“Servi göleti Ülke Ekonomisine 2 milyon TL Katkı Sağlayacak” « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

26 Ekim 2020 - 01:11

“Servi göleti Ülke Ekonomisine 2 milyon TL Katkı Sağlayacak”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; DSİ olarak Son 15 yılda Bingöl’de; yıllık 11 milyon metreküp içme suyu sağladık. Genç Servi barajı ve sulaması ile 2 bin 450 dekar zirai alanın suya kavuşacak ve ülke ekonomisine 2 milyon 141 bin 300 TL katkı sağlayacak.

“Servi göleti Ülke Ekonomisine 2 milyon TL Katkı Sağlayacak”
Son Güncelleme :

06 Şubat 2018 - 12:14

108 views

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Bingöl'deki baraj, gölet ve sulama yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Dönemin Servi Belediye Başkanı Ali Ayrancı’nın yoğun girişimi sonucunda sulama alanında susuzlukla boğuşan Servi Köyü, Sulama Göletine kavuşuyor. Servi barajı ve sulaması ile 2 bin 450 dekar zirai alanın suya kavuşacağını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, sulamanın bölgedeki tarımsal faaliyetlerin arttırılmasında büyük rol oynayacağını söyledi.

 

DSİ'nin son 15 yıl içinde Bingöl'e 11 milyon metreküp içme suyu sağladığını kaydeden Acu; “ DSİ olarak Son 15 yılda Bingöl'de; Yıllık 11 milyon metreküp içme suyu sağladık. Bingöl şehir merkezinin 2040 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık. 5 baraj ve 2 gölet inşa ettik. 50 bin 110 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 21,9 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 108 derenin ıslahını tamamladık” dedi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Gölsu” projesi kapsamında Bingöl ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu, Genç Servi Barajı ve Sulaması inşaatı tamamlandığında 2 bin 450 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

 

ÜLKE EKONOMİSİNE 2 MİLYON 141 BİN 300 TL KATKI

 

Bingöl Genç Servi Barajı ve Sulaması inşaatı tamamlandığında tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 Milyon 141 bin 300 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Acu; “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” diye konuştu.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.