GENÇ BELEDİYESİNDEN ‘YEREL BULUŞMALAR’ TOPLANTISI « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

24 Ekim 2020 - 17:43

GENÇ BELEDİYESİNDEN ‘YEREL BULUŞMALAR’ TOPLANTISI

AK Parti Bingöl İl Başkanlığınca tertiplenen Genç Belediyesince düzenlenen ‘Yerel Buluşmalar İstişareler’ toplantısına katılan yetkililer, Genç’te yapılan ve yapılacak hizmetleri tek tek aktardılar.

GENÇ BELEDİYESİNDEN ‘YEREL BULUŞMALAR’ TOPLANTISI
Son Güncelleme :

11 Mart 2018 - 13:55

67 views

Genç ilçesinde, Yerel buluşmalar İstişareler' toplantısı yapıldı. 3 buçuk saat süren toplantıda Genç’in tüm sorunları ele alındı.

 

Genç Belediyesi tarafından Şehit Hakan Akdere kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, AK Parti Genç Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan, 24’üncü dönem Milletvekili Eşref Taş, kanaat önderleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Programda açılış konuşmasını yapan Genç Belediye Başkanı M Hadi Topraktan, ‘İlçemizin sorunlarının çözümüne müşterekten katkı da bulunmak, sizlere ulaştıramadığımız hizmetlerimizi sizlere anlatmak, kısacası Genç Belediyesinin yerelde yaptığı hizmetleri ilk ağızdan dinlemeniz için böyle bir toplantı tertiplendi’ diyerek şöyle konuştu:

 

“Bu toplantıya neden ihtiyaç duyuldu. Onu sizlere arz edeyim. Bizim Yerel Yönetimler Başkanlığı Türkiye geneli 81 ilde ve tüm ilçelerde böyle bir programın icrasını biden talep etmişti. Bizde gerekeni yapmak üzere sizleri buraya davet ettik. Amacımız nedir? Bozulan ilişkilerimiz var. Zayıflayan sevgi, saygı ilişkilerimiz var. Hep bunları karşılıklı konuşarak, güveni tesis etmek hem güçlendirmek hem de bize verdiğiniz bir sorumluluk var. Bu sorumluluğun bir gereği olarak bugüne kadar Genç için neler yaptık, neler yapmayı düşünüyoruz gibi konularda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Zira çoğu insanları sizde biliyorsunuz ki bizim insanlar, kurumlarımız ile ilgili bilgileri bizlerden değil, sokaktan, kahvehanelerden öğrenip eleştirmek için çaba sarf etmektedirler. En doğruyu biz sizlere söyleyelim. Eksiğimizi, yanlışımız varsa siz bizleri düzeltin, siz bizlere hatırlatın. Birlikte düzeltelim. 2004’ten bu yana bizim yere çok büyük çalışmalarımız olmuştur. Yani Cumhuriyet tarihinden itibaren Genç ilçesi şimdiye kadar hiçbir dönem bu kadar çok hizmet aldığı bir yaşamamıştır. Bizim belediye olarak sizlere sunduğumuz hizmetlerin çoğununda sizlerin talep ve isteklerini baz alarak yapmışız. Biz Genç’e şahıslara hizmet vermiyoruz. Biz ilçede bir sıfat olarak, belediye olarak herkese hizmet veriyoruz. Bu sıfatları biz kendimiz almadık. Sizlerin o kutsal iradenizle seçilmişiz.”

 

“Genç’e 12 yılda 92 trilyon 778 bin lira hizmet yapıldı”

 

Başkan Topraktan’ın ardından söz alan Bingöl İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demir, Genç’e 12 yılda yapılan yatırımları özetledi. Demir, “2005 ile 2018 yılları arasında genç ilçemize yapılan yatırımların genel toplamı 92 trilyon 778 bin 642 lira yani 2005 yılından 2018 yılan kadar bu kadar hizmet gelmiştir. Değerli arkadaşlarımız Genç ilçemize bağlı 68 köy 255 mezra bulunmakta olup toplam nüfus sayısı 14 bin 87 kişiye sahiptir. İlçemizin ol ağı 838 kilo metredir. Yani buradan Ankara’ya kadar bir yol ağımız vardır. İlçemiz Bingöl’ün en sıkıntılı, coğrafyası en dağınık iledir. Buralarda hizmet yapmak gerçekten zor ama tüm bunlara rağmen ilçemize pozitif ayrımcılık uygulanıyor. İlçemizde içme suyu olmayan köyümüz yoktur. Mezralarımızın yüzde 50 sinden fazla içme suyuna kavuştular. Ayrıca köylerimizin yüzde 50’nin kanalizasyonu yapılmıştır.” Dedi.

 

“Yegane kurtuluşumuz SÜTAŞ’dır”

 

AK Parti’nin Bingöl ile ilgili gösterdiği çalışmaların Bingöllülerin sahiplenmesi gerektiğini söyleyen AK Parti Bingöl İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler ise, “Bizim yegane kurtuluşumuz SÜTAŞ’dır. AK Parti’de bu projede emeği geçen geçmişten bugüne herkese çok teşekkür ediyorum. Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bakın Bingöl’de İŞGEM kuruldu. Tabii bu Genç’e de büyük faydası var. Teksilkent Bingöl’de kuruldu ama Genç Bingöl’e yakın olduğu için büyük faydası var. Orada en az 1000 tane kızımıza, kadımıza hizmet verecek. Ve orada en fazla Genç ilçemiz olacak. Çünkü büz Bingöl’ün bir mahallesi gibiyiz. Yani Bingöllümüz İŞGEM, Tekstilkent, Organize Sanayi Bölgesi, Havaalanı ve en önemlisi SÜTAŞ’ı ile birkaç sene sonra inşallah bölgenin Çukurovası olur. Eğer biz burada mücadele etmezsek size samimice söylüyorum. Elazığ, Erzurum, Diyarbakır ve Muş bu SÜTAŞ’tan bizden daha çok yararlanacak. Bakıyorum bizim ilçede SÜTAŞ ile ilgilenen hiç kimse yok. Ne birey ne odalar olarak kimse ilgilenen yok. Ola biten sadece personel olarak orada çalışmak için torpil arayan var. Buda bizi atalete, bizi tembelliğe ve bizi yok olmaya götürür. Çünkü büz bu hal ile Bingöl’ün sorunu çözemeyiz. Bakın partimizin Bingöl ile ilgili gösterdiği çalışmaların bizim bunun sahiplenmemiz lazım, bundan yararlanmamız, bunu bilinçli olarak kullanmamız lazım. Bakın biz küçük bir iliz, bizim çevremizdeki iller ile yarışacak gücümüz yoktur. Tek çaremiz hayvancılıktır. Bir zamanlar Bingöl’den Ortadoğu ülkelerine günde 20 tır hayvan satılıyordu. Ama şimdi gidin Bingöl ve ilçelerinde, köylerinde gezen adam 10 hayvan bulamazsın. Bu bir felakettir, bundan hemen dönmemiz lazım. Eski günlerimize kavuşmamız lazım.”

 

“Doğalgaz için girişimlerimiz devam ediyor”

 

Genç’e doğalgaz gelmesi için girişimlerinin olduğunu belirten Enver Fehmioğlu da, Genç’in konumuna değinerek şunları söyledi:  “Genç artık Bingöl’ün bir mahallesi konumuna geldi. Genç’i en kısa zamanda doğalgaza kavuşturmayı istiyoruz. Bunu için girişimlerimiz devam ediyor. Hizmetlerimize devam edeceğiz. Genç’in sulaması ihale edildi. En kısa sürede yapımına başlanacak. Çok büyük hizmetler yaptık.  Bu hizmetlerin devamı için bölgenin huzura ermesi lazım. Küresel güçler Türkiye’nin güçlenmesinin istemiyor. Ama Türkiye dünyada söz sahibi olan bir yere geldi. Hizmetler konusunda Bingöl çok büyük bir mesafe aldı. SÜTAŞ konusunda Cumhurbaşkanı ve Cevdet Yılmazın çok büyük gayretleri oldu. Bahar ayında temelini atmayı düşünüyoruz.”

 

“Türkiye’de en fazla istihdam üreten 3’üncü il Bingöl oldu”

 

Türkiye ekonomisi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kendini toparladığını ifade eden AK Parti Genel Başkanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’ün 2017 yılında ülke geneli en fazla istihdam yapan 3’üncü il olduğunu söyledi. Yılmaz, “Ekonomimiz 15 Temmuz’dan her ne kadar biraz tökezlense de Allah’a şükür kendini toparladı.  Geçen sene yüzde 7’ye kadar büyüdü. Peki, Bingöl’de ne oldu. Geçen sene nüfusuna göre Türkiye’de en fazla istihdam üreten 3’üncü il Bingöllümüz oldu. Sayın Valimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ödül aldı. Ama derseniz sorunumuzun tamamını çözmüş müyüz elbette değil. Çünkü genç bir nüfusumuz var. Yeni gelen sorunlar ama bizde elimizden gelen imkanlar ölçüsünde çözmeye çalışıyoruz. Ama SÜTAŞ hizmete girdiğinde ilimizde bir sıçrama başlayacak. O konuda bütün arkadaşlarımız ile gayret sarf ediyoruz. Tabii istihdam için tarım da çok önemli bizim burada. Son dönemlerde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın bazı projeleri var. Örneğin 300 koyun projesi ve yüzde eli hibe destekleri gibi. Yine nefes kredi gibi destekler ile küçük esnafımızı destekliyoruz. İşte biz bunları yapacağız ki işletmeler kurulsun ki istihdam artsın, işsizlik azalsın.” Diye konuştu.

 

Toplantı, soru cevap kısmının ardından sona erdi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.