Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Çankırı Karatekin Üniversitesi 2012–13 Akademik Yıl Açılış Töreni için Çankırı’ya gelen Kalkınma Bakanı Yılmaz, Valiliği ziyaret edip Vali Vahdettin Özcan’dan brifing aldı. Sağlık Yüksekokulu Spor Salonu’ndaki açılış töreninde konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali İbrahim Savaş, Milletvekili Hüseyin Filiz, Vali Vahdettin Özcan üniversitenin kuruluşundan bu yana gelişim sürecini değerlendirdi.
 Açılış töreninde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, dünyada kalkınma anlayışının değiştiğini belirterek, "Eskiden doğal kaynaklara toprağa dayalı kalkınma anlayışı ön planda tutulurken günümüzde bu anlayış yerini bilgi ve teknolojiye bırakmıştır" dedi. Üniversiteleri sadece eğitim ve araştırma kurumu olarak değil kalkınma kuruluşu olarak gördüklerini anlatan Yılmaz, "Üniversitelerimizden kalkınmamız ve gelişmemiz için donanımlı nesiller yetiştirmesini istiyoruz" dedi.
Türkiye’de modern üniversite kavramından girişimci üniversite kavramına geçildiğine değinen Bakan Yılmaz, girişimci üniversitelerin aynı zamanda bilginin katma değere dönüştürülmesi için çalıştığını söyledi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Üreten girişimci üniversite kavramını geliştirmek istiyoruz Eskiden üniversitenin etrafı duvarlarla çevrili köylüyle, esnafla, çiftçiyle bağlantı kuramayan sadece akademik çalışma yapan bir yapıda idi. Artık üniversitelerimiz topluma açık olmalı" diye konuştu.
 2000 yılında bütün kamu üniversitelerine 249 milyon TL para aktarıldığını vurgulayan Yılmaz, 2012 yılına gelindiğinde kendi hükümetlerinin üniversitelere 3 milyar 365 bin lira ödenek aktardıklarını, bu katkının 14 kat artışa tekabül ettiğini söyledi. Zihniyet değişimine ihtiyacç olduğunu belirten Bakan Yılmaz, şunları söyledi: "Ben üniversite mezunuyum, sadece belli işler yaparım’ anlayışını terk etmemiz gerekiyor. Gelecekte bütün toplum üniversite mezunu olacak. Artık üniversite mezunu şoförümüzde, tamircimiz, üniversite mezunu çobanımız da olmalı. Toplumun bütün işlere ihtiyacı var. ’Ben üniversite mezunuyum devlet kapısında çalışırım başka işte çalışmam’ derseniz çok sayıda işsizimiz olur. Her işin değerli olduğunu bu toplumun her işe muhtaç olduğunu bilmemiz lazım. Kalkınma denilince bundan sadece ekonomik büyümeyi anlamamalıyız. Kalkınma aynı zamanda bunun nimetlerini topluma adil ve dengeli bir şekilde yaymaktır. ’Fırsat eşitliği’ dediğimiz hadise, Anadolu’nun gençlerinin ekonomide, yönetimde, sanatta, kültürde her alanda daha fazla devreye girmesi için üniversite çok önemlidir. Sadece belli dar kesimler üzerinden kalkınma ve gelişme olmaz. Bütün Anadolu’nun enerjisini kullanacaksak ve sosyal adalet çerçevesinde nimetleri Anadolu’ya dengeli bir şekilde yayacaksak üniversiteler olmazsa olmaz kurumdur."
Konuşma ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verilen Bakan Yılmaz’a doktora cübbesi Rektör Prof.Dr. Ali İbrahim Savaş tarafından giydirildi. Bakan Yılmaz, Çankırı Karatekin Üniversitesinin Uluyazı’da yapımı devam eden kampus alanındaki inceleme ardından Çankırı’dan ayrıldı.
Google News

Kalkınmak İçin Üniversite Mezunu Çobana Da İhtiyaç Var

16 Kasım 2012 - 17:20

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.