Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Genç’te 59 milyon ton demir rezervi bulunuyor

Son Güncelleme :

02 Ekim 2020 - 14:30

Genç’te 59 milyon ton demir rezervi bulunuyor

MTA verilerine göre, Genç-Avnik-Koşal demir yatağında 44.5 milyon ton, Genç-Gonaçtepe demir yatağında 12.6 milyon ton ve Genç-Haylandere apatitli demir yatağında 2 milyon ton olmak üzere 59,1 milyon ton demir bulunuyor.

Maden Teknik Arama (MTA) verilerine göre, Bingöl’de demir, kurşun-çinko, dişten, linyit ve jeotermal kaynakları ön plana çıkıyor.

MTA Genel Müdürlüğünün hazırladığı raporda, “Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl ili çoğunlukla volkanik birimlerden oluşmuş oldukça dağlık bir araziye sahiptir. İl ve civarı, Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) ile Doğu Anadolu Fay Zonu’nun (DAFZ) kesişim noktası olan Karlıova’ya çok yakın bir bölgede bulunmaktadır. Bingöl-Karlıova-Erzincan üçgeni aktif tektonik konumu nedeniyle ülkede depremlerin çok sık meydana geldiği bir bölgedir. Son yüzyılda bu üçgeni sınırlandıran KAF ve DAF boyunca ve üçgen içerisindeki faylarda çok sayıda yıkıcı deprem meydana gelmiştir” denildi.

GENÇ’TE BULUNAN DEMİR YATAKLARI

Raporda, Bingöl’de bulunan maden potansiyeli ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Genel müdürlüğümüzün Bingöl ili ve yakın çevresinde yaptığı çalışmalar sonucunda endüstriyel hammadde ve metalik maden yatak ve zuhurları ortaya çıkarılmıştır. Bunların en önemlileri demir, kurşun-çinko, fosfat ve disten olarak sayılabilir. Bingöl ilindeki maden yatak ve zuhurları çoğunlukla Genç ilçesinde bulunmaktadır. Demir yatak ve zuhurları Genç ilçesinde yer almakta olup, genellikle beraberinde apatit de içermektedir. Bu ilçede Koşal, Gonaçtepe, Haylandere, Kelmetepe, Kılhaz, Hamek, Arduvan ve İbrahiman sahalarında 13-61 Fe3O4 tenörlü apatitli demir yatak ve zuhurları bulunmaktadır. Genel müdürlüğümüz tarafından Genç ilçesindeki bu apatitli demir cevherleşmelerinde geçmiş yıllarda çok sayıda arama ve araştırma çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda Genç-Avnik-Koşal, Gonaçtepe ve Haylandere sahalarında 69 lokasyonda toplam 13.370 m. sondajlı arama çalışmaları yapılmıştır. Buna göre Genç-Avnik- Koşal apatitli demir yatağında 53.61 demir ve 0.95-0.11 apatit tenörlü 44.5 milyon ton demir, Genç-Gonaçtepe demir yatağında 59.42 demir tenörlü 12.6 milyon ton demir ve Genç-Haylandere apatitli demir yatağında ise 48.68-51.64 demir ve 1.8-1.99 apatit tenörlü 2 milyon ton demir rezervi belirlenmiştir.

-21 BİN TON ÇİNKO-

İldeki bir diğer metalik maden ise Genç-Servi’deki ortalama 45 Pb+Zn tenörlü 21.600 ton görünür+muhtemel rezerve sahip kurşun-çinko cevherleşmesidir.

Endüstriyel hammaddeler bakımından Genç-Halveliyan sahasında düşük-orta sıcaklık refrakter ve seramik hammaddesi olarak kullanılmaya elverişli ve 5-25 disten içerikli 140.000 ton disten rezervi belirlenmiştir. Genç ilçesinde ayrıca fosfat yatak ve zuhurları da yer almakta olup, buradaki fosfat rezervleri apatitli manyetit potansiyelidir. Bingöl ilinde 27 lokasyonda toplam 2971 m. fosfat amaçlı sondajlı arama çalışmaları yapılmıştır. Genç-Avnik apatitli manyetit sahalarında 0.67- 12.96 P2O5 ve 0.2-52.54 Fe2O3 tenörlü yaklaşık 52 milyon ton görünür rezerv tespit edilmiştir. Bölgedeki fosfat yatakları demir ile birlikte işletildiğinde ve zenginleştirme çalışmalarının olumlu olması halinde ekonomik olabilecektir

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.