FKA toplantısı yapıldı | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

1 Mart 2021 - 22:23

FKA toplantısı yapıldı

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Yönetim Kurulu Toplantısı Bingöl’de yapıldı. Toplantıya katılmak üzere valiliğe gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, valilik önünde tören mangası tarafından karşılandı.

FKA toplantısı yapıldı
Son Güncelleme :

24 Mart 2012 - 9:52

48 views

Saat 13.45’te valilik toplantı salonunda yapılan ve Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Elazığ Valisi Muammer Erol, Malatya Valisi Ulvi Saran ve Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen ile diğer yöntim kurulu üyelerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, her ilin kendi potansiyeline göre projeler yaparak bölgesine katkı sunması gerektiğini vurguladı.

Hükümet olarak bölgesel politikalara önem verdiklerini belirten Bakan Yılmaz, “Hiç olmayan yeni mekanizmaları bu dönemde kurduk. Bu anlamda kalkınma ajansları yeni bir mekanizmadır. SODES kapsamında destekler sunuyoruz. İş-kur kanalıyla projelere destek sunuyoruz.


Kalkınma ajanslarından bir taraftan bölgeler için potansiyelleri belirlemelerini bekliyoruz. Bir taraftan da her il için analizler yapmalarını bekliyoruz” dedi.


Geri kalmış bölgelerde en önemli meselelerimizden bir tanesinin projeci, donanımlı insan gücünün bulunmaması olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Bu konuda ajans, gerek istihdam ettiği insanlarla, gerekse verdiği teknik desteklerle kapasitenin gelişmesine hizmet ediyor. Projecilik kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor. Burada ajansın verdiği eğitimlerle proje yapmayı öğrenen insanlar, gidip çok farklı alanlarda faaliyet gösterebiliyorlar. Bu konuda ajansın önemli katkılarını görüyoruz.”


Ajansın iki temel hedefinin olduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Bir tanesi bölgenin rekabet gücünü arttırmak. En temel hedeflerinden biri budur. İkincisi de bölge içi dengesizlikleri gidermek. Bu konuda yönetim kurulu üyelerini de buna göre hazırladık. Burada en az nufüsü olan Tunceli de, en fazla nüfusu olan Malatya da aynı yönetim ağırlığına sahip. Başkanlığı da rötasyonla yaptık. Her il bir sene başkanlık yapıyor. Buda klasik bölge yapılanmasının dışına çıkarmak için düşündüğümüz bir tedbirdi.


Bakan Yılmaz, yönetim kurulundan beklentilerini şöyle anlattı: “Yönetim kurulu üyeleri bölgenin vizyonu, planı çerçevesinde hangi alana mali ve teknik destek sunacağımızı, hangi kesimlere bu desteği vermemiz gerektiğini tartışmalı. Yani teklif çağrılarına çıkılmadan önce bunlar yapılmalıdır. Teklif çağrısı çıktıktan sonra tartışmanın çok anlamı olmuyor. Çünkü zaten şartlar belli oluyor. Bundan sonra yönetimi kurulunan yapacağı şey disiplinli gidip gitmediğini bakmak oluyor.


Bakan Yılmaz’ın konuşmasının ardından FKA Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, ajansın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV

Genç Berat Rezidans