Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Festivallere terör engeli | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

9 Aralık 2021 - 11:07

Festivallere terör engeli

Genç ilçesi’nin de aralarında bulunduğu Bingöl merkez ve ilçelerinde yaz aylarında yapılacak festivaller, PKK ve IŞİD terör örgütlerinin eylem yapma ihtimaline karşı, Valilik kararı ile yasaklandı.

Festivallere terör engeli
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2016 - 1:57

Valiliğin onayı ile Bingöl Emniyet Müdürlüğü tarafından Bingöl'ün merkez ve bütün ilçe belediyelerine 21 Haziran'da gönderilen yazıyla, geleneksel hale gelen doğa ve çeşitli festivallerin, güvenlik nedeniyle ikinci bir emre kadar yasaklandığı bildirildi. Yazıda, düzenlenen festivallere IŞİD'in bombalı eylem düzenleyebileceği, PKK'nın ise kalabalık içerisine sızarak vatandaşlara, ya da etkinlikte görev alacak güvenlik kuvvetlerine yönelik eylem arayışında bulunabileceği belirtildi. Yazıda şöyle denildi:

"Bilindiği üzere ilimizde sivil toplum kuruluşları tarafından her yıl yapılmakta olan çeşitli doğa festivaller bulunmaktadır. (Adaklı Doğa Kültür Ceviz ve Bal Festivali, Karlıova Güneşin Doğuşu Festivali, Yayladere Sülbüs Kültür ve Doğa Festivali, Kiğı Seyit Kasım Doğa Kültür ve Bal Festivali, Genç-Çotla Yayla Festivali, Seyfan-Der Koçsırtı Köyü Festivali, Tavz-Der Yenisu Köyü Festivali v.b.) Son dönemde DAEŞ terör örgütünün, yapılacak olan bu tür etkinliklerde bombalı saldırı eylemlerine tevessül edebileceği yolunda alınan bilgiler ile birlikte, bu festivallerin yapıldıkları yerlere yakın konumdaki kırsal bölgelerde bulunan PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca, festival bölgelerine geliş ve gidişlerde festivalin yapılacağı yerlerde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşürülebileceği ekinlikler sırasında kalabalık içerisine sızarak gerek vatandaşlarımıza gerekse etkinlikte görev alacak olan güvenlik kuvvetlerine yönelik eylem arayışında bulunabileceği, kitleleri provoke ederek halihazırda bölgede devam eden operasyonları da bahane ederek vatandaşlarımızı suç işlemeye teşvik ederek güvenlik kuvvetleri ile karşı karşıya getirmeye çalışabileceği, kitleleri örgüt propagandası açısından kullanabileceği, oluşan ortamdan lojistik destek ve eleman temin etmek amacıyla faydalanabileceği değerlendirildiğinden, Anayasa'nın ve kanunlarda öngörülen sınırlama ve yasaklama şartlarının oluştuğu görülen bu festival ve etkinliklerin gerçekleştirilmesi durumunda meydana gelmesi muhtemel istenmeyen olayların engellenmesi, milli güvenlik, kamu düzeni, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlemesinin önlenmesi amacıyla Anayasa'nın 26. Ve 34. Maddeleri, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve bu kanunun 11/A ve 11/C maddelerine istinaden Bingöl ili genelinde 21/06/2016 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır."

 

Haber: Mesut Budraç (DHA)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV