Geleceğimizi Kur'an ile yetiştirmeliyiz | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

21 Ocak 2021 - 13:34

Geleceğimizi Kur’an ile yetiştirmeliyiz

Okulların tatile girmesiyle Yaz Kur’an Kurslarına ailelerin çocuklarını göndermeleri tavsiyesinde bulunan Genç-Der Başkanı Ahmet Cana: “Dünya ve ahiret saadetimiz için çocuklarımızı Yüce Allah’ın kelamı Kur’an’ı ile yetiştirmemiz gerekiyor” dedi

Geleceğimizi Kur’an ile yetiştirmeliyiz
Son Güncelleme :

20 Haziran 2016 - 8:50

55 views

20 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan Yaz Kur'an Kursları ile ilgili tavsiyelerde bulunan Genç-Der Başkanı Ahmet Cana, Çocuklarımız bir yıllık eğitim öğretim dönemini bitirip yaz tatiline girdiler. Eğitim-Öğretim dönemine ait karnelerine kimileri sevindi kimileri ise üzüldü. İstisnalar hariç herkes çalıştığının karşılığını aldı. Kimi keşke daha fazla çalışsaydım da şu kötü notlarım olmasaydı dedi ama iş işten geçti, defter kapandı artık keşkenin bir faydası yok. Çocuklarımızın karnesindeki onlar sadece onların değil aynı zamanda velilerin ve öğretmenlerinin de notlarıdır diye düşünüyorum. Çünkü o karneler hepsinin ortak eseridir. Okul karneleri icra edilen çocuk eğitiminin bir kısmının neticesidir. Çocuklarımızın cesetle beraber bir de ruha ihtiyacı vardır ki buda manevi eğitimden geçer. Çocuklar toplumun geleceğidir, geleceğimizin karanlık, ah, keder ve cehennem ateşi olmasını istemiyorsak geleceğimizi iyi işlemeli ve üç aylık tatil sürecine dair ciddi planlar yapmalıyız, dedi.

 

 

Cana, hiç şüphesiz üzerinde en çok düşünülmesi gereken husus çocuklar ve onların fenni ilimler kadar dini ilimlerde de yetiştirilmesi meselesidir. İlmin esas kaynağı Kur'an-ı Kerim'dir, o halde çocukların Kur'an-ı Kerim'i öğrenilmesi temel önceliğin olması gerektiğini söyledi.

Çocuklarımız bizim aynalarımızdır, onları eğiten biz velileriz. Eğer biz onları eğitmezsek başkaları onları istediği şekilde eğitir. Hesabını da biz vereceğiz, acısını da biz çekeceğiz o başkası değil. İmtihan aracımız ve umutlarımız olan çocuklarımız Yüce Allah’ın bize emanetleridir. Emaneti sahibinin istediği şekilde işlemek gerekir. Bunun için de geç kalmamıyız ‘Ağaç yaşken eğilir’  diyen Cana, "Bu yüzden çocuklarımızın Kur'an eğitimi asla ertelenmemesi gereken bir mevzudur. Bu münasebetle, camilerimizde 20 Haziran itibariyle yaz Kur'an kursları başlayacaktır. Yaklaşık üç ay sürecek olan bu kurslardan çocuklarımızı mahrum bırakmamalı, camilerimizi çocuklarımızla şenlendirmeliyiz. Onları camilerle buluşturup namazla, Kur'an ile tanıştırmalı veya bağlarını daha da kuvvetlendirmeye gayret etmeliyiz. Neslimizi Kur'an ile yetiştirmeli, Kur'an ahlakı ile ahlaklandırmalıyız. Çocuklarımıza namazı sevdirmeli ve onları Allah'a kulluk bilinciyle, ibadet ruhuyla yetiştirmeliyiz."dedi.

Tüm anne ve babaları yaz Kur'an kurslarına duyarlı olmaya davet eden Cana, "Camilerimizde böylesi bir manevi atmosferi oluşturmak için Genç-Der olarak 'Haydi çocuklar camiye' diyor ve tüm anne babaları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Birkaç ay yeterli olmamakla birlikte bu kısa dönemi, iyi bir temelin atılabileceği fırsat olarak görüyoruz. Çünkü Kur'an eğitimi yılın belli dönemlerine hapsedilmeyecek kadar önemli ve süreklilik arz eden asli bir meseledir. Bu süreç dolu dolu geçirilebilir ve iyi değerlendirilebilirse çok faydalı olacak ve gayret edilirse elbette daha sonra da bu eğitim düzenli bir şekilde devam ettirilebilecektir. Bu vesileyle; tüm halkımıza çağrıda bulunuyor ve diyoruz ki; haramın ve günahın esiri, çetelerin avı olup yanlış yollara saptıkları için yarın dizimizi dövmek istemiyorsak, tedbirimizi şimdiden alalım. Gelin! Hep birlikte neslimizi muhafaza edelim. Hiç şüphesiz bir neslin muhafazası Kur'an-ı Kerim'e sarılmaktan geçer. Gelin çocuklarımızı camilere gönderelim. Cami bahçeleri çocuklarımızın oyun alanları olsun. Böylece özlenen, arzu edilen toplumun gençliğini hep birlikte camilerde inşa edelim inşallah." ifadesini kullandı.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV