Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5853 % -0.26
EURO 18,3036 % -0.38
GRAM ALTIN 1.023,34 % -0,19
ÇEYREK A. 1.673,17 % -0,19
BITCOIN 377.150 1.032
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 27°
Google News

SAVAŞMADAN BARIŞI YAKALAMAK

Akil insanlar heyetinin ziyaret ettiği bir asker annesi; Barış sürecini ay önce başlatsaydınız bugün çocuğum yanımda olurdu” demiş. Sürecin neden başlatıldığının anahtar cümlesi burada yatıyor.

Son Güncelleme :

29 Nisan 2013 - 13:16

/ 80 views kez okundu.
SAVAŞMADAN BARIŞI YAKALAMAK

Barışı yıllar önce başarabilseydik bugün binlerce gencimiz annesi, babası, eşi ve çocuklarıyla olabilirdi. Binlerce gencimizin cenaze törenlerinde ağıtlar yakmamış olacak, anneler evlatlarından, çocuklar babalarından, kadınlar eşlerinden ayrılmamış olacaktı. Ne yazık ki şimdiye kadar bunu başaramadık.

Şimdi önümüzde tarihi bir fırsat yatıyor. Şartlar olgunlaşmış, sürecin tarafları olumlu adımlar atmış ve toplumun beklentisi büyük ölçüde karşılanmış bir süreç ile karşı karşıyayız.

Toplumun büyük bir kısmının olumlu karşıladığı bu süreç, huzur, barış ve mutluluğu beraberinde getiriyor. Artık insanımızın yüzünde tebessüm ve güler yüz eksik olmuyor.

Tabii ki sürecin gidişatını beğenmeyen ve karşı çıkan siyasi oluşumlar, sivil toplum kuruluşları olacaktır. Kimi sadece mensubu bulunduğu yapının siyasi düşüncesinden dolayı, kimide sürecin gidişatının tavizlerle dolu olduğunu görerek karşı çıkıyor. Bunların bir kısmı ikna edilebilir. Lakin geri kalan kısmı barış süreci gibi bir dertlerinin olmadığı bilinmelidir.

Geçmişin bütün izlerini canlı olarak yaşayan bir toplumun hafızası hala hayatta ve canlı olarak duruyor. Herkes ne olup bittiğini çok iyi biliyor. Her akşam haber kanalları ve tartışma programlarında ölüm, kan, mayın, baskın haberlerini izlemekten bıktı. Yarın ne olacak? Nereden ölüm haberleri gelecek? Hangi eve yangın düşecek? Diye psikolojileri alt üst oldu. Günlerce kapanan kepenkler, atılan Molotoflar, gösteriler, çatışmalar insanımızı bunalıma soktu.

Yaklaşık dört aydır bunlardan eser kalmadı. İnsanlar artık daha rahat uyuyor ve geleceğe daha umutla bakmaya başlıyor. Endişeleri minimum düzeye indi. Normalleşme dönemine emin adımlarla yürüyor ve karanlık yılların izleri bir bir siliniyor.

Cumhuriyet tarihinden bu yana atılması gereken demokratik adımlar atılıyor, insan hak ve özgürlüklerin yolu açılıyor, adalete dayanan, eşitlikçi ve katılımcı bir anayasa ile bu süreç bütünleşerek yarınlara daha güvenle bakmanın vakti geliyor.

Yıllardır içimize sokulmaya çalışılan fitne tohumlarının, barış ve kardeşlik çerçevesinde adaletle son buluyor olması son derece önemlidir.

Kandan beslenen çevrelerin bu süreci provoke etmek için ellerinden gelen bütün

çabaları sergilemesi kuşku götürmez bir gerçektir. Varlık nedenleri kan olanların, süreci baltalamak için bir çaba sarf ediyor olmasını anlamak zor olmasa gerek. Unutulmamalıdır ki, kan ile beslenenler, barışın içinde yok olup gidecekler.

Onların seslerinden daha fazla barış isteyenlerin sesleri çıkacak ve dalga dalga yurdun bütün köşelerinde kendini gösterecektir. Batısı-Doğusu, Güneyi –Kuzeyi herkes bir meşale yakarak ben barışın sesiyim ve ben buradayım diyecektir.

Burada önemli noktalardan biride kim ya da kimlere hangi tavizlerin verildiği? Karşılığında ne alındığı ya da ne verildiği? Sorularıdır. Bu sorularla çok fazla kafa yormak, komplo teorilerinde bulunmak doğru değil. Eğer bugün evlatlarımız ölmüyor, çocuklarımızı bağrımıza basıyor, anaların gözyaşları akmıyor ve bunu da taviz olarak görüyorsanız bundan daha önemli ne olabilir ki.

Barış zor iştir. Savaş daha ise kolaydır. Tarihe bakın, bütün savaşların eninde sonunda bir barış süreci ile karşı karşıya kaldığını göreceksiniz. Öldürülen milyonlarca insan, harabeye dönen ülkeler, kaybedilen milyonlarca dolar para ve sonunda barış antlaşmaları…

Savaşlar, ölümler olmadan barışı sağlamamız mümkün değil mi? Binlerce insanın ölmesi mi gerekir? Savaşmadan barışı yakaladığımız gün, insanlık huzur bulacaktır.

Bu süreçte hükümetin atmış olduğu bütün adımları takdirle karşılamak gerekir. 30 yıllık birikimi, büyük risk alarak, bir barış ile neticelendirmesi son derece önemlidir. Kendi içinde bütünleşmeyi sağlayan bir ülke daha büyük projeler üretir ve dünyanın sayılı ülke arasındaki yerini alır.

casino siteleri