bsr recyclinghof berlin

SECCADE DESENLERİNDE KİRLİ OYUN | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


SECCADE DESENLERİNDE KİRLİ OYUN | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Ekim 2021 - 10:47

SECCADE DESENLERİNDE KİRLİ OYUN

Yabancı firmalar tarafından üretilen bazı namazlıkların üzerinde Mısır Tanrısı ve ayinleri tasvir eden sembollerin olduğu ortaya çıktı.

SECCADE DESENLERİNDE KİRLİ OYUN
Son Güncelleme :

09 Ekim 2014 - 10:07

Koçsırtı Köyü Merkez Camii’nde aynı tasvirlerin olduğunu belirten köy sakinlerinden Zülküf Batıdan, seccadelere dikkatli bakıldığında ortaya inanılmaz gerçeğin çıktığını söyledi.

Resim – İş Öğretmenliği Grafik ve Tasarım Bölümünde okuyan Batıdan, özellikle camilerdeki seccade tipi halılarda subliminal mesajlara sıkça rastlanıldığını anlattı. Koçsırtı Köyü Camii’nde de aynı mesajları içeren halının olmasından dolayı üzüldüklerini belirten Batıdan, Müftülüğü yaşananlara sessiz kalmakla suçladı.

Birçok şehirde aynı oyunun deşifre edildiğini belirten Batıdan: “Bu figurler ustaca secaade ve halılara işlenmiş. Birçok ilde bu oyun deşifre edildi. İslam dininde tasvir ve suret çizimi caiz olmadığı gibi bunlara secde etmek de caiz değildir. Bu halılara şeytan, Mısır Tanrısı ve ayin şapellerini tasvir eden motifler işleniyor. Örneğin köyümüzdeki camiide aynı sembollerin işlendiğini tespit ettik. Minare suretindeki oklar savaşı tasvir ettiğinden subliminal mesaj içeriyor. Lamba figürü dikkatli incelendiğinde sabel niteliği taşıdığı görülecektir. Sabel ise ayinlerde kullanılan figürdür. Ayrıca seccade köşelerine işlenen motifler ise Mısır Tanrısı`nı sembolize ediyor” dedi.

Konuyu Müftülüğe bildirdiklerini söyleyen Bayram Gende: “Subliminal mesaj içeren halı seccadelerin durumunu Müftülüğe bildirdik; ancak bir sonuç çıkmadı. Önemli olan bu halılar kimin elinden çıkıyor, amaçları ne onu tespit etmek. Bu halılar alınırken neden sade halılar değilde bu tür karmaşık motifler seçiliyor bu sorulara yanıt istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ahmet Gende ise halıların değiştirilmesini istediklerini belirterek: “Bu konu basite alınmamalı. Tasvir edilen motifler dinen caiz değil. Halılarımızın acil suretle değiştirilmesini ve bundan sonraki halı alımlarına daha dikkatli davranılmasını istiyoruz” dedi. 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV