“PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE EĞİTİMCİYE ŞİDDETE HAYIR” « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

20 Ekim 2020 - 11:36

“PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE EĞİTİMCİYE ŞİDDETE HAYIR”

Türkiye geneli ‘Öğretmene performans’ ve ‘eğitimciye şiddete hayır’ imza kampanyası başlatan Eğitim-Bir-Sen’e, sendikanın Genç Teşkilatı da destek verdi. Konuyla ilgili gazetemizi ziyaret eden Eğitim-Bir-Sen Genç Teşkilatı Başkanı Muhammet Mustafa Demirağ, ‘Performans değerlendirme taslağına hayır diyor, şiddete karşı yasal düzenleme istiyoruz’ dedi.

“PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE EĞİTİMCİYE ŞİDDETE HAYIR”
Son Güncelleme :

09 Nisan 2018 - 16:03

58 views

Türkiye genelinde, Öğretmene Şiddet ve Performans Sistemi için Eğitim-Bir Sen sendikası üyeleri tarafından imza kampanyası başlatıldı. Genç Teşkilatı da, imza kampanyasına destek verdi.

 

Eğitim-Bir Sence, “Öğretmene performansa ve eğitimciye şiddete hayır. İmzanı gönder iradeni göster.” sloganı ile Nisan ayını kapsayan imza kampanyası başlattı. Başlatılan kampanya kapsamında gazetemizi ziyaret eden Eğitim-Bir-Sen Genç Teşkilatı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, performans değerlendirme taslağına hayır dediklerini ve öğretmene karşı şiddete yasal düzenleme istediklerini söyledi.

 

“Performans değerlendirme taslağına hayır diyoruz”

 

İmza kampanyasını gazetemize değerlendiren Genç Teşkilatı Başkanı Muhammet Mustafa Demirağ, “Performans değerlendirme taslağına hayır diyor, şiddete karşı yasal düzenleme istiyoruz. Öğretmenlerimiz, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak aksine kurumsal bütünlüğü bozacak, öğretmenlik mesleğini örseleyecek performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istenmektedirler” diyerek şöyle konuştu:

“Performans değerlendirme taslağının hiçbir hukuki ve kanuni dayanağı yoktur. Eğitim gibi uzun erimli, sonuçları hemen alınamayan bir süreçte, anlık veya kısa vadeli performans ölçümünün mümkün olmadığı eğitimi bilenlerce açık bir gerçektir. Meslekleriyle ilgili konularda söz hakkı verilmeyen, politika belirlenirken tecrübesine müracaat edilmeyen, içerik, yöntem ve materyalleri seçme ve okul yönetimiyle ilgili karar süreçlerine hiçbir zaman dahil edilmeyen, neredeyse eğitimin çeperinin kenarına sıkıştırılan öğretmenlerimizin, tüm bu yanlışların ayyuka çıktığı bir dönemde tek sorumlu ilan edilmesi anlamına gelecek performans taslağını haksız bir değerlendirme ve hukuksuz bir uygulama olarak görüyoruz. Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerleme sisteminden medet ummak, sahip olduğumuz değerleri de israf etmek olacaktır. Okulların bunduğu sosyal konumu, ekonomik imkânlarını, fiziki donanım ve altyapılarını, öğrenci profilini, ebeveynlerin statüleri arasındaki farkları dikkate almayan bir değerlendirme anlayışı ülke gerçeklerinden de uzaktır. Bu durum, eşitsizlikler içinde adalet aramak, yeni hak kayıplarına kapı aralamak, yeni çatışma alanları üretmekten başka bir işe yaramayacaktır. Eğitim sisteminin geldiği bu son noktada karar alıcıları hesaba dahil etmeyen, hatalı politika belirleyenlerin performansına odaklanmayan, “biz yaptık oldu” anlayışını sürdürenlerin performansını öncelikle değerlendirmek daha doğru bir başlangıç olacaktır.” Dedi.

 

“Şiddete karşı yasal düzenleme istiyoruz”

Eğitimcilere yönelik her geçen gün artan şiddet olayları birçok öğretmeni mağdur etmekte ve eğitim camiasını tedirgin ettiğini belirtilen açıklamada, şiddete karşı yasal düzenleme istediklerini söyledi.

 

Yetkililerin çağrılarına sessiz kalmamasını umduklarını ifade eden Demirağ, “Eğitimin öznesi olan eğitimciler şiddetin nesnesi haline gelmiştir. Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur etmekte, eğitim camiasını hem tedirgin etmekte hem de üzmektedir. Önceden itibarın, ihtimamın ve saygının odağında olan öğretmenlerimiz artık hakaretin, şiddetin ve itibarsızlaştırma sarmalının içine düşürülmüştür. Aklıselim insanlar için bu bir mesleğin yıpranması değil bir milletin geleceğinin yok edilmesidir. Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara haline gelmiş bu şiddet, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilemekte, eğitimcilerin verimliliğini düşürmektedir. Bir daha Ayhan Öğretmenlerin görevi başında öldürülmemesi, Yusuf Öğretmenlerin arkadan vurulmaması, Gülhan öğretmenlerin sokakta ortasında bıçaklanmaması, Yunus öğretmenlerin zorbalarca darp edilmemesi için tüm eğitim kurumlarından sesleniyor, şiddete dur diyoruz. Bu şiddet olaylarına dur diyecek bir irade gösterilmez, şiddet uygulayan kişiler hak ettikleri cezaya çarptırılmazlar ve daha ciddi, caydırıcı tedbirler alınmaz ise çok daha ağır olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması artık kaçınılmazdır. Eğitimciler olarak şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenlemeler yapılmasını acilen talep ediyor ve bekliyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak Öğretmen Performans Değerlendirme Taslağına hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, şiddete dur diyecek iradeyi gösteriyoruz. 81 ilde üyelerimizin emeği, tüm eğitim çalışanlarının desteğiyle büyüteceğimiz bu sese, yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.” Şeklinde konuştu.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.