Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5343 % 0.05
EURO 18,0678 % -0.04
GRAM ALTIN 985,30 % -0,23
ÇEYREK A. 1.610,96 % -0,23
BITCOIN 364.613 3.965
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Solhan’da kutlu doğum programı

Peygamber Sevdalıları Platformu, Solhan İlçesi’nde kutlu doğum programı düzenlendi. Programa yoğun ilgi gösterildi.

Son Güncelleme :

23 Nisan 2012 - 11:39

/ 108 views kez okundu.
Solhan’da kutlu doğum programı

Bingöl Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Çağrı –Der, Solhan İlçesi’nde Kutlu Doğum etkinliği düzenledi.
Program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kutlu doğum etkinliğine katılımın oldukça kalabalık olması görenleri duygulandırdı. Programın açılış konuşmasını Zazaca olarak yapan bölge alimlerinden M. Şahap Korkutata, “Tüm insanlığa gönderilmiş böyle bir peygamberin ümmeti olmamız, büyük bir nimet ve bulunmaz bir hazinedir” dedi.

Korkutata, şunları söyledi: “Hz. Muhammed'e layık bir ümmet olabilmemiz için onu kendimize düstur, sünnetini ise hayat nizamı olarak belirlemeliyiz. Kutlu doğum münasebetiyle siz peygamber aşıkları ve sevdalıları meydanlara akın ediyorsunuz. Bu büyük bir iştir.

İnsanlığın, şirkin karanlığında ve zulüm altında olduğu bir dönemde kainata Hz. Peygamber’in nuru indi. Bu nur sayesinde kainatın şekli değişti. Olağanüstü olaylar yaşanarak Kisra'nın sütunları yıkıldı, asırlardır yanan şirk ve küfür ateşi söndü. Cehalet putları bir bir yıkıldı. 1400 yıldır bu nur devam ediyor, bu nurdan feyizlenmeyi rabbim bize de nasip etsin."

Etkinlik okunan Kürtçe mevlit ile devam etti. Okunan mevlitten sonra program Vuslat İlahi Grubu ile sanatçı Özcan'ın seslendirdiği ilahilerle coşkulu bir şekilde devam etti.

Programda konuşan M. Osman Tayfur ise, Resullullah'ın (SAV) ümmetine olan düşkünlüğünü anlattı. Tayfur, Allah'ın yeryüzünde mazlum ve mustazafları varis ve hakim kılmak istediğini belirterek, şunları söyledi: “Allah'u Teala tarih boyunca peygamberler göndermiştir. Peygamberlere tabi olanlar üstün olmuşlar, peygamberin izinden gitmeyenler zelil ve rezil olmuşlardır. Bizim için tek önder Resulullah'tır. Mustazaf ve mazlumlar onunla özgür kaldılar. Onun dostu kimsesizler ve mazlumlardır.
O, dünya ve ahiret için gönderilmiştir. Bizler onun yolundan gider, ona uyarsak kurtuluşa erer ve yeryüzünün varisleri oluruz. Onun sünneti seniyesine sarılalım, O, bütün insanlığa rahmettir. Resulullah'ın gelişiyle bütün mahlûkat hayat buldu. Kız çocukları onun gelişiyle yaşam hakkı kazandılar. İnsanlık onunla hayat buldu, canlandı.”
Program sonunda Kutlu Doğum Siyer Sınavı'nda dereye girenlere hediyeleri verildi.