP’nin neredeyse hiç oy alamadığı tek il oldu. Bingöl’de Ak Parti 1 Kasım seçimlerine göre 10 puana yakın oy kaybetti; MHP ise 4 puan birden kazandı. İYİ Parti’nin yüzde 4 oy aldığı Bingöl’de HÜDA-PAR’ın da yüzde 4 oy çıkarması dikkati çekti. Bitlis’te ise Ak Parti oylarını artırırken, HDP’nin oylarında düşüş gözlendi.

 

BÖLGEDE DE AK PARTİ OYLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

 

Elazığ’da birinci parti Ak Parti; ikinci parti ise MHP oldu ancak iki partinin toplam oy oranı 1 Kasım seçimlerine göre 11 puan birden düştü. Erzincan ve Erzurum, bölgede Ak Parti’nin en çok oy kaybettiği illerden oldu. Erzincan’da 1 Kasım seçimlerine göre yalnızca Ak Parti oylarında 12 puan düşüş oldu. MHP ise oylarını 8 puan birden artırdı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Erdoğan’ın oy oranı yüzde 60,83 ile 16 Nisan referandumuna eş değer çıktı. Ak Parti, Erzurum’da da 12 puan birden kaybetti. Ak Parti’den giden oyların MHP, İYİ Parti ve CHP arasında dağıldığı görüldü. Ancak Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimindeki oyun oranının yüzde 72,71 olması dikkati çekti.

BENZER HABERLER