Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4767 % -0.04
EURO 17,8164 % 0.34
GRAM ALTIN 965,74 % 0,28
ÇEYREK A. 1.578,98 % 0,28
BITCOIN 355.921 1.605
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°
Google News

KOBANİ NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Son Güncelleme :

11 Kasım 2014 - 17:00

/ 91 views kez okundu.
KOBANİ  NE ANLAM İFADE EDİYOR?


Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın mülteci durumuna düşmesi ile sonuçlanan Esad rejiminin Suriye'de halka yönelik şiddet uygulamaları dünyanın ne kadar ilgisini çekmiştir?


Maalesef, vahşice işlenen cinayetlere kulaklarını tıkayıp, gözlerini kapatanlar sessizliklerini  hala koruyor. Onlar artık, Esad rejiminin vahşiliklerini gündemlerinden çıkardılar.


Arap baharı ile birlikte bir anda bütün dünyanın gözü kulağı Suriye ve Esad rejimine yönelmişti. İlk başta, kısa bir zaman içinde rejimin gideceği ön görülse de, Esad'ın uluslararası bağlantıları ve özellikle Rusya, İran ve Çin ile olan ilişkileri, Suriye'nin stratejik önemi nedeniyle bir türlü tahmin edilen olmadı. Suriye muhalefetinin kısa sürede örgütlenmesi ve Esad rejimine karşı güç oluşturması ilk zamanlarda destek bulsa da daha sonraları muhaliflere destekler giderek azaldı.


Peki, Suriye'de değişen ne oldu?


Dün, Esad rejiminin yaptığı katliamları ve işkenceleri görmeyenler bugün Kobani’yi görmelerinin nedenleri neler?


Esad rejimi, yüzyıllar boyunca kendi topraklarında yaşayan Kürtlere hiçbir hak vermediği gibi onlara vatandaşlık kimlik kartını dahi çok gördü. Herkes biliyor ki, Esad ve Baas rejimi Suriye Kürtlerine yıllarca zulmetti ve onları asimile etmeye çalıştı. Kobani’deki Kürtlerden uzun yıllar kimsenin haberi yoktu.


Aslında çok uzan yıllara  gitmeye gerek yok;  Türkiye, Irak, İran ve Suriye topraklarında yaşayan insanlar henüz daha asrın başında suni sınırlarla birbirlerinden uzaklaştırıldılar. Hâlbuki bunlar aynı coğrafyanın, medeniyetin, toprağın insanlarıydı.


Sınırların yükselmesinden sonra özellikle Suriye Kürtleri Kendi topraklarında insanı değerlerden yoksun hayat standardının çok altında bir yaşam tarzı ile karşı karşıya kalmıştır. Bu hayat tarzının sorgulanması gereken dönemlerde kulak arkası edilerek unutulmuşluğa ve terk edilmişliğe göz yumulmuştur. BAAS rejiminin baskı, insanlık dışı işkence ve ölümlerle sonuçlanan uygulamaları hiç kimsenin dikkatini çekmemiştir.  


Kürtler savaşın ilk zamanlarında Suriye muhalefeti ile birlikte hareket ederken, bir anda tavır değiştirip rejim ile ilişkilerini geliştirdiklerini görüyoruz.  İlk önce kendi iç muhalefetini yok eden, önemli bir kısmını da göçe maruz bıraktırarak yeni Kanton bölgeleri oluşturmaya çalıştılar.  İlk zamanlarda kimsenin dikkatini çekmeyen ve zaman zaman Barzani’nin açıklamalarıyla gündeme oturan Suriye Kürtleri kendi iç çekişmeleri bir anda ilgi çekmeye başladı.  Aslında yıllarca kendilerini yok sayan bir rejim  ile olan ittifakı  sonraki yıllarda ortaya çıkacak sorunların başlangıcı olarak görülmüştür.


İç savaş devam ederken bir anda dünyanın gözü buraya yönelmeye başladı. Ne olduysa İŞİD diye bir örgütün önce Erbil’e yaklaştığı, Şengal’de katliam yaptığı, Musul baskını ve Bağdat'a yönelişine şahit olduk. Dünyanın büyük bir kısmının bile haberdar olmadığı Kobani’ye yönelmesi ve Türkiye'ye yönelik mülteci akını herkesin dikkatini çekmeye başladı.


Esad’a askeri operasyon kararı almayan uluslararası güçler, İşide karşı uzlaşıyor ve askeri operasyon kararı alıyor.  Başını ABD'nin çektiği ittifakın bu kararı almasının altında bir kaç neden olabilir.


1- Suriye'nin bölünmesi ve yeni oluşacak bölgelerde ABD’nin kendine müttefik bulmak istemesi.


 2- Esad’ı destekleyen Rusya, İran ve Çin ittifakına karşı bölgede yeni müttefikler yaratmak.


3- Türkiye'nin Kürtler üzerindeki etkisini azaltmak.


4- Yeni enerji ve petrol transfer alanları oluşturmak.


5- Barzani'yi kontrol altında tutmak.


 


Suriye'de katledilen 250 bin kişi, İŞİD’in Kobani saldırısı kadar ses getirmemiştir. Neden?  Uluslararası güçler, başta ABD olmak üzere Esad’ın işlediği cinayetlere sessiz kalarak Kobani üzerinden ellerindeki kanı temizlemek istercesine bir askeri harekât kararı mı aldılar? Böylelikle İslam dünyası içindeki ABD karşıtlığı yerini bir anda sevecen ve kurtarıcı bir güç algına mı dönüşecek?


Önemli bir noktada şu: Bir türlü Esad için alınamayan askeri hareket kararı, mesele Kobani olunca alınması. Esad rejimi için BM Güvenlik Konseyinde alınan kararlara veto hakkını kullanan Rusya ve Çin’in Kobani saldırısına ses çıkarmamaları Ortadoğu'da yeni dengelerin paylaşımcı ve denge unsurlarını göz önünde bulundurmamız sonucunu doğuruyor. 


ABD, Rusya, İran, Çin ve batılı devletler bir araya gelmesi mümkün olmayan bir ittifak sağlayarak  Kobani konusunda anlaştığını görüyoruz. Kimi Esad kalsın, kimi yeni oyunda rol almak, kimi de Kürtler üzerinden yeni yol haritası belirlemek üzere sürece dâhil olduğunu görüyoruz.  


Suriye Kürtleri müttefik devletlerin neden ilgisi çekmeye başlamıştır? Meseleyi salt işid üzerinden okumaya kalkarsak  yanlış yapmış oluruz. İşidi doğuran, besleyen, lojistik destek veren ülkelerin birçoğu bugün İşid’e karşı operasyon yapan devletlerin olması tesadüf olmaması gerekir.


Kobani, ABD ve müttefikleri için Esad üzerinden çizilen karizmalarını tekrar kazanmak için yapılan bir operasyondur. Bu operasyonda bütün devletler kendi açılarından gerekli olan payı alacak ve sonuçta Ortadoğu yeni senaryoların uygulanacağı bir alan olmaya devam edecek.