Siyasilerden zam tepkisi! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

11 Nisan 2021 - 11:05

Siyasilerden zam tepkisi!

Siyasilerden zam tepkisi!
Son Güncelleme :

02 Ekim 2019 - 9:44

50 views

EPDK’nın açıkladığı yüzde 14.90’lık elektrik zammı ülke genelinde olduğu gibi Bingöl’de de tepkiyle karşılandı. Kentteki siyasi parti başkanları, art arda yapılan zammın vatandaşı zora soktuğunu ve hayat pahalılığın giderek arttığını belirterek, hükümetin çözüm bulmasını talep etti.

Elektrik fiyatlarına 1 Ekim’den geçerli olmak üzere zam yapıldı. EPDK’nın önceki gün gerçekleşen zirvesi sonrasında zam kararı çıktı. Buna göre, elektrik fiyatları konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.90 zamlandı.

Elektrik fiyatları 1 Temmuz’da da konut, ticarethane ve sanayide ortalama yüzde 14.98 oranında artırılmıştı. EÜAŞ’ın, elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı, “toptan” olarak tanımlanan elektriğin birim fiyatı da 20,5 kuruşa yükseltilmişti. Yeni tarifede toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükseldi. Böylelikle toptan elektrikte artış yüzde 70 oldu.

Yapılan zamma, Türkiye genelinde olduğu gibi Bingöl’den de tepki gecikmedi. Kentteki siyasi parti başkanları zammın hukuksuz bir şekilde yapıldığını ve vatandaşların ödemelerde zorluk yaşadığını dile getirdi.

“Eğer ekonomi uçuyorsa elektriğe ve doğalgaza yapılan zamların nedeni nedir?”

CHP İl Başkanı Ahmet Bazencir, ‘ekonominin uçtuğunu’ dile getiren hükümet yetkililerini eleştirerek, yapılan zammın nedenlerini merak ettiklerini söyledi.

Bazencir; “Fakirin, fukaranın, asgari ücretlinin, memurun evine ekmek götüremediği bu dönemde, insanların sürekli işsiz kaldığı, esnafın siftah yapmadığı bir zamanda elektriğe iki defa zam yapıldığı ortamda, iktidar yetkililerinin ağzından bal damlıyor. Ekonomik krizin olmadığından yada enflasyonun düştüğünden söz ediliyor. Bilakis ekonominin iyi olduğu ve ülkemizin ekonomik anlamda uçtuğu söyleniyor.  Eğer ekonomi uçuyorsa elektriğe ve doğalgaza yapılan zamların nedeni nedir? Hükümetin ve ilgili elektrik kurumunun vatandaşın zam tepkisine kulak vermesi gerekiyor” dedi.

“Bu zam hukuksuzdur”

HDP İl Başkanı Veysel Kaya ise; “Bu zam hukuksuzdur. Vatandaşlara, memurlara verilen zam yüzde 4 iken her kaleme ayrı ayrı zam yapılıyor her geçen gün. Halkın cebiyle kendi hükümetini sürdürüyorlar. Türkiye’de barajlar çok, santraller çok ama elektrik zammı her zaman artıyor. Bu izahatı yoktur. Biz kesinlikle yapılan bu zammı doğru bulmuyoruz. Vatandaşı düşünerek hareket edilmelidir” şeklinde konuştu.

“Yüksek zamlar hayat pahalılığını oldukça arttırdı”

Yapılan zamların ortalama asgari ücretli geçinen bir aileyi kötü etkilediğini söyleyen HÜDA Par İl Başkanı Orhan Açıkbaş, şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi temel tüketim malları ile gıdaya gelen yüksek zamlar hayat pahalılığını oldukça arttırdı. Asgari ücret ile geçinen bir ailenin hali hazırda kıt kanaat geçindiğini göz önüne alırsak, yapılan bu zamların vatandaşları ne derecede kötü etkilediğini görebiliriz.

Uzun süredir devam eden zam furyasına bir yenisi daha eklendi. Hükümetin yeni ekonomik pakette elektriğe yaptığı yüzde 14.9 luk yüksek zam, halkı ekonomik yönden oldukça zora sokarken, hükümetin halkın gündeminden ne kadar uzak olduğunu da tekrardan göstermiş oldu.

Hayat pahalılığı, işsizlik ve geçinememenin vatandaşın en önemli sorunu olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Buna bir neşter atılması gerekirken art arda gelen zamlarla hayat daha da çekilmez hale getirilmiştir. Son bir yıl içerisinde hayat, %30 daha pahalı hale gelmiştir. Bu pahalılıktan en çok dar gelirli vatandaşlar etkilenmiş, alım güçleri daha da düşmüştür.

Son zamanlarda yapılan zamlar, iktidarın hayat pahalılığını düşürme ve enflasyonu tek haneli rakamlara çekme şeklindeki vaadi ile ciddi bir çelişki oluşturmaktadır. Mevcut enflasyon rakamlarının yüksek olmasının en önemli sebebinin yüksek maliyetler olduğu dikkate alındığında; yapılan son elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamları ile birlikte maliyetler daha da yükselecek ve otomatik olarak bu zamları başka zamlar izleyecektir. Dolayısıyla hem üretici hem de tüketici için bu veriler, uzun vadede sürdürülebilir değildir.

Uzun süren ekonomik krizlerin, siyasi krizleri de tetiklediği hakikatini düşündüğümüzde öteden beri bütün kesimlerin; ekonomide yapısal reformlara gidilmesi taleplerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekir.”

“Hükümetin, vatandaşın tepkisine kulak vermesini istiyoruz”

MHP İl Başkanı Nurettin Varol, hükümetin yapılan zamlardan dolayı şikayetçi olan vatandaşa kulak vermesini gerektiğini belirterek; “Bu durum hiçbir zaman kabul edilir bir şey değil. Vatandaşın gelir düzeyi belli. Kayıp ve kaçağı da vatandaşın cebinden almaya çalışıyor. Biz hükümetin ve ilgili kurumların alınan bu zaman kararı için harekete geçmesini ve vatandaşın tepkisine kulak vermesini istiyoruz. Birkaç ay içinde yapılan farklı farklı zamlar, vatandaşı bıktırdı. Gerekenin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

 “Milletimizin aklıyla alay etmeyi derhal bırakmalıdır”

Uygulanan zammın iptal edilmesi gerektiğini söyleyen ve hükümeti sert bir dille eleştiren İYİ Parti İl Başkanı Hasan Kızılboğa, şu açıklamalara yer verdi:

“Elektrik fiyatına bugünden geçerli olmak üzere yüzde 14,9 oranında zam yapıldı. Bu kararla birlikte son bir yılda doğalgaz ve elektriğin fiyatı 10 kez artırılmış oldu. Elektriğe son bir yılda yapılan zam oranı ise yüzde 60’ı buldu. Yılsonu enflasyonu yüzde 12 olarak öngören damat, gelecek yıldan itibaren de yüzde 5’lik büyüme hedefi var diyor. İşsizlik yüzde 12’lerin altına çekilecek deniliyor. Ancak aradan saatler geçmişken elektriğe yüzde 14, 9 zam geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerel seçimlerin hemen öncesinde Ordu’da yaptığı açıklamada “Hem doğalgazda hem de elektrikte önümüzdeki dönemde herhangi bir tarife değişikliği olmayacak. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullanmıştı. Dönmez’in bu açıklamalarına rağmen seçimlerin ardından gelen zamlar, söz konusu açıklamaların sadece seçim hamlesi olduğunu gözler önüne sermiş oldu. Vatandaşın artık yapılan zamlara tahammülü kalmamıştır. Bakanlık bir an evvel harekete geçerek yapılan zamları iptal etmeli ve milletimizin aklıyla alay etmeyi derhal bırakmalıdır.”

Son aylarda elektriğe yapılan zamlar ise şu şekilde:

“1 Ocak 2018: Konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 8.8, sanayi ve ticarethanelerdeki elektriğe yüzde 8.4 zam yapıldı.

1 Nisan 2018: Elektrik fiyatları ortalama 2.89 zamlandı.

1 Ağustos 2018: Elektrik fiyatları yüzde 9 ile yüzde 14 arasında arttı.

1 Eylül 2018: Elektriğe yüzde 9 ila yüzde 14 oranında zam geldi.

1 Temmuz 2019: Elektriğe yüzde 15 zam yapıldı.

30 Eylül 2019: 1 Ekim’den itibaren elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı duyuruldu.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV