Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4920 % 0.08
EURO 17,8204 % 0.45
GRAM ALTIN 974,02 % 1,14
ÇEYREK A. 1.592,52 % 1,14
BITCOIN 375.621 5.775
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

GENÇ’TE VATANDAŞLAR AŞI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR

Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 11:01

/ 130 views kez okundu.
GENÇ’TE VATANDAŞLAR AŞI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR

Birçok Koronavirüs aşısının uygulama aşamasına gelmesiyle birlikte, aşı tartışmaları da alevlendi.  Genç ilçesinde yaptığımız araştırmada Çin’den ithal edilen aşı hakkında düşüncelerini sorduğumuz vatandaşların çoğu kararsız olduklarını ifade ederken, birçoğu da aşıya güvenemediklerini belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu tarafından çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurları göz önüne alınarak aşılama 4 aşamada yapılacak.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar, toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak. İkinci aşamada toplumun işleyişinde gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak. Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar bulunuyor. Dördüncü aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

Devam eden aşı çalışmaları ve ithal edilecek olan aşı hakkında konuşan Genç’li vatandaşların bir kısmı aşıyı kullanacağını belirtirken bir kısmı da aşıya güvenmediğini, söyleyerek aşı olmayacaklarını ifade ettiler.

Aşıyı şimdilik kullanmayı düşünmediğini ifade eden esnaf Yüksel Alanda, “Aşının ne derece etkili olacağını bilmiyorum. Çin’den gelecek olan aşı hakkında tam bir bilgi yok. Medyada farklı farklı şeyler görüyor aşı iyi mi değil mi işin uzmanları tarafından ortak bir dille anlatılması gerektiğini düşünüyorum ”

Aşıyı kullanmak istemediğini belirten Selim Keser, “Ben aşıya güvenemiyorum. Nasıl bir ilaç enjekte edeceklerini bilemiyoruz ki. İlk virüs Çin’ de çıktı ilk aşıyı Çin çıkardı en az vakanın hatta vakaya bile rastlanılmayan ülke de Çin, medya da aşı ile ilgili çeşitli söylentileri görüyoruz toplumun psikolojisini de kötü etkileyen bir durum. Yapılacak olan aşının da zorunlu olmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Aşının iyi mi kötü mü olduğunu bilmediğini vurgulayan Dicle üniversite adalet bölümü ikinci sınıf öğrencisi Eylem Güneş, aşı hakkında şunları söyledi. Güneş,” Çünkü daha önce bu tür aşılara dair okuduğum şeyler var iyileştirmekten çok zarar veriyorlar. Belki bu hastalığa yönelik belli bir süreç için iyi gelir ama uzun vadeli süreyle bağışıklık sistemine zararlar veriyorlar. Ve başka hastalıklar yaratıyorlar. Örnek Afrika’da çıkan bir salgın da yapılan aşıda kadınlara yönelik kısırlaştırıcı etkisi vardı. O yüzden aşıya güvenim yok zorunlu olacağı söylentileri var ona da karşıyım insanların özgür iradesine bırakılmalı.”

Aşıyı kullanıp kullanmama konusunda henüz bir karara varamadıklarını belirten Kültür Mahallesi Muhtarı Halim Savuk, “Kararsızım. Toplumda bir tedirginlik hâkim. Teknoloji geliştiği için 7 den 70’e herkes sosyal medya kullanıyor. Medyada da bilgi kirliliği yüksek. Toplumunda kafası karışık ilk denemeleri gördükten sonra aşı hakkında net konuşabiliriz.”

Genç ilçesinde Bosch bayii işletmecisi Serhat Tanık, aşı hakkında şeffaf olunması gerektiğini belirterek şunları söyledi. Tanık,” Aşıya güvenemiyorum çeşitli söylentiler var aşı hakkında net bir bilgiye sahip değiliz. Televizyon ve sosyal medya da gündemi takip ediyoruz bilgi kirliliği yüksek. Sağlık bakanlığı topluma güven vermek için çalışmaları, deneyleri şeffaf bir şekilde birinci ağızdan anlatmalı kanaatindeyim.”

Genç için bir saat derneği başkanı Anıl korkut, 5G istasyonlarının ölüm oranlarını etkilediğini düşündüğünü ifade ederek aşı hakkında şunları söyledi. Korkut,” toplumda çip söylentileri var öncelikle şunu söylemek istiyorum teknoloji çağında olduğumuz için zaten her birimizin cebinde çip var. Toplumun genel sağlığı açısından aşı önemli vatandaşların duyarlılık göstermesi gerekiyor. Birinci dalgada 5G istasyonlarının kurulum dönemleriydi. Ölüm oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden ikisi İspanya ve İtalya’ydı 5G istasyonlarının da kurulum dönemiydi uzmanlar tarafından 5G istasyonlarının virüse nasıl etki ettiğinin araştırılması gerekiyor.”

Genç ilçesi Küçük Sanayi Sitesi esnaflarından Kaynak Ustası Ahmet Erdoğmuş, Çin aşısına güvendiğini söyledi. Erdoğmuş, “koronavirüs salgın hastalığının ilk çıkış yeri Çin’in Wuhan kentinde yaklaşık 60 milyon nüfusu olan bir şehir karantinadan çıktı ve dünya nüfusunun çeyreğine yakın nüfusu olan Çin’de vaka sayıları nüfusa oranla yok denenecek kadar az. Aşıyla beraber normal hayata döndüler o yüzden ben aşıya güveniyorum sadece ilerde ne tip sonuçlar çıkaracağını bilmediğimiz için bunun biraz endişesi var üzerimizde”

Haber: Murat GÖKÇE