Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5343 % 0.05
EURO 18,0678 % -0.04
GRAM ALTIN 985,30 % -0,23
ÇEYREK A. 1.610,96 % -0,23
BITCOIN 364.613 3.965
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

“Newroz halklar mozaiğidir”

İHD Başkanı Aksoy: “Newroz halklar mozaiğidir, özgürlüktür, barış’tır”

Son Güncelleme :

20 Mart 2012 - 11:36

/ 97 views kez okundu.
“Newroz halklar mozaiğidir”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şube Başkanı Nihat Aksoy, Ortadoğu halkları tarafından barış, adalet ve özgürlük getireceği inancı, arzusu ve coşkusu ile karşılanan Newroz’ün, Türkiye’de de yıllardır özgürlüğe susamış mazlumlar tarafından bir ‘özgürlük bayramı’ havasında kutlandığını söyledi.
Aksoy, Nevroz öncesi kutlama günlerine ilişkin getirilen yasaklar nedeniyle çıkan olaylar nedeniyle “Bu yıl, yüreğimiz burkuldu; Çünkü Newroz kana bulandı” dedi. Aksoy, şunları söyledi: “ Yıllardır BDP ve ondan önceki partilerin desteklediği organizasyon tarafından tertiplenerek kutlanan Newroz, bu yıl hükümetin İçişleri Bakanı’nın yayınladığı genelge ile yasaklanmasına karşı halkın bayramı kutlama isteği üzerine polisin müdahalesi, insanları öldürmek ve yaralamak şeklinde kendini gösterdi. Bunun en bariz örneği İstanbul’da yaşandı. BDP Arnavutköy yöneticisi Hacı Zengin, polisin müdahalesi sonucu yaşamını yitirdi” dedi. Aksoy olaylar sonrası onlarca kişinin yaralandığını ve yüzlerce kişinin gözaltına alındığını söyledi.
Aksoy,”Polisin her yerde orantısız güç kullanarak kendisini gösteren bu yaklaşımını kınıyoruz. Yaşamını yitiren Hacı Zengin’e Allah’tan rahmet, ailesi ve mensubu bulunduğu BDP teşkilatına başsağlığı diliyoruz. Bu acı olaydan yola çıkarak; 20 Martta Karlıova ilçemizde, 21 Martta da Bingöl merkezinde kutlanacak Newroz etkinlikleri sırasında güvenlik görevlilerinin baskı ve şiddetten uzak durması konusunda Bingöl Valiliği’ni sağduyuya çağırmayı bir sorumluluk biliyoruz. Valiliğin yapacağı tek şey halkın Newroz’u bir bayram havası içinde geçirmesine olanak tanıması ve polisin halka müdahalede bulunmaması talimatını vermesidir. Aksi bir durumun, insanların özgürlüğünü bastırmak anlamını taşıdığı ve temel insan hakkı ihlali olduğu bilinmelidir. Newroz Tertip Komitesi’ne düşen görev de, Newroz’un bayram ruhuna uygun kutlanması gerektiğini vurgulanarak halka aktarmasıdır.”
Olabilecek hak ihlallerini gözlemlemek ve sonucunu raporlaştırmak amacıyla İHD Bingöl Şubesi yönetici ve üyelerinden oluşturulan gözlem heyetinin kontrol noktalarında ve kutlama alanlarında olacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Olası hak ihlallerinin yaşanması durumunda, vatandaşlarımızın ilgili arkadaşlarımıza başvurmasını hatırlatıyor, Newroz’un barış getireceği inancıyla herkese kutlu ve umut dolu olmasını diliyoruz. Newroz Kürt’tür, Türk’tür, Arap’tır, Ermeni’dir, Süryani’dir… Newroz halklar mozaiğidir, barış’tır…. Newroz Kutlu Olsun!” dedi.