Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 351.900 -0.429
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

HDP’DEN AK PARTİ’YE ‘ERKEN REKLAM’ TEPKİSİ

Bingöl Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı AKP Bingöl Belediyesinin Seçim Kanunu, Seçim Mevzuatına ve Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu reklam yapma süresinin başlangıç tarihi olan 05.06.2018 tarihinden önce AK parti adına reklam yaparak seçim güvenliği ile hukuka aykırı hareket ettiğini belirterek Merkez İlçe Seçim Kuruluna itiraz etti.

Son Güncelleme :

03 Haziran 2018 - 22:33

/ 98 views kez okundu.
HDP’DEN AK PARTİ’YE ‘ERKEN REKLAM’ TEPKİSİ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Halkların Demokratik Partisi Merkez İlçe Başkanı

Zeynel Barlas; ‘Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından, Parti Teşkilatımıza 24.05.2018 tarihinde Bilboard ve reklam panoları konulu bildirimde, Bilboard ve reklam panolarını kiralamak isteyen Siyasi Parti ve Cumhurbaşkanlığı adaylarının en geç 04.06.2018 tarihine kadar Merkez İlçe Seçim Kuruluna Bilborad ve reklam panoları bulunan reklam yerleri ile sürelerini bildirmeleri talep edilmişti. Biz de Parti teşkilatı adına bu hususa ilişkin müracaatımızı yaptık. Ancak 02.06.2018 tarihinde yani dün Bingöl de bulunan ve gidip tek tek baktığımız 112 Bilboard panolarından aşağıda belirttiğimiz listede toplam da 106 adet panoya Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhurbaşkanı adayının resmi asılmıştır. Kalan 6 adet pano herhalde resim kalmadığı için doldurulmamıştır. Şu an bu reklam araçlarının tasarrufu Bingöl Belediye Başkanlığı’na aittir.”

 

“YSK, reklam yapma süresini başlangıç tarihi 5 Haziran olarak açıklamıştı”

 

Açıklamanın devamında, reklam süresinin daha başlamadığını illeri sürerek, “Biz Parti olarak Belediye Başkanlığı’na başvurduğumuzda, bu dağıtımın Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacağı bilgisi verildi. Yani Belediye Başkanlığı reklama araçlarının kullanımının, Yüksek Seçim Kurulu tarafından yağılacağını çok iyi bilmektedir. Bu nedenle Bingöl Belediye Başkanlığı Seçim Kanunu, Seçim Mevzuatına ve Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu reklam yapma süresinin başlangıç tarihi olan 05.06.2018 tarihinden önce bir siyasi parti adına reklam yaparak seçim güvenliği ile hukuka aykırı hareket etmiştir. Biz öncelikle Bingöl Belediye Başkanlığı’nın yapmış olduğu bu işleme karşı ilgililer hakkında Cezai hükümlerin uygulanmasını talep ediyoruz. Yine yasak olan bu reklamların kaldırılması için ivedilikle hareket edilerek bugün bu reklam panolarında bulunan aday tanıtım resimlerinin kaldırılmasını talep ediyoruz. Yine İlimiz ve Ülkemizde yapılacak Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerde özellikle Devlet kurumlarımızın bu tür hukuksuz davranışlar da bunması yapılacak seçimlerin şeffaflığına ve meşruiyetine leke sürecektir. Bu husus ülkemiz basınında olduğu kadar uluslar arası arenada da seçim meşruiyetini tartışır hale getirecektir.’ ifadelerini kullandı.