Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


DOLAR 28,9800 % 0.21
EURO 31,2798 % 0.03
GRAM ALTIN 1.890,98 % 0,22
ÇEYREK A. 3.091,76 % 0,22
BITCOIN 1.261.778 0.446
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

İl başkanları ne dedi?

K Parti ve MHP arasındaki ittifak görüşmelerinin sonlanmasına dair görüşleri alınan AK Parti İl Başkanı Güler; Partimizin alacağı karara saygı duyarız dedi. MHP İl Başkanı Varol ise sert konuştu: AK Parti ittifak ruhuna uygun davranmadı. MHP sanki kendilerine mecburmuş gibi bir tutum içerisine girdiler. MHP yılların partisidir, kimseye de muhtaç değildir.

Son Güncelleme :

24 Ekim 2018 - 12:21

İl başkanları ne dedi?
AK Parti ve MHP arasındaki ittifak görüşmelerinin sonlanmasına dair görüşleri alınan AK Parti İl Başkanı Güler; Partimizin alacağı karara saygı duyarız dedi. MHP İl Başkanı Varol ise sert konuştu: AK Parti ittifak ruhuna uygun davranmadı. MHP sanki kendilerine mecburmuş gibi bir tutum içerisine girdiler. MHP yılların partisidir, kimseye de muhtaç değildir.
Mart 2019 mahalli idareler seçimine odaklanan Türkiye, AK Parti ve MHP ittifakıyla seçime dair değerlendirmelerin sıklık kazandığı bugünlerde yeni bir siyasi pencereyi araladı.Af, and ve diğer bazı konularda fikir ayrılıklarına düşen AK Parti ve MHP arasındaki ittifak durumu, parti liderlerinin açıklamalarıyla noktalandı ve her partinin kendi adayıyla seçime girme yolu açıldı.MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında “MHP teklifinden asla geri dönmeyecektir. Hiçbir ittifak bir tarafın yok sayılmasıyla ayakta kalamayacaktır. İttifak artık bitmiştir. Seçimde kendi yolumuzu kendimiz seçeceğiz” açıklamasında bulundu.Bahçeli’nin açıklamalarına cevap veren Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Gördük ki, MHP farklı bir tercih yaptı. Madem ‘Biz yolumuza’ diyorlar, biz de ‘Herkes kendi yoluna’ deriz” ifadelerini kullandı.Yapılan açıklamaların ardından AK Parti ve MHP Bingöl İl Başkanlarının görüşünü alan Bingöl Online’ye yapılan açıklamalar, yerelde de yeni bir siyasi tablonun oluşacağının da göstergesi oldu.İşte ittifakın sonlanması ve sebeplerine dair AK Parti ve MHP İl Başkanlarının açıklamaları….
GÜLER: “AK PARTİ ETNİK KİMLİĞE DAYALI BİR SİYASET YAPMIYOR”
Ak Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler, Milliyetçi Hareket Partisi ile yaşanan görüş ayrılıkları, öğrenci andı, af meselesi, yerel seçimler ve teşkilat çalışmaları hakkında değerlendirmede bulundu.Yapılan değerlendirmede Ak Parti’nin bölgesel, milliyetçi, etnik kimliğe dayalı bir siyaset yapmadığını vurgulayan Ak Parti İl Başkanı Güler şunları söyledi; “Milliyetçi Hareket Partisi ile yaşanan görüş ayrılıklarının andımız ve af konusunda yaşandığını değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanımız partimizin son grup toplantısında ‘Bize göre milletimizin en büyük ve en etkili andı İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız dışında bir and tanımıyoruz, tanımayacağız.’ diyerek bu konudaki görüşünü ifade etmiştir. Nitekim 1994 yılında Rahmetli Necmettin Erbakan’da Bingöl’de and ile ilgili görüşlerini ifade etmiş ve o zamanki sistemde linç edilerek siyasi yasaklı hale getirilmiştir. Biz de Ak Parti olarak Öğrenci Andını 8 Ekim 2013’te kaldırmıştık. Burada Danıştay yetkisini aşmış ve böyle bir karara imza atmıştır. Yetkili organların bu konuda gerekli çalışmaları yapacağı kanaatindeyiz. Af konusunda ise Cumhurbaşkanımız Devlete dönük yaşanan suçların af edilebileceğini geriye kalan suçların affedilme gibi bir durumun söz konusu olmadığını söylemiştir.“Partimizin alacağı karara saygı duyarız”“Cumhur İttifakı noktasında bizim bir sıkıntımız yok. Partimizin alacağı karara saygı duyarız” diyen Güler: “Genel Başkanımızın ülkemizin geleceğine dönük kararlarını biz il ve ilçe teşkilatları olarak emir kabul ederiz. Partimizin yerel seçimlerdeki görüşü bütün bölgelerden adaylar çıkarılması yönündedir. Bunu parti yetkililerimiz birçok defa kamuoyuna duyurmuşlardır. Biz Ak Parti olarak bölgesel, milliyetçi, etnik kimliğe dayalı bir siyaset yapmıyoruz. Dünya’da gönül coğrafyamızla ülkemizde ise Edirne’den Kars’a her bölgede insanlarımızla temas halindeyiz. Sadece seçimden seçime değil günün her saati sahadayız, teşkilatlarımızla aktif ve dinamik bir halde seçmenimizle temas halindeyiz. Birlik beraberlik içinde ülkemize karşı başlatılan mali saldırıları bertaraf edip ülkemizi muasır medeniyet seviyesine çıkarmak ve gelecek hedeflerini yakalamak için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
VAROL: “İTTİFAK RUHUNA UYGUN DAVRANMADILAR”
Ak Parti ve MHP arasındaki Cumhur ittifakının yerel seçimlerde de sürmesine yönelik atılan adımların son bulması ve iplerin kopmasına yönelik parti genel başkanlarının tavır ve söylemlerine dair değerlendirmeleri alınan MHP Bingöl Başkanı Nurettin Varol, ittifakın bozulmasının sebebini “AK Parti ittifak ruhuna uygun davranmadı” sözleriyle özetledi.“Af değil, ceza indirimiydi”Af tartışmalarına ilişkin “MHP’nin teklifi açık ve netti. Bu, bir bakıma ceza indirimi teklifidir. Ancak olayı sulandırmak ve MHP’nin uyuşturucu tacirlerine yol açtığı imasında bulunmak partimize yönelik haksızlıktır. Uyuşturucuyla en fazla mücadele eden siyasi parti MHP’dir” diyen Varol; “2016’da bezer uygulamalar Sayın Erdoğan tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile yapıldı. Neden bugün MHP’nin teklifine ısrarla karşı çıkılıyor? MHP cezaevlerini boşaltmak için bir çaba içerisine asla girmedi, girmeyecektir de. Teklif iyi okunmalı ve iyi anlaşılmalıdır.”
“Yargı kararına saygı duyulmalı”
Danıştay’ın andımız kararına da değinen Varol, karara karşı çıkan AK Parti’yi de şu sözlerle eleştirdi; “Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta yargının bağımsızlığından ve yargı kararlarına saygıdan bahsediyor. Papaz Brunson davasında yargı kararına saygı duyulmasını isteyen Sayın Erdoğan, maalesef Danıştay’ın andımız kararında bu saygıdan bahsedemiyor. Neden? Madem yargı kararına saygıdan bahsediyor, burada da karara saygı bekliyoruz. Andımızın tekrar okullarda okutulmasını istiyoruz. Bahsedilen Türklük üst kimlik olarak nitelendirilmektedir, kimseyi dışlamak manasını taşımamaktadır.”
“MHP kimseye muhtaç değildir”Parti genel başkanlarının ittifakın son bulduğu yönündeki açıklamalarına dair soruları da yanıtlayan Varol, AK Parti’nin ittifak ruhuna uygun davranmadığını öne sürdü.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tavır ve söylemlerinin arkasında olduklarını ve seçimde kendi adaylarıyla çalışacaklarını vurgulayan Varol; “Sayın Genel Başkanımızın kararlarının arkasındayız. Maalesef en zor süreçlerde ülke menfaatleri için ittifak kapılarını aralayan Sayın Genel Başkanımıza ve partimize yönelik ciddi haksızlıklar yapıldı. MHP sanki kendilerine mecburmuş gibi bir tutum içerisine girdiler. MHP yılların partisidir. Kimseye de muhtaç değildir. Yerel seçim çalışmalarımıza start verdik. Aday adaylarımız da vardır, sadece resmi sürecin başlamasını bekliyoruz ancak bu zaman zarfında hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. İl, ilçe ve beldelerde kendi adaylarımızla seçime gireceğiz” diye konuştu.
BAHÇELİ: “YERELDE İTTİFAK YOK”
Öte yandan MHP Lideri Devlet Bahçeli, MHP Grup Toplantısının ardından yeni bir açıklama yaptı. Bahçeli Cumhur İttifakı’nın bitmediğini, AK Parti’yle ittifakın sadece yerelde bitiğini açıkladı.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.