Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5853 % -0.26
EURO 18,3036 % -0.38
GRAM ALTIN 1.023,34 % -0,19
ÇEYREK A. 1.673,17 % -0,19
BITCOIN 377.150 1.032
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 27°
Google News

Genç ve Bingöl arasındaki sahanın Florası incelenecek

Bingöl Üniversitesi’nin Pilot Üniversite seçilmesi kapsamında hazırlanan ve yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi Azize Demirpolat’ın yaptığı proje ekibi “Bingöl Merkez ile Genç İlçesi Arasındaki Sahanın Florası ve Bu Alanda Bulunan Önemli bazı Bitkilerin Morfolojik, Anatomik, Palinolojik ve Kimyasal Özelliklerinin Araştırılması” projesi için sahaya indi.

Son Güncelleme :

24 Temmuz 2018 - 20:08

/ 117 views kez okundu.
Genç ve Bingöl arasındaki sahanın Florası incelenecek

Son zamanlarda yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren ve Pilot Üniversite seçilmesi ile de bölgesel kalkınmanın öncüsü haline gelen Bingöl Üniversitesi, bu kapsamda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bir bir hayata geçirilen projelerle Bingöl’e ve bölgeye yapacağı katkının somut hale dönüştüğünü hissettiren Bingöl Üniversitesi,  çalışmalara tam gaz devam ediyor. Son olarak hayata geçirilen “Bingöl Merkez ile Genç İlçesi Arasındaki Sahanın Florası ve Bu Alanda Bulunan Önemli Bazı Bitkilerin Morfolojik, Anatomik, Palinolojik ve Kimyasal Özelliklerinin Araştırılması” projesinin çalışmaları için de sahaya inildi.

 

Ekonomik Değeri Olan Bitkilerin Özellikleri Belirlenecek

 

Proje hakkında bilgi veren Proje yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Azize Demirpolat, “Bu projemizle Bingöl merkez ile Genç ilçesi arasında kalan saha ve çevresinin florası ve bualanda ekonomik değeri olan bitkilerin morfolojik, anatomik, palinolojik ve kimyasalözelliklerinin belirlenmesini hedefliyoruz. Çalışmamız ile alanın sahip olduğu coğrafi konum,iklim, bitki örtüsü, toprak yapısı ve buna bağlı olarak vejetasyonda meydana gelenfarklılıkların araştırılması gerçekleştirilecektir. Çalışma bölge ve Bingöl Florası ile ileride bukonuda yapılabilecek çalışmalar ile alan ve çevresinde yapılmakta olan arıcılık faaliyetlerinekatkı sağlayacaktır. Bunun yanında endemik olan ve tıbbi aromatik açıdan önemli bitkilertespit edilip uçucu yağ profil ve varyasyonlarının belirlenmesiyle de bitki kimyası, drogüretimi, bitkisel üretim bağlamında önemli veriler sağlanacaktır” dedi.

 

Arıcılığa Ciddi Katkı Sağlayacaktır

 

“Araştırma alanına projenin kabulüyle, birçok arazi çalışması düzenlenip bitki örneklerininteşhisiyle birlikte tıbbi ve ekonomik bitkiler endüstrisine katkısı olan ve olabilecek bitkilerinuçucu yağ içeriklerini içeren kimyasal çalışmalara hâlihazırda başlanılmıştır” diye sözlerini sürdüren Demirpolat,“Bu proje,Vizyon 2023 hedefine uygun ülke öncelikleri arasında belirtilen, "Biyolojik çeşitlilik vesürdürülebilir kalkınma göstergelerine" temel veriler kazandıracaktır. Ayrıca, bu alandabulunan bitkilerin yayılış alanları arazi çalışmaları ışığında güncellenerek bu taksonlarıntehlike kategorilerinin belirlenmesi, endemizm durumlarının incelenmesi ve koruma biyolojisigerektirme durumları konusunda ayrıntılı katkı sağlanması beklenmektedir. Tehlikekategorileri bu taksonlar hakkındaki koruma stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanmasındaönemli bir veri oluşturacaktır” şeklinde konuştu.


casino siteleri