Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5853 % -0.26
EURO 18,3036 % -0.38
GRAM ALTIN 1.023,34 % -0,19
ÇEYREK A. 1.673,17 % -0,19
BITCOIN 377.150 1.032
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 29°
Google News

KÜRT MESELESİ VE ÇÖZÜM SÜRECİ RAPORU

Son Güncelleme :

09 Aralık 2014 - 14:24

/ 84 views kez okundu.
KÜRT MESELESİ VE ÇÖZÜM SÜRECİ RAPORU

                      İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Kürt Meselesi ve çözüm süreci ile ilgili gelinen noktaya dair değerlendirme, tespit ve öneriler içeren rapor Genel Başkan Av. Bülent Yıldırım tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Daha öncede İHH tarafından benzer raporlar hazırlanmış ve kamuoyu ile paylaşılmıştı. Fakat bu kez hazırlanan rapor en kapsamlı ve derinliğine somut çözüm öneriler taşıması açısından son derece önemli bir rapor olarak görülüyor. Ülkenin genelinde ve özellikle bölgede uzun çalışmalar neticesinde halkın düşünce ve taleplerine dayanan, istişareler ve görüşmeler neticesinde hazırlanan rapor ülke gündeminde tartışma konusu olmuştur.

Devletin ilgili makamları başta olmak üzere siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşları, akademisyenler,  Kanaat önderlerine Kürt meselesi ve çözüm sürecinin halkın iradesi ve talepleri rapor halinde ulaştırılırdı.

Rapor tespitler ve öneriler başlıkları altında toplatılmış ve son bölümde İHH İnsani Yardım Vakfının Kürt halkının yaşadığı bölgelerdeki yardım faaliyetleri ile bitirilmiştir.

Rapordaki önemli tespitler;

1-Bölge halkı ‘’Barışın ve çözümün sahibi ve koruyucusu olacağız, kim barışı ve çözümü savunursa o kazanacak. Biz de bu süreci gözleyen, denetleyen, takip eden ve zorlayan olacağız’’ mesajını vererek ‘’üçüncü göz biziz’’ demiştir.

2-Çözüm süreci Hükümeti, PKK’yı ve diğer herkesi aşmıştır. ‘’Süreç halkındır’’ denilerek halk kendi meselesi olarak gördüğü Kürt meselesi ve etrafında oluşan sorunlar bütününün çözümü konusunda kararlılığını ortaya koymuştur. Bu kararlılığa, barışa, sürece kim nasıl katkı sunarsa halkın ona desteği tamdır.

3-Halk sokaklarında silah sesi değil mutlu koşuşturan çocukların sesini duymak istemektedir. Çocukları için kurdukları hayaller korkulardan uzak, onurlu ve haklarını elde etmiş, kimliğinden taviz vermeden herkesle barışık mutlu bir yaşamdır.

4- Bölgede farklı etnik ve inanç grupları da bu sorunun tarafıdır. Şiddeti şantaj olarak kullanan kimi grupların tüm Kürt halkının sözcüsüymüş gibi hareket etmesi büyük tabloyu örtemeyeceği gibi, diğer bütün Kürt toplumsal kesimlerinin bunu kabul ettiği anlamına da gelmemektedir.

5-Kobani olaylarının, Türkiye’nin çözüme yönelik sürecini baltalamaya yönelik politika ve söylemlere vesile edildiği gözlemlenmektedir. Bölgesel gelişme ve olayların çözüm sürecini etkilemesine müsaade edilmemeli ve adımlar buna göre atılmalıdır.

6-Bölgede ortaya çıkan önemli bir durum da örgütlülüğü güçlü İslami STK’lara ve Müslüman kimliğine yönelik saldırıların artmasıdır. Bu saldırıların bir sonraki aşamasının yaygın sistematik bir sindirme politikasına dönüştüğü ve “ya kendilerine katılım ya da bölgeyi terk etmeleri” konusunda zorlamaya tabi tutuldukları görülmektedir. Nihayetinde bölgeden İslami yapılanmalar uzaklaştırılarak PKK/KCK’nın bölgede alan hâkimiyeti sağlamaya çalıştığı bilinmektedir.

Öneriler kısmında;


1-Her ne konuda olursa olsun taraflar arasındaki hiçbir anlaşmazlık, müzakere sürecini etkilememeli, süreç mutlak surette devam ettirilmeli, masa terk edilmemelidir. Bu bağlamda silahların kullanılmasına fırsat verilmemelidir.


2-Sorun, ülkedeki tüm kesimler için travmaya dönüşmüştür. Psikolojik ayrışmayı derinleştiren bu durumun ortadan kaldırılması adına devlet, kısıtlanan, engellenen ve gasp edilen bütün hakları iade etmelidir. Hakların verilmesi, silahların bırakılması sürecine bağlanmamalıdır. Haklar ve özgürlüklere dair düzenlemeler derhal gerçekleştirilmelidir.


3- Hem çözüm için hem kalıcı bir barışın inşası için bölgedeki tüm gruplar/unsurlar sürece dâhil edilmelidir.


4-Süreç mutlak olarak devam etmelidir. Taraflar, kamuoyu önünde/hakemliğinde çözüm sürecini sürdürmelidir. Ayrıca çözüm süreci takvimi taraflarca belirlenmeli ve halka duyurulmalıdır. Adım adım ne yapılacağı, nasıl yapılacağı, ne istendiği belirtilmeli, üçüncü göz olarak halkın süreci takibi sağlanmalıdır.


5- Öcalan’dan gelen mesajların ikinci ve üçüncü kanallardan aktarılmasının/iletilmesinin önüne geçilmelidir. Barışı ve çözümü savunduğu sürece Öcalan’ın tabanına doğrudan seslenebileceği, iletişime geçebileceği kanallar açılmalıdır.


6- Ana dilde eğitim imkânı mevzuat olarak düzenlenmeli ve uygulamaya konulmalıdır


7-Başkanlık sistemi veya diğer tüm öneriler çözüme katkı sağladığı ve kalıcı barışı sağlayabileceği düşünülen bütün siyasi ve idari alternatif modeller tartışılabilmelidir.


 

Yukarıda sadece raporun tespitler ve öneriler kısmında bazı önemli başlıkları sizlerle paylaştık. Raporun tamamı dikkate alındığında ve okunduğunda bundan sonraki yol haritası için de ciddi katkılar sunacağı kaçınılmazdır.

İHH İnsani Yardım Vakfı çözüm sürecini zaman zaman çeşitli provakatif eylemlerle sekteye uğratmak isteyen yapılar başta olmak üzere, taraflara ülkenin önünde on yıllardır duran bu soruna karşı cesur ve öz verili tespitler yaparak katkı sunması son derece önemidir.

Dünyadaki benzer sorun yaşayan toplumların barış süreçlerinde de aktör olarak rol oynayan İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, tüm bu tecrübeleri ışığında Kürt meselesinin halkın iradesi ve talepleri doğrultusunda adil bir çözüme kavuşması için son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdiği bu rapor dikkate değer ve incelenmesi gereken bir rapor olarak karşımızda duruyor.


casino siteleri