KARAARSLAN:” BİNGÖL BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİNDE” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

11 Nisan 2021 - 14:34

KARAARSLAN:” BİNGÖL BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİNDE”

KARAARSLAN:” BİNGÖL BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİNDE”
Son Güncelleme :

06 Şubat 2021 - 17:58

47 views

Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği (BİNDAG) Yönetim Kurulu Başkanı Semiramis Karaaslan, Bingöl’ün Birinci Derece Deprem bölgesi olduğunu belirterek mevcut yapı stokunun doğal eskime sürecinin tümüyle yenilenmesi uzun bir süre alacağı ve ekonomik acıdan da imkânsız olacağından dolayı zaman kaybı olmadan öncelikli olarak çürük yapılar tespit edilip yenilenmeli ve diğer yapıların da depreme karşı güvenli hale getirilmesi ile depreme karşı can kayıpları önlenmiş olacağını söyledi.

 

Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği (BİNDAG) Yönetim Kurulu Başkanı Semiramis Karaaslan, BİNDAĞ çalışmaları ile ilgili açıklamasının devamında şunları söyledi; “BİNDAG (Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri) Derneğimiz bir yılı aşkın kuruluşundan beri gerek fedakâr yönetim kurulu üyelerimizin ve gerekse de Arama-Kurtarma Ekibimizin gönüllü çalışmaları ve alınan eğitimlerle epeyce yol kat ettik. Bu arada üniversiteli gençlerden oluşan BİNDAG’ı (Bingöl Mahalle Gönüllüleri) kurduk. İlk deneyimimiz Elâzığ ve Karlıova depremleri oldu. Sokak ve yaban hayvanlarını beslenmeleri için zaman zaman yiyecek dağıtımını gönüllülerimiz devamlı yapıyor. Yardıma muhtaçlara destek çalışmalarımız, öğrencilere tablet yardımı çalışmalarımız devam etmekte. Ve bir STK olarak bu arada, toplumun afetlere olan ilgisini, afet farkındalığını artırıp halkı bilgilendirerek eğitmek ve bilinçlendirme, Ulusal ve Uluslararası afete hazırlık çalışmalarını takip edip Resmi Kurum ve Kuruluşlar, Belediye, Üniversite, STK’lar ile hazırlık çalışmaları yaparak bulunduğumuz ilde olası bir afette bir bütünlük sağlama gayreti içinde Resmi Kurum ve Yerel Yönetimin çalışmalarına gönüllülük esasıyla bize ihtiyaç duyulduğu takdirde destek vermek gayreti içindeyiz. Olası bir doğal afette hayatımızın tüm alanlarında oluşabilecek tehlike ve risklerin farkında olup, toplumsal güç birliği oluşturarak gerekli tedbirleri alıp, bireysel ve toplumsal sorumluluğu alarak, sorunun değil çözümün bir parçası olmaya gayret etme çalışması içindeyiz. Bu konuda da herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz. Afetler karşısında korkarak değil önlemlerimiz alarak, hiç olmayacakmış gibi rutin yaşama devam etmemiz gerekmektedir.

Gönüllülük esasına dayalı olarak kurduğumuz derneğimize gönüllü destekler devam ediyor. Daha önce yurtdışında olan öğrencimiz Fuat Demir medikal maske dikimi için bezin karaborsa olduğu ilk dönemlerde Bingöl’e onlarca top bez, daha sonra yine öğrencilerimizden Fuat Demir, Mahmut Demir, Ersin İnak derneğimizin kurtarma ayakkabılarını, kıyafetlerini diktirip yollamışlardı. Şimdide yurt dışından öğrencimiz Akın Demircioğlu muhtelif kurtarma gereçlerini yolladı. Kendilerine binlerce teşekkür ediyoruz, bizim gönüllü olarak kurduğumuz ve canla başla bir şeyler yapmak için gece, gündüz didinip çabaladığımız derneğimizin gelişimi için verdikleri destekten dolayı. Geniş kapsamlı konteynırımız olduğu takdirde daha büyük gereçler (jeneratör, delici gereçler gibi…) almak isteyen canlar var. Zira binalar olası bir afet anında güvenilir olmadığı için yollanacak olan gereçleri oradan çıkaramayabiliriz. Unutmayalım deprem öldürmez, alınamayan önlemler ve çürük yapılardır kaybettiklerimizin nedeni. Malumunuz Bingöl birinci derece deprem bölgesinde. 1971 ve 2003 depreminde yapılan çalışmalarda görüyoruz ki mevcut yapı stokunun büyük bir bölümünün depremlere karşı yeterli güvenliğe sahip olmadığıdır. Mevcut yapı stokunun doğal eskime sürecinin tümüyle yenilenmesi uzun bir süre alacağı ve ekonomik acıdan da imkânsız olacağından, zaman kaybı olmadan öncelikli olarak çürük yapılar tespit edilip yenilenmeli ve diğer yapıların da depreme karşı güvenli hale getirilmesi ile depreme karşı can kayıpları önlenmiş olacaktır.

Depremin ne zaman ve nerede olacağını bilemeyiz ama alacağımız önlemlerle zararı en aza indirgeyebiliriz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV