Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


GİBS-DER, “GÖNÜLLERİ BÖYLE Mİ KAZANACAKSINIZ?” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

22 Mayıs 2022 - 00:27

GİBS-DER, “GÖNÜLLERİ BÖYLE Mİ KAZANACAKSINIZ?”

GİBS-DER, “GÖNÜLLERİ BÖYLE Mİ KAZANACAKSINIZ?”
Son Güncelleme :

17 Ocak 2022 - 10:59

Sokak hayvanlarının belediyeler tarafından usulsüz biçimde toplandığını, toplanan birçok sokak hayvanının ölüme terk edildiğini, Belediye Başkanı ile görüşme talebinde bulunulmasına rağmen 20 gündür geri dönüş sağlanmadığını belirten Genç İçin Bir Saat Derneği Başkanı Anıl Korkut, açıklamalarda bulundu.

Kış mevsimi ile birlikte sokak hayvanlarının yaşadığı mağduriyet de artıyor. Çoğu sokak hayvanı yiyecek yemek bulamadığı ve vitaminsiz kaldığı için ölüyor veya saldırganlaşıyor. Belediyelerin sokak hayvanları ile ilgili çalışmaları olsa da, bu çalışmalar genel itibariyle yetersiz kalıyor. Vatandaşların sokak hayvanlarına yönelik hassasiyetinin de beklenilen düzeyde olmaması bu konudaki sorunları daha da derinleştirdiğini ifade eden GİBS-DER Başkanı Anıl Korkut, toplanılan hayvanların akıbetini merak ettiklerini söyledi. Korkut, “ Genç ilçesinde derneğimiz tarafından yapılan barınakta belediye tarafından toplam da ilk gün 8 köpek bırakıldı, 7 si geri kaçtı. Bir köpek kaldı. Daha sonra da belediye tarafından 3 köpek daha getirildi. Şuanda barınakta 4 köpek belediye tarafından getirildi. Gönüllüler tarafından bakılan anne köpek ve yavruları vardı. Belediyenin ihmallerinden, ilgilenmemesinden dolayı 13 hayvan öldü bunların hesabını kim verecek. Bazı basın yayın organlarında çıkan sayıları merak ediyoruz. Bingöl barınağına bir, iki köpek bırakılırken diğer köpekler nereye bırakılıyor. Belediye bu konuda neden şeffaf davranmıyor. Genç ilçesinde bulunan tüm kurumlara çağrıda bulunuyoruz. Hayvanların aşıları yapılsın, kısırlaştırma yapılsın her kurum bir iki hayvanı sahiplensin. Gelecek nesillere hayvan sevgisini aşılayalım.”

“BAŞKAN DİRİK’İN ÇAĞRISIYLA BARINAĞI İNŞA ETTİK”

“Geçtiğimiz yıllarda belediye başkanımız Sayın Mehmet Zeki Dirik’in Twitter’da yakında Sokak hayvanları için Arıtma tesisin hemen yanında bir yer yapacağız ve gönüllü kuruluşlardan da destek bekliyoruz tivitini görünce hemen kolları sıvayıp belediyenin gösterdiği alana barınak çalışmaları yapmaya başladık. Belediyeden tel örgü dışından hiçbir destek görmedik, sosyal medya da yaptığımız çağrılarda gelen desteklerle yaptık. Barınağa ne kadar harcama yaptıysak kimden ne kadar aldıysak kuruşu kuruşuna hepsi not edildi, makbuzlar tutuldu. Bir süre sonra maddi imkânsızlık ve sahipsizlikten ötürü yarıda bırakmak zorunda kaldık bu süreçte barınak ile alakamızı kesip sokakta çalışmalar yapmaya devam ettik.”

“CİMERE BAŞVURUDA BULUNDUK”

“Çoğalan Sokak hayvanları problemlerinden ötürü kurumlardan yanıt alamayınca cimere başvuruda bulunduk. Başvuru sonucunda bize gelen cevap 25 bin nüfusu koşulunu karşılayamaz, karşılamadıkları için sokak hayvanları için yapabilecekleri tek şey en yakın Hayvan sağlığı merkezine götürebileceklerini dile getirdiler. Şuanda 25 Bin nüfus bahanesi de yok artık.”

“CUMHURBAŞKANI TÜM BELEDİYELERE ÇAĞRIDA BULUNDU”

“Kısa süre önce Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlarına yaptığı konuşmada sokak hayvanları için sıcak barınaklar kurup artık yiyeceklerden ise kompos yaparak gönüller kazanabilirsiniz. Açıklamasından sonra Genç Belediyesi sokaklardan topladığı köpekleri henüz tamamlanmayan ve birçok eksiği var olduğu barınağa götürüp bilinçsiz bir şekilde bırakmaya başladılar. Bu süreçte gönüllü arkadaşların o barınakta baktığı sokak hayvanları mevcuttu. 8 köpek toplandı.  Toplanan ve barınağa bırakılan köpekler dışarıdan getirdikleri hastalıklarla birlikte orada yaşayan canlıların ölümlerine sebep oldular. Ve kar altında bırakıldıkları için 7 tanesi geri kaçtı.”

“KAYMAKAM KAPTANOĞLU İLE GÖRÜŞTÜK”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasından sonra ilçemize yeni atanan ilçe kaymakamımız Sayın Yusuf Kaptanoğlu, bizlere bildiri gönderip sokak hayvanları için besleme gruplarının listesini istedi ve yakında sokak hayvanları için koruma ve besleme grupların oluşturacağını söyledi.  Bizler, kaymakam beyi ziyaret ederek listemizi takdim ettik sayın kaymakam beye bu konuda güveniyoruz.  Kendisi ılımlı konuşmalarıyla da kırılan şevkimizi güçlendirdi bu konuda çok mutluyuz. “

“BELEDİYE İLE GÖRÜŞME SAĞLAYAMADIK”

“Bu süreçte bizler tekrar toparlanıp bazı kurumlara ziyaret görüşmeleri talep ettik. Genç Belediye Başkanına randevu görüşmesi talebinde bulunduk geri dönüş sağlanmadı. Belediye Başkanı’na bizzat mesaj attım geri dönüş sağlanmadı. 20 gün olmasına rağmen herhangi bir görüşme sağlayamadık. İlgili kurumlarla görüşme yapıp sokak hayvanları karşında el birliğiyle daha düzenli bir şekilde bu işi yürütmek istiyorduk.”

“İLÇE TARIM MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİK”

“Daha sonra İlçe Tarım Müdürü Sayın Ahmet Anik ile yaptığımız görüşmede Ahmet Bey’in olumlu davranışları bizleri mutlu etti ve devamında barınak için elinden gelenleri daha önce yaptığını ve tekrar yapacağını sözünü verdi.”

“BAŞINDAN BERİ ÜSTÜNDE DURDUĞUMUZ SOKAK HAYVANLARI SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

“Son zamanlarda Bazı basın organlarında yer alan Genç Belediyesi 35 köpeği alıp barınağa götürdü ve bakıma beslemesini Genç Belediyesi yapacak diye haberler dolaştı. Bizler barınağı yakından takip eden grup olarak o gün için sadece sekiz köpek alınmış ve tel örgülerin arkasına hapsedilmişti. Belediyenin aşılarını yapmadığı ilgisiz kaldığı 13 köpek de telef olmuş durumda.”

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

“İlgili kurumlara son kez çağrımızdır. Kış aylarının ortasındayız, köpekler hırçın ve saldırgan bir durumdalar, her geçen gün bir olayla karşılaşıyoruz. Artık ne sokak hayvanlarına ne de bir vatandaşımıza bir zarar gelmesini istemiyoruz. Hali hazırda yerimiz mevcuttur orayı daha sağlıklı bir hale çevirip bu problemi ortadan kaldırmamız gerekiyor. Hep beraber kısa süre içerisinde adamlar atılmazsa savcılığa suç durusunda bulunacağız. Hem insanların rahat hem de hayvanlar sağlıklı bir şekilde yaşamayı hak ediyor.”

“BARINAĞI ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİLER”

“Bizler barınağı teslim ederken pırıl pırıl bir şekilde teslim ettik ve baktığımız süreçte ise gayet sağlıklı bir pozisyondaydı. Bizler bakarken de köpekler ölüyordu sebebi ise içimizde bir veteriner olmamasıydı şimdi ise barınak resmen tanınmaz bir hal aldı. Çöplükten geçilmiyor, meyve kabukları, bulaşık deterjanları belediye personelleri tarafından bırakılıyor.”

Haber: Murat GÖKÇE

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV