bsr recyclinghof berlin

“Fiziksel Aktivite için 3 yılda 3 bin 500 bisiklet dağıtılacak” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


“Fiziksel Aktivite için 3 yılda 3 bin 500 bisiklet dağıtılacak” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Ekim 2021 - 19:36

“Fiziksel Aktivite için 3 yılda 3 bin 500 bisiklet dağıtılacak”

sağlık Bakanlığı’nın, “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018” kapsamında Bingöl’de ki 18 okula 3 bin 500 bisiklet dağıtacak.

“Fiziksel Aktivite için 3 yılda 3 bin 500 bisiklet dağıtılacak”
Son Güncelleme :

09 Ekim 2015 - 13:52

Bingöl İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Türkiye sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında sağlıklı yaşam ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen protokol çerçevesinde okullarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan veya “Bisiklet Modülü” dersini uygulayan okullara bisiklet dağıttı.

 

 

Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen programa, İl Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyler, kurum amirler ve öğrenci velilileri katıldı.

VALİ KÖŞGER: “DAHA GÜZEL BİR KUŞAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Törenin ardından açıklamada bulunan Vali Köşger, proje kapsamında Bingöl’de 3 Bin 500 bisiklet dağıtılacağını söyledi. Köşger, “İlk 50 bisikletimizi bu okulda okuyan öğrencilerimize verdik. Hem bedenen hem zihnen sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için yürütülen bir çalışma bu. Bisikletin sağlıkla ilgili çok önemli bir katkısı olduğu gibi aslında bir hayat dersi de bir alettir. Bisiklete bindiğiniz zaman az da olsa pedala basmanız lazım, sürekli ileri doğru gitmeniz gereken bir spor aleti. Pedala basmayı bıraktığınız zaman, ilerlemeyi bıraktığınız an düşüyorsunuz. Hayatta böyle, gençlerimiz umarım hem bedenen hem zihnen hem de bu spor aletlerinden hareketle her gün gelişerek sağlıklı bir nesil olarak yetişecekler. Durak kaybeder, ilerlemek lazım sürekli. İnşallah daha güzel bir kuşak, daha bir güzel Türkiye, daha sağlıklı bir nesil için çalışıyoruz” dedi.

“HER BEŞ ÇOCUKTAN BİRİNDE OBEZİTE GÖRÜLÜYOR”

Konu hakkında Bingöl İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise, Dünyada ve ülkemizde her geçen gün obezitenin arttığı, obezitenin her beş çocuktan birinde görüldüğü ifade edildi.

Obezite hastalığı hakkında bilgi verilen açıklamada, “obezitenin en büyük nedenleri arasında sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam gelmektedir. Bakanlığımız obezite ile mücadelede “Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli hayat Programı’nı 2014-2017 yıllarını içerecek şekilde güncellenmiştir. Nitekim 2014-2018 yıllarını kapsayan onuncu kalkınma Planı’nda15 yaş ve üzeri nüfusa yeterli fiziksel aktivite yapanların oranının yüzde 62’ye çıkarılması hedef olarak belirtilmektedir. Bu hedefi hayata geçirmek için iyi alternatiflerden birisi de vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmektir. Bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı ülkelerde obezitenin çok daha az görüldüğü ve yaşam beklentisinin yüksek olduğu görülmektedir” denildi.

ÜLKE GENELİNDE  1 MİLYON BİSİKLET DAĞITILACAK

Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı ile 1 milyon adet bisikletin dağıtılacağı belirtilen açıklamada, “Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığımız 5.,6. ve 7. Sınıflarda seçmeli spor dersini açan ve/veya ”bisiklet modülü” dersini uygulayan okullarda öğrencilerce kullanılmak üzere bisiklet desteği sağlanacaktır. Ülke genelinde 1 milyon bisiklet dağıtımı hedeflenmekte olup, Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, ilimiz merkez ve ilçelerde bisiklet modülü dersini uygulayan 18 okula bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Projenin ilk ayağında Sayın Valimiz Yavuz Selim KÖŞGER başkanlığında 50 bisiklet ve kask Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 08.10.2015 tarihinde törenle teslim edilmiştir” denildi.

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV