bsr recyclinghof berlin

ÖZSOY: BARIŞA SAHİP ÇIKALIM | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


ÖZSOY: BARIŞA SAHİP ÇIKALIM | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Ekim 2021 - 05:04

ÖZSOY: BARIŞA SAHİP ÇIKALIM

Dörtyol’da düzenlenen programda konuşan HDP Bingöl Milletvekili Özsoy, çatışmalı ortamın sonlandırılması gerektiği belirterek, barışa sahip çıkma çağrısı yaptı. Özsoy; “Seçimlere lanet olsun, milletvekilliğine lanet olsun. Bizim derdimiz milletvekilliği değil, barıştır. Barış Bin tane seçimden daha önemlidir. Barışa sahip çıkalım.”

ÖZSOY: BARIŞA SAHİP ÇIKALIM
Son Güncelleme :

02 Eylül 2015 - 11:30

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), KESK, Baro ve İHD ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ kapsamında ortak basın açıklaması yapmak için bir araya geldi.

HDP parti binası önünde bir araya gelen ve aralarında HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy’un da bulunduğu yüzlerce kişi, Dörtyol saat kulesi önüne kadar yürüdü.

‘Saray savaş istiyor, barışı halklar inşa edecek’ pankartının açıldığı programda basın metnini okuyan HDP Bingöl İl Başkanı Başak Aydoğdu, 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’de ortaya çıkan fiili savaş durumuyla toplumsal ve siyasal barışa duyulan ihtiyacın daha acil hale geldiğini söyledi.

Aydoğdu, “Bizler Halkların demokrasi partisi, Bingöl Barosu, İnsan hakları Derneği Bingöl şubesi, Demokratik Bölgeler Partisi, Eğitim Sendikası Bingöl temsilcili, Kürdi- der, yerel ve ulusal tüm demokrasi güçleri ile insan haklarına saygılı ve barış içinde yaşamak arzusunda bulunan tüm vatandaşlar adına 1 Eylül Dünya Barış Günü münasebetiyle barış ve huzur talebimizi bir daha yüksek sesle dile getiriyor, yaşanan ölümlerin son bulması ve kalıcı bir barışın sağlanması için mücadelemize devam edeceğiz. Biliyoruz ki, istemek yetmiyor, yetmeyecek! Ülkedeki siyasi gelişmeler barış için daha fazla mücadele etmemiz gerektiğine işaret ediyor. Biz Ortadoğu`nun yoksul, emekçi halkları olarak ırkçı/mezhepçi/milliyetçi savaşlarda ölüme yazgılı olmadığımızı, savaşlarda bedel ödeyenler olarak halkların kardeşçe yaşayacağı, geleceğini özgürce belirleyeceği bir ülke, bir coğrafya, hatta bir dünya yaratabileceğimizi biliyoruz. Tüm halkların eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağı bir dünyayı kendi ellerimizle kuracağız. Yurdun her yerinde saray darbesine ve savaşa karşı barışın barikatını kuracağız” dedi.

ÖZSOY: “BARIŞA SAHİP ÇIKALIM”

Aydoğdu’dan sonra konuşan HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, sağduyu çağrısı yaparak, barışa sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Son bir ayda 100’den insanın öldüğünü belirten Özsoy, “7 Haziran’da bir seçim yapıldı ve halkın iradesi koalisyon hükümeti kurulmasıydı ama maalesef Recep Tayyip Erdoğan hem koalisyonu engellemiş hem de ‘IŞİD’e savaş açıyorum’ deyip 75 tane uçağı Kandil’in üzerine göndermiştir. 40 yıldır, bu savaşın bu ölümlerin en büyük faturasını ödeyen illerden birisidir Bingöl. Sağımızda, solumuzda çatışma hiçbirimiz rahat değiliz. Gece bombalar patlıyor, yollar kapalı, araçlar yanıyor, siviller, askerler, polisler ölüyor. İçerisinde bir parça insanlık olan birisinin bu durumdan memnun olacağını düşünmüyorum. Hiç kimse bu durumdan memnun değil ve memnunda olmamalı” dedi.

“MESELE ARTIK SEÇİM MESELESİNİ AŞMIŞTIR”

“Mesele artık seçim meselesini aşmıştır, seçimlere lanet olsun, milletvekilliğine lanet olsun bizim derdimiz, milletvekilliği değil, barıştır.” Diyen Özsoy, şunları söyledi: “Barış, bin tane seçimden daha önemlidir. Bu memleket adım adım savaşa içerisine çekildi. Son bir ayda yüzlerce insan neden öldü? Ben size söyleyeyim; 78 milyon insanız bir Erdoğan ve bir Bilal’i doyuramadık, doymuyorlar. Bakanları saraylarda oturuyorlar, güzel arabalara biniyorlar. Etraflarında koruma ordularıyla geziyorlar ve biz şehit olmak istiyoruz diyorlar. Ölen çocuk zenginin çocuğu değil, ölen çocuk fakirin çocuğu.”

Barışa sahip çıkalması gerektiğini vurgulan Özsoy, “Sokaklar biraz daha karışırsa biz bunun önünü alamayız. Biz sizlere HDP’ye oy verin demiyoruz, HDP’yi geçin, seçimi geçin ama bu memleketin geleceği için daha fazla insanın ölmemesi için hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan’ı ikna edelim barış müzakere masasına oturtalım. Çözüm masasının ayakta kalabilmesi için elinizden gelen her şeyi yapmaya söz verdik halende devam ediyoruz. Bu memleket ölümsüz, savaşsız, çatışmasız bir şekilde herkesin barış içerisinde özgür bir şekilde yaşayabileceği bir hayatı hak ediyor. Biz bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz Bingöllülerden rica ediyoruz, barış sürecine sahip çıkın, müzakere sürecine sahip çıkın. Biz kimseden hükümetle kavga etmesini istemiyoruz, bu kavgayı kim başlattı durumunda da değiliz. Kim başlatmışsa başlatmış, biz şuan sonlandırmaya çalışıyoruz. Biz bunu sonlandıramazsak, bir çatışmasızlık durumu yaratamazsak Allah göstermesin daha büyük acıların kapıları açılır. Umut ediyoruz ki, çatışmalı taraflar biraz aklıselim davranır, frene basar ve bu çatışmasızlık durumu ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

Kitle, yapılan basın açıklamasının ardından parti binası önüne kadar yürüyerek, olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV