Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Havzalar Şahlanacak | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

7 Aralık 2021 - 18:12

Havzalar Şahlanacak

Tarım Bakanlığı tarafından yurt genelinde 941 havzada yetişen ürünler için destek paketi açıklandı. Bingöl’de merkez dâhil 8 ilçede bulunan havzalarda yetişen ürünler, destek paketi programına alındı. Genç ilçesinde arpa, buğday ve yem bitkisi destek programına alınan ürünler arasında yer aldı.

Havzalar Şahlanacak
Son Güncelleme :

19 Ekim 2016 - 12:51

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamındaki havza bazında desteklenecek ürünlerin dağılımı belirlendi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatlarıyla tarım faaliyetlerinin planlama çerçevesinde yapılması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu model ile belirlenen 941 tarım havzasının ürün listeleri yayınlandı.

 

 

DESTEKLENECEK HAVZALAR VE ÜRÜNLER BELİRLENDİ

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkilerinden oluşan 19 ürün bazında değerlendirme yapıldı.Söz konusu ürünlerle ilgili olarak istatistiki veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il ve ilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda 941 havza/ilçe bazında dağılımı belirlendi.

İL VE İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNE TALİMAT

2017 sezonunda uygulamasına geçileceği bu model kapsamında desteklenecek ürünlerin dağılım listelerinin; kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

MERKEZ DAHİL 8 İLÇEDE DESTEK

Bingöl’de merkez dahil 8 ilçede desteklenecek ürünler açıklandı. Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan ve Yayladere’de arpa, buğday, yem bitkileri desteklenecek. Bingöl merkezde Buğday, Çeltik, Kuru Fasulye, Nohut, Yem Bitkileri desteklenecek. Yedisu’da ise Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Yem Bitkileri desteklenecek.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV