Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4954 % 0.08
EURO 17,7752 % 0.12
GRAM ALTIN 968,49 % 0,57
ÇEYREK A. 1.583,48 % 0,57
BITCOIN 357.870 0.334
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°
Google News

GÜNDEMDEKİ SORUNLAR VE AKILLARDA KALAN SORULAR

Son Güncelleme :

25 Haziran 2014 - 14:57

/ 114 views kez okundu.
GÜNDEMDEKİ SORUNLAR VE AKILLARDA KALAN SORULAR

 BİNGÖL-DİYARBAKIR KARAYOLUNUN KAPATILMASI

 

AKP İktidarı’nın, çözüm süreci ile ilgili somut hiçbir adım atmadığını, yapımı devam eden Karakol ve baraj inşaatlarınıbahane eden PKK’nın gençlik yapılanması olan YDG-H, 23 Mayıs tarihinden itibaren 24 gün süren yol kapatma eylemi ile bölge Halklarını ciddi bir şekilde rahatsız etmişti.

Çözüm sürecini baltalamak isteyen bazı karanlık odaklara hizmet edercesine faaliyet gösteren PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’nin, çadırlar kurup, Abdullah Öcalan posterleri ve Kürdistan bayrakları altında gerçekleştirdiği yol kapatma eylemi, çözüm süreci nedeniyle jandarmanın sağduyulu yaklaşımına sebebiyet vermiş ve şiddetli bir müdahale olmadığı için büyük çaplı çatışmalar meydana gelmemişti.Hatta, bazı kendini bilmez grupların süreci baltalamak için Lice’deki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’na sızarak Türk bayrağını indirmesi, AnadoluHalkaları’nı derinden etkilemiş ve gündemde bomba etkisi yaratmıştı.

      Yaşanan bu olaylarda zarar gören bölge Halklarının tepkisi KCK yetkililerini endişelendirmiş ve bu eylem pratiğinden vazgeçilmesi konusunda görüş bildirisi yayınlanmasına sebebiyet vermişti.KCK’nın yapmış olduğu açıklama sonucu PKK ve gençlik yapılanması olan YDG-H, sürdürdüğü bu eylem pratiğinden vazgeçip kapalı olan yolu trafiğe açmıştı. Ayrıca KCK; “Bu süreçte eylem biçimleri değişmeli, demokratik serhildanlar ( başkaldırı ) geliştirerek karakol ve baraj yapımlarına karşı mücadele sürdürülmelidir.”  Diye yaptığı açıklamada eylem pratiğinin değişmesini gündeme getirmiştir.

 Şimdi sormak isterim;  Ey PKK !

1)      Çözüm Süreci devam ederken yapmış olduğunuz bu eylem pratiğinin amacı nedir?

2)      Anadolu Halkları’nın çözüm sürecine vermiş olduğu destek sizleri neden bu kadar rahatsız etmektedir?

3)      Çözüm sürecinde, tüm Anadolu Halkları ile birlikte aynı çatı altında kardeşçe yaşayabiliriz diye verdiğiniz mesajların ardından, Anadolu Halkları’nın geleceği ve güvenliği için atılan adımlar ( baraj ve karakol ) sizleri neden bu kadar rahatsız etmektedir?

4)      Çözüm süreciyle birlikte rahat bir nefes alan Kürt ve Türk analarımızın, bu huzurlu yaşamları sizleri neden bu kadar rahatsız etmektedir?

5)      Çözüm süreci devam ederken yapmış olduğunuz bu eylem pratiği, zarar gören Kürt Halkı’mızın selameti için değilse vermiş olduğunuz mücadele taktiği kimlerin ve hangi menfaatleri içindir?

 

   AKP İktidarına ve devlet birimlerimize hitaben; tanınmış bir Osmanlı Sadrazamı olan Halit Rıfat Paşa’nın tarihe geçen şu sözünü hatırlatmak isterim; “ Gidemediğin yer senin değildir.”

 

“Devlet,  kendi toprakları içerisinde belirli bir alanda 24 gün boyunca hakimiyetini kaybedip,  egemen olduğunu kabullendiremiyorsa; o devletin meşruluğu tartışılır hale gelmiştir.”

 

 BDP-ALPEREN OCAKLARI GERGİNLİĞİ

 

Ulusal basında çıkan haberlere göre; “Bingöl’den, Diyarbakır’ın Lice ilçesine gitmek isteyen Alperen Ocakları üyeleri izin verilmeyince kente dönüp BDP binasını taşladı. Çıkan olaylarda 1 polis memuru başına isabet eden taşla yaralandı.”  

 Tabi ki bunun doğruluğu tartışılır çünkü Bingöl Alperen Ocakları Başkanı Mehmet Bürkek’in ısrarla “mobese görüntülerini” talep etmesi,  olayın gerçekte BDP üyelerince mi başlatıldığı sorusunu akıllara getiriyor.

  Yukarıda da bahsini ettiğimiz Lice olayları sırasında bir grup PKK sempatizanının ( PKK sempatizanı olduğu tartışılır bir konu ) Türkiye Bayrağını indirmesiyle cereyan eden olaylar, ülke gündemini bir hayli meşgul etmişti. Bingöl Alperen Ocakları ve BİŞHAK-DER öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, Lice ilçesinde indirilen bayrağın tekrar göklere yükseltilmesi için Lice’ye doğru yola koyulan gruplar, bir müddet sonra emniyet kuvvetlerinin müdahalesi ile karşılaşmış ve kente geri dönmüştüler. Kente dönen gruplar, kentin en işlek caddesinde yürüyüş gerçekleştirmiş ve yürüyüş esnasında yaşanan olaylar, günlerce kent merkezinde yaşanacak kaosortamına neden olmuştu.

  Bingöl’de yaşanan bu kaos ortamına sebep olan BDP, Alperen Ocakları ve BİŞHAK yöneticilerinin konu ilgili yapmış oldukları açıklamalar Halkımızı tatmin etmemiştir. Her iki tarafın da konu ile ilgili savcılığa başvurup verdikleri ifadeler birbirleriyle çelişmektedir.

  Yaşanan bu kaos ortamının baş aktörleri olan yöneticilerimize birkaç sual yöneltmek isterim.

1)      BDP yöneticilerinin, olay yaşanmadan bir gün evvel, adli mercilere şikayette bulunarak akabinde BDP Bingöl İl Merkezi’ni  lojistik( üye desteği, silah ve maske ) anlamda desteklediği doğru mudur?

2)      BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken’in olayın gerçekleştiği saatlerde, resmi twitter hesabından ‘direniş’ ve ‘püskürtme’ gibi sözleri kullanarak, saldırı ve sokak mücadelesi konusunda talimat verdiği doğru mudur?

3)      Türk Bayrağının indirilmesi konusunda görev yetkisini elinde bulunduran emniyet birimlerimiz dururken, Bingöl Alperen Ocakları ve BİŞHAK yöneticilerinin bu gibi etkinliklerle amaçladıkları nelerdir?

4)      Bingöl Alperen Ocakları Başkanı Mehmet Bürkek’in, BDP binasına silahla ateş ettiğiiddasının doğruluk payı nedir?

5)      Bingöl ilimizde, bağlı bulundukları kuruluşların temsilciliğini üstlenen BDP, Alperen Ocakları ve BİŞHAK yöneticilerinin çözüm sürecine karşı oldukları iddiası doğru mudur?

 

     Son olarak bir konunun altını çiziyor ve siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Sn. İdris Baluken beyefendinin, olayın yaşandığı gece resmi twitter hesabında paylaştığı şu cümle; “Bingöl Yenimahalle’de gençlik derin provokasyonu protesto ediyor” ve altındaki şu fotoğraf; beni gerçekten hayal kırıklığına uğratmıştı.

Ne tuhaf değil mi?

Alperen Ocakları ve BİŞHAK tarafından gerçekleştirilen etkinliğinprovokasyonolduğunu iddia eden, eğitim düzeyi yüksek, bilinçli bir vekilin yukarıdaki fotoğrafı protesto olarak algılaması ve yukarıdaki görüntüyü yayınlayarak yaşanan bu provokatifeylem sürecini desteklemesi ne tuhaf!

Sn. Baluken, Bingöl ilimizde günlerce yaşanan provokatif eylemleri destekleyerek, barış süreci karşısında ne kadar samimi olduğunu açıkça ifade etmiştir.

    Neyse ki onurlu Halkımız yaşanan olaylara sağduyulu yaklaşarak, toplumsal bir haraketlilik yaşanmasına müsaade etmemiştir. Değerli Bingöl Halkı’mızı saygı ve sevgi ile selamlıyorum .

 

TARİHİ GENÇ MURAT KÖPRÜSÜ

 

    Tarihi Genç Murat Köprüsü’nün demir yığını karşılığı ihale edilerek yıkılacağı bilgisini aldığım ilk saatlerde başlatmış bulunduğum #TarihiGençKöprüsüYıkılmasın eylem süreci ( basın açıklaması ve oturma eylemi ) ‘ne tüm samimiyetleriyle destek olan STK,Yayın Kuruluşları ve Halk’ımıza teşekkür ederim. Konunun takipçisi olan Genç Belediye Başkanı Sn. M. Hadi Topraktan Beyefendi’ye ayrıca teşekkürlerimi sunar ve görevlerinde başarılar dilerim.

 

 Tarihi Genç Murat Köprüsü için başlatmış olduğumuz eylem süreci başarıya ulaşmış ve yetkililerin aldıkları yıkım kararını iptal etmelerine sebep olmuştuk. Şükürler olsun ki aldığımız haberler neticesinde tarihi köprümüzün yıkılmayacağı ve kısa bir süre sonra Genç Belediyesi’ne devredileceği bilgisine ulaştık.

 

Genç Belediye Başkanı Sn. Hadi Topraktan Bey’in Tarihi Genç Murat Köprüsü’nü restore edip, kültürel bir miras olarak gelecek nesillere bırakacağını tüm samimiyetimle inanıyorum. 

Yıkım kararının iptal edilmesinin hemen akabininde, şahsıma ait olan twiitter hesabımdan paylaştığım şu cümle;

       “Ben ve arkadaşlarım, Tarihi Genç Köprüsü için mücadele verdik, başarıya ulaştık. Şimdi bunu kullanarak, ün yapmak isteyenlere devrediyoruz.”Siyasilerimizi hayli bir kızdırmışa benziyor.

Kurmuş olduğum cümle, yıkım kararının iptal edilmesinden birkaç saat sonra sanal ortamda bunu siyasi bir malzeme olarak kullanan siyasilere tepki gösteren Halk’ımız tarafından tebriklerle doğrulandı. Halk’ımıza bu duyarlılıklarından dolayı şükranlarımı sunarım.

 

     NOT: Ankara’da Halkımızı temsilen görevleri başında olan Sn. Bakan ve Sn. Milletvekilleri’nin üst zümre görüntüsünden vazgeçip, biran önce Halk’ın arasına karışmalarını ve toplumun sorunları ile ilgilenmelerini temenni ediyorum. 

 

Selam ve Dua ile…