Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5838 % -0.02
EURO 18,2079 % 0.08
GRAM ALTIN 1.020,79 % -0,21
ÇEYREK A. 1.668,99 % -0,21
BITCOIN 374.704 -0.675
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

KENT EKONOMİLERİ FORMU

DİYARBAKIR TOPLANTISI

Son Güncelleme :

23 Ekim 2013 - 18:18

/ 80 views kez okundu.
KENT EKONOMİLERİ FORMU

2013 yılının Mart ayı içinde başlanılan ve bütün illerin ekonomik aktörlerin bir araya geldiği, ticaret odaları, sanayi odaları, borsaların, ekonomi ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının, iş adamlarının, derneklerin, üniversitelerin, kalkınma ajansların, sendikaların, KOSGEB’in, yani ekonomi ile ilgili kim varsa herkesin bir araya geldiği ve ilin ekonomik potansiyelini daha ileriye nasıl götürülebileceği şeklinde oluşturulan demokratik bir platform olan Kent Ekonomileri Formunun Diyarbakır ayağı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla önümüzdeki cumartesi günü yani ayın 26.’sında yapılıyor.

Çözüm süreci ve beraberinde açıklanan Demokratikleşme paketi sonrası bölgenin en önemli ili Diyarbakır’da böyle bir toplantının yapılıyor olması son derece önemlidir.

Hızla gelişen ve dönüşen dünyada olduğumuz konumumuz ile yetinmeden, düne bakarak değil, geleceği görerek hareket edip istikrar ve gelişme noktasında çıtamızı yükseltmek durumundayız.

Ülkemiz son yıllarda sahip olduğu vizyon neticesinde bu güne kadar yapmış olduğu yatırımlar ile düne göre daha modern ve çağdaş bir görünüm kazanarak daha yaşanılabilir bir ülke olma yolunda ilerlemektedir.

Geçmişte siyaset, ekonomi ve daha birçok alanda ciddi kayıplar yaşanmış, son yıllarda atılan önemli adımlarla ülkenin yapısının giderek güçlendiği, insanlarımızın huzur ve refahının arttığı geleceğe olan inanç ve güvenin bundan sonra yatırımlara dönüşeceği ve bölgenin önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olacağı kanaati oluşturmaktadır.

Bölgenin en önemli sorunlarından biride ekonomik geri kalmışlıktır. Sürekli siyasi yönü ön plana çıktığı bölge, ekonomik alamda yapılan yatırım ve istihdama rağmen hala önümüzde önemli bir sorun olarak durmaktadır. Bölgenin ekonomik yapısı ile ilgili bir tartışmanın yaşanmaması son derece üzücüdür. İstihdam, üretim, işsizlik, yatırım vb. konuların masaya yatırılıyor olması önümüzdeki dönemde bu alanda atılacak adımların sonuç getireceği inancımızı artırıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin ekonomik gelir dengesizliğine çözüm olacak kent Ekonomileri Form’larının yerli ve yabancı birçok yatırımcı bölgeye gelerek yatırım olanağı sağlayacağı sonucunu doğurmaktadır.

Genç nüfusun %70’lere vardığı bir bölgede gençliğin en büyük sıkıntısının işsizlik ve istihdam eksikliği olduğunu görüyoruz. Diyarbakır gerek stratejik önemi açısından gerekse Doğu-Batı ve Güney-Kuzey yolları açısından önemli bir merkezdir.

Son yıllarda çözüm süreci ile birlikte bölgede bir umut, bir sinerji ve geleceğe olan inanç giderek artmaktadır. Yatırımcıların güvenli olan limanlara yapacakları yatırımların bölgenin kaderini değiştireceği kuşku götürmez bir gerçektir.

Burada bir hakkı teslim etmemiz lazım gelir. Özellikle Kent ekonomileri formunun Diyarbakır toplantısının alt yapısını ve hazırlık çalışmalarını yapan Ak parti ekonomik işler başkanı Hüseyin Cengiz ve bşk. Yardımcısı Fatih Kayhan’ nın büyük emekleriyle oluşturulan ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun (Sanayi ve Ticaret Odası, Ticaret Borsası , GÜNSİAD, DİSİAD, DOSİAD, OSGİAD, MÜSİAD, DİGİAD, Eczacılar Odası, TÜMSİAD, Doğu Mermerciler, DİGİKAD, DİKAD, Mahalli İdareler, GÜNGİAD, TÜRKONFED, DİSB ) içinde bulunduğu Diyarbakır Kent Ekonomisi Platformunun son aylarda önemli çalışmalara imza attığını görüyoruz.

Yapılacak olan toplantının ilimizin ve bölgemizin ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağı inancını taşıyorum.

casino siteleri