Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5838 % -0.02
EURO 18,2079 % 0.08
GRAM ALTIN 1.020,79 % -0,21
ÇEYREK A. 1.668,99 % -0,21
BITCOIN 374.704 -0.675
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 28°
Google News

Servi’de İpek Böcekçiliği Hayat Bulacak

Genç İlçesi Servi bölgesinde İpekböcekçiliği Yetiştiriciliğinin başlaması amacıyla proje ve bölge için fizibilite çalışmaları yapıldı. Ön inceleme ve saha etütleri sonrası yetiştiricilik için gerekli sosyo-kültürel yapının varlığı ve dut potansiyelinin yeterli olduğu kanaatine varıldı.

Son Güncelleme :

31 Mayıs 2018 - 12:13

/ 183 views kez okundu.
Servi’de İpek Böcekçiliği Hayat Bulacak

Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Genç İlçesi Servi bölgesinde ipekböcekçiliği için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

 

Açıklamada, “Yeni göreve başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Burhan Bahadır başkanlığında bölgede, tarımsal gelirin çeşitlendirilmesi, tarımsal gelirin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik projeler üretilmesi kapsamında çalışmalar başlamıştır. Bu kapsamda değerlendirmeye alınan ve mevcut potansiyeli buna uygun Genç ilçesi Servi Bölgesinde ‘İpekböcekçiliği Yetiştiriciliğinin’  başlaması amacıyla Müdürlüğümüz bünyesinde çalışma başlatılmıştır” denildi.

 

DİYARBAKIR’A TEKNİK EKİP ZİYARETİ

 

Bingöl’de gerçekleştirilmesi planlanan ipekböcekçiliği için Diyarbakır’a teknik ekip ziyareti gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “bu kapsamda ekip proje ve bölge için fizibilite çalışmaları yapmış ön inceleme ve saha etütleri sonrası yetiştiricilik için gerekli sosyo-kültürel yapının varlığı ve dut potansiyelinin yeterli olduğu kanaatine varılmıştır. Buradan hareketle Türkiye’nin en büyük İpek İplik Fabrikasının bulunduğu Diyarbakır Kulp İlçesine konu hakkında bilgi alış verişi ve teknik gözlemde bulunmak üzere teknik personellerden oluşan bir ekip gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

ÇALIŞMALAR 2019’A KALDI

 

Açıklamada ayrıca, çalışmaların 2019’a kaldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bu Teknik ekipçe Kulp İlçesinde yapılan gözlem ve araştırmalar sonucu İpekböcekçiliği Yetiştiriciliği hakkında İl Müdürlüğüne gerekli bilgilendirme sunumu yapılarak İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliğinin 2018 yılında hasat döneminin sona ermiş olması nedeniyle proje çalışmalarına 2019 yılında başlanmasına karar verilmiştir.”

casino siteleri