Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Günlük 911 ton süt işlenecek

Son Güncelleme :

15 Şubat 2020 - 12:49

Günlük 911 ton süt işlenecek

2020’nin son çeyreğinde üretime başlayacak SÜTAŞ entegre tesisi günlük ortalama 911 ton süt işleyecek. SÜTAŞ yatırımı, 43 bin süt ineği, 34 bin dişi düve, 17 bin 600’ü erkek olmak üzere bölgede toplam 94 bin 600 hayvan varlığı oluşturacak.

Sona doğru yaklaşan SÜTAŞ entegre tesisi 2020 yılının son çeyreğinde üretime başlayacak. Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinin en büyük yatırımı ile ilgili SÜTAŞ yönetiminden yatırımın bölgeye kazanımları ile ilgili açıklama yapıldı. SÜTAŞ yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘‘Sütaş Bingöl tesislerinde 1012 kişiye doğrudan istihdam sağlanacaktır.  Eğitim ve istihdam çalışmalarına Karacabey ve Aksaray tesislerinde başlanmıştır. Sütaş Bingöl Entegre Tesisleri yatırımımız 734 milyon TL yatırım bedeli ile gerçekleştirilecektir. Öncelikle birinci etap yem merkezi ve çiftliklerimizin inşaatları tamamlanacak, 2020 yılı Mayıs ayından itibaren ise sağmal ineklerimiz; çiftliklerimize, yani Bingöl’deki yeni evlerine intikal ettirilecek. 2020 yılının son çeyreğinde ise süt ürünleri tesislerimizin üretime başlamasını hedefliyoruz.”

Bölgede Süt Tedarikçilerine Aylık 110 Milyon TL Ödeme

‘‘Süt fabrikasının ihtiyacı olan günlük ortalama 911 ton sütü üretmek için 43.000 baş süt ineği, 34.000 başlık dişi düve ve 17.600 başlık erkek olmak üzere toplam 94.600 baş hayvan varlığı oluşacaktır. Bu hayvan varlığının toplam değeri yaklaşık 1 milyar TL’dir.  Tesislerde işlenecek 911 ton/gün sütün üretilmesi sonucunda bölgede günde 2,1, ayda 62,9, yılda 764,8 milyon TL süt üretim hasılası oluşacaktır. Erkek hayvanlar ile süt çiftliklerinin reforme hayvanlarının satışından bölgede yıllık 5.000 ton karkas et arzı sağlanacaktır. Bölgede hayvancılık faaliyetlerinden dolayı yıllık 1.099 milyon TL hayvancılık hasılası oluşacaktır. Yılda toplam 1 milyar 758 milyon TL bitkisel üretim hasılası oluşacaktır. Hayvancılık faaliyetleri 1.099 milyon TL, bitkisel üretim faaliyetleri 1 milyar 758 milyon TL, ücretler, taşıma, dağıtım, gübre ve atık alımları ile diğer hizmetlerle beraber Sütaş yatırımının bölgede yaratacağı doğrudan ekonomik faaliyetin toplamı yıllık 3 milyar 261 milyon TL olacaktır. Sütaş; bölge üretici ve tedarikçilerine ayda 110 milyon TL, yılda 1 milyar 326 milyon TL ödeme yapacaktır. Bingöl’e 250 km uzaklığa kadar olan tüm bölgede üretilen sütlerin ve yem bitkilerinin pazarlama sorununun sona ereceği düşünülmektedir.”

Hayvancılığın Yanı Sıra Diğer Sektörlere Katkı Sağlanacak

‘‘Sütaş’ın yatırımı ile tarım ve hayvancılığın yanısıra; Hayvancılığa ve yem bitkilerine ilişkin makine ve ekipman üretiminin önemli ve yeni bir iş kolu haline geleceği ön görülmektedir. Yeni tarımsal teknolojilerin, otomasyonun ve sürü yönetiminin gerektirdiği yeni yazılım ve programlara talep oluşması beklenmektedir. Mekanik, elektrik ve elektronik alanlarında destek hizmetleri talebini karşılamak için yerel sanayide yeni iş alanları doğacağı düşünülmektedir. Ambalaj malzemeleri üretimi, inşaat ve lojistik faaliyetlerinin gelişmesi öngörülmektedir.”

Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Tesisleri Yatırımının Kapsamı:

Damızlık süt sığırı çiftlikleri, Düve yetiştirme çiftliği, Besi çiftliği, Süt hayvancılığı eğitim merkezi ve eğitim çiftliği, Teşhis laboratuvarı ve sağlık merkezi, Genomik seleksiyon laboratuvarı, Embriyo çalışmaları laboratuvarı, Genomik boğa yetiştirme merkezi, Yem fabrikası, Bitkisel üretim makine ve ekipmanları, Süt ürünleri fabrikası, Anaerobik arıtma, biyogaz ve elektrik üretim tesisi, Organomineral gübre tesisi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.