Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


GENÇLERİMİZ EVLENEMİYOR! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

22 Mayıs 2022 - 01:33

GENÇLERİMİZ EVLENEMİYOR!

GENÇLERİMİZ EVLENEMİYOR!
Son Güncelleme :

17 Ocak 2022 - 11:00

Son zamanlarda altın fiyatındaki yükselişle birlikte evlilik hazırlıkları yapan gençler kara kara düşünmeye başladı. Olayın bir farklı boyutuna dikkat çektiğimiz Genç İlçe Müftüsü Mahsum Hamzaoğlu, bölgede özellikle 40 gram bilezik âdetinin esnetilmesi gerektiğini söyledi.

Altın piyasasındaki yükseliş ve dövize endeksli olan ürünlerdeki fiyat artışı, evlenecek gençlerin önünde set oluşturdu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygın olan nişan için istenen 4-6 adet 40 Gram bilezik ailelere ciddi manada bir yük getiriyor. Konunun İslami boyunu sorduğumuz Genç İlçe Müftüsü Mahsum Hamzaoğlu, bölgede özellikle 40 gram bilezik adetinin esnetilmesi gerektiğini söyledi. Yaşanan durumu İslami açıdan örnekler vererek aktaran Genç Müftüsü Mahsum Hamzaoğlu şunları söyledi. “İslam dininde erkeğin evlenirken eşine verdiği ya da verme taahhüdünde bulunduğu para, altın veya başka bir mala mehir denir. Mehir, kadını hem evliliğe ısındırmak hem de ona belli bir ekonomik güç kazandırmak düşüncesiyle verilmektedir.  Bölgemiz Şafii mezhebine mensup olduğu İçin bu mezhepten örnek veriyorum. Şâfiî ve Hanbelî mezhebindeki hukukçulara göre mehrin üst ya da alt sınırı yoktur. Bunu örf belirler. Örf de insanların yani bizlerin belirlediği bir şeydir. Bölgemizde/ilçemizde mehir olarak altın verilir. Duyduğumuz ve görebildiğimiz kadarıyla Mehr’in miktarının  çok olması dolayısıyla gençlerimiz evlenmekte zorlanıyor. Hayat pahalılığın olduğu günümüzde ev, beyaz eşya, oturma grupları, mutfak eşyaları gibi çağımızda insanımızın neredeyse hayatının bir parçası haline gelen asli ihtiyaçların yanında miktarı çok belirlenen altın bir çok evliliği zora sokuyor. Güzel ve Şirin İlçemizin hatırı sayılır insanları, Kanaat Önderleri, Medyası kısaca hepimiz bu konuda duyarlı olmalı, elimizi taşın altına koymalıyız. Gençlerimizin evlenmeleri için hem yardımcı olmalı hem de evlilik yükünü hafifletmeliyiz. Nitekim Allah da yüce kitabımız Kuranda: “İçinizden evli olmayanları, köle ve câriyeleriniz arasından da elverişli olanları evlendirin. Yoksulluk içinde iseler Allah lütfu ile onları ihtiyaçtan kurtarır. Allah’ın hazinesi geniştir, her şeyi bilmektedir.” (Nur-32.)buyurmaktadır. Bu ayet bu durumu her çağda  anlattığı gibi günümüzü de çok iyi anlatmıştır. Şöyle ki:

Evlenmenin engellerinden biri de yoksulluk olabilmektedir. İnsanlar yoksul olan kimseye kız vermek istemezler, yoksullar evlenme giderlerini karşılayamazlar. Bu yüzden bunalımlar, ahlâkî sapmalar, sosyal problemler ortaya çıkabilir. İslâm toplumunda bir insanın ortalama refahtan yararlanması esastır; bunu kendi emeği ile gerçekleştiremiyorsa topluluk yardımda bulunacaktır. Bu sebeple âyette Allah Teâlâ kullarına şu gerçekleri hatırlatıp yoksullara yardım etmeye teşvik etmektedir: Yoksulluk gelip geçici olabilir, bugün yoksul olanlar Allah’ın lutfu ve kendilerinin de gayretiyle yarın ihtiyaçlarını karşılar duruma gelebilirler. Ayrıca servet sahipleri, evlilik çağı geldiği halde yoksulluk yüzünden ve Mehrin çokluğundan evlenemeyen kimselere yardım ödevlerini yerine getirirlerse yoksulluk bir engel olmaktan çıkar. Her şeyde Peygamberimiz bize örnek olduğu gibi evlilik konusunda da olmalı. Kızı  Hz. Fatıma’nın mehir ve çeyizine baktığımızda bunu çok iyi anlıyoruz.

Hz. Ali ile evliliğinde düğün, çok sade bir merasimle yapıldı. Misafirlere bal şerbeti, hurma ve gülsuyu ikram edildi. Daha sonra nikâhları da Mescid’de kıyıldı. Mehir olarak Hz. Ali’den dört yüz dirhem gümüşü uygun gören Efendimiz (asm), onun zırhı ve atından başka bir şeyinin olmadığını öğrenince zırhını satmasını söyler. Hz. Ali (ra) dört yüzseksen dirhem gümüşe zırhını satar ve bunun dört yüz dirhemi mehir olarak Hz. Fâtıma (ra)’ya verilir. Ancak Fâtıma (ra) bu mihri çok bulur; kendisine en güzel mihrin kıyamet günü İslâm ümmetinin Peygamber (asm)’in şefâatiyle affedilmesi olacağını söyler ve bu konuda dua eder. Ancak kendisi için ayrılan dört yüz dirhemi düğün masraflarına harcanmak üzere hibe eder” dedi

 

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Merkez Camii İmamı Yaşar Özer, “Dinimiz de evlenmeyi, mutlu bir yuva kurmayı, hayırlı evlatlar yetiştirmeyi teşvik etmiş, insan neslinin sağlıklı ve temiz bir şekilde devam etmesinin de ancak evlilik ile olacağı belirtilmiş. Evliliğe karar vermiş gençlerin zorunlu harcamalar dışından israf ve gösterişe kaçmadan Allah’ın istediği bir şekilde yuva kurmaları lazım. Ailelerin evlilik öncesi yanlış tutumları yüzünden evliliği zor ve yıpratıcı bile hale gelmiş. Gittiğimiz düğün davalarında eski geleneklerden ve dinen evlilik konusunun ne kadar önemli olduğunu söylüyorum. 40 gram adetini bırakalım artık. Gençler evlenemiyor. Gram altın fiyatları ortada gençler ciddi borçlar yaparak evlenince huzur kalmıyor. Boşanma oranları artıyor. Birçok şehirde altın konusunda kararlar alınmıştı. Bizde kendi ilçemizde kanaat önderlerimizle beraber karar alalım. Gençlerimize evlilik yolunda ön ayak olalım” dedi.

Haber: Murat GÖKÇE

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV