bsr recyclinghof berlin

“Murat can almasın can olsun” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


“Murat can almasın can olsun” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

20 Ekim 2021 - 22:37

“Murat can almasın can olsun”

Genç Belediye Başkanlığı ve TEMA Bingöl Temsilciliği, ‘Murat Can almasın Can olsun’ sloganıyla Murat Nehri köprü bölgesinde eğitim sosyal ve yaşamsal altyapı için çalışma başlattı.

“Murat can almasın can olsun”
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2015 - 10:58

Genç Belediye Başkanı Hadi Topraktan ve TEMA Bingöl Temsilcisi Cuma Karaarslan, ilçeye yeni sosyal ve ekonomik kazançlar sağlayacak sürdürülebilir projeler için çalışma başlattı. Başkan Topraktan, ilçenin önemli sorunlarından biri olarak Murat Nehri bölgesi rehabilitasyonu, sosyal ve yaşamsal alanların oluşturulması olduğunu vurgulayarak, bölge için planlama çalışmalarının başlatıldığını belirtti.

Genç için önemli bir havza olan Murat nehrinin kum alım faaliyeti dışında insana dair hiçbir yapısal fayda sunmadığını belirten Topraktan, bu alanda insanların eğitim sosyal ve yaşamsal altyapılarının oluşması için çalışmalar başlattıklarını söyledi.

PROJELER DAP VE FKA’YA SUNULACAK

İlçenin su kenarında olmasına rağmen su kültürüne uygun tesislerin insan yaşamına sunulması adına yapılacak çalışmalar ile insan merkezli projelerin hazırlanarak Fırat Kalkınma Ajansı ve DAP Kalkınma idaresine hazırlık yapılacağını kaydeden Topraktan, “Bu kapsamda öğrencim olan Cuma Karaarslan ile planlı bir çalışma başlatmak üzere Murat nehrinin köprü bölgesinde sosyal tesis, eğitim tesisleri, yaşamsal iaşe alanları üretmek ve mevcut köprüyü değerlendirme sürecine katarak görsel ve mekânsal alanlar oluşturulacağız” dedi.

Proje çalışmalarına esas alan çalışmalarına katılan TEMA temsilcisi Cuma Karaarslan, “Öğretmenimin çağrısı üzerine ilçemizde murat Nehrinin koruma ve rehabilitasyonuna konu çalışmak benim için bir ayrıcalıktır” dedi.

Karaarslan, çalışma alanının uygun bir doku ve 4 mevsimi birden görselleyen bir yapı ile Murat, Genç, Lediz, Çötela kademeleri ile yaz, ilkbahar kış manzaralarının aynı anda görülebildiği tek alan olduğunu vurgulayarak: “İnsanlarımızın yaşamsal alanlarında su boyunda kurdukları medeniyetleri tüketmeden sürdürmeleri o su ve kaynakların sürdürülebilirliği ve yaşamsal alanlara katkısı ile ölçülür” dedi.

“BURASI KUM VE MALZEME ALANINA DÖNMÜŞ”

Bölgede suyun varlığının anlaşılamadığını belirten Karaarslan: “Murat Nehri ve bölgemizdeki dereler insanlar için sadece kum malzeme alanlarına dönmüş, yaşanan tahribat ile geri dönülmez faciaların ve kayıpların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu alanların rehabilite edilerek sosyal kültürel ve eğitsel alanlara dönüştürülmesi, özellikle genç insanlarımız çocuklarımız için güvenli su sporları ve yüzme eğitimlerine dönüştürülmesi için önem arz etmektedir Son yıllarda artan boğulma soncu hayatını kaybeden çocuk genç insanlarımız bu alanların rehabilite edilerek öncelikle akım rejimini bozan kum vb faaliyetlerin bitirilmesi ve yeni alanlar ile havuz ve emniyet şeritleri oluşturularak yüzme eğitimi başta olmak üzere sosyal ve yaşamsal alanlar üreterek yerel ihtiyaçların karşılanması ve insanların bir arada birlikte yaşama kültürü oluşturulması için insan merkezli çalışmalar üretilmesi gerekmektedir

Bölgemizde yerel halkın ve yaşanan can kayıpların önlenerek faydaya dönüştürüleceği bu çalışma ile aynı zamanda turizmin geliştirilmesi, bölgede yüzme havuzları , konsept restaurant ve park alanları oluşturularak ekonomik sosyal bünyeyi kapsayan insan merkezli kalkınma sağlanmış olacaktır” dye konuştu.

Karaarslan: “Ülkemizde ilimizde okul eğitim süreçlerinde her türlü ders ve eğitim zorla ve müfredata dayatılarak verilirken yüzme başta olmak üzere insani maharet ve beceriler üzerine eğitim verilmemesini anlamadığını, bu yüzden matematik yada inkılap tarihini bilip yüzme bilmeyen çocukların bir gün bizden hesap soracağını hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle Öğretmenimin çağrısı üzerine bu konuyu önemsediğini bilerek koşa koşa seve seve her türlü proje ve planların oluşması adım adım uygulanması için gerçekleşmesini sağlamak üzere Muradın Muradını dileğini Daraheni’ye armağan etmek büyük bir erdem ve şereftir” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV