Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5039 % -0.02
EURO 18,1433 % -0.12
GRAM ALTIN 988,22 % 0,03
ÇEYREK A. 1.615,74 % 0,03
BITCOIN 361.196 -1.919
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

SÜTAŞ inşaatını incelediler!

SÜTAŞ yatırımı çalışmalarını yerinde inceleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz; Bingöl’e bir uzay tesisi yapsanız bu kadar etkisi olmazdı. Çünkü o tür tesislerde 300-500 kişi çalışır. Yerel ham madde kullanmadıkları için bu ölçüde bir etki oluşturmaz dedi.

Son Güncelleme :

22 Haziran 2018 - 11:41

/ 93 views kez okundu.
SÜTAŞ inşaatını incelediler!

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen 19 firma arasında yer alan Sütaş yatırımının Bingöl'deki yatırımını inceleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Belediye Başkanı Yücel Barakazi, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

Sütaş'ın 733 milyon liralık yatırımının içinde birçok tesisin de yer alacağını belirten Yılmaz, tesiste yeni hayvan ırklarının üretiminin de olacağını söyledi.

 

Yılmaz, “Burada süt ürünleri tesisi, yem fabrikası, biyogaz üretimi ve bunların yanı sıra embriyo üretimi de olacak. Embriyo üretim merkezi çok çok önemli bir proje. Türkiye bir takım verimli ırkları ithal etme durumunda kalıyor. Kendi verimli ırklarımızı yetiştirmeye yönelik çok önemli bir tesis. Bu tesis, Sütaş'ın diğer tesislerinde de yok, yani bu bir yenilik olacak. Buradaki tesisin niteliğini göstermesi bakımından, seviyesini göstermesi bakımından önemli bir ayrıntı. Türkiye'deki ithalatı azaltacak, Türkiye'deki hayvan ırkının verimliliğin arttıracak bir proje, bunu da yerli bir şekilde gerçekleştirecek” diye konuştu.

 

“Uzay tesisi yapsanız bu kadar etkisi olmazdı”

 

Projeden dolaylı olarak 10 bin ailenin faydalanacağını söyleyen Yılmaz, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Sütaş'ı bölgesel kalkınma programı olarak algılıyoruz. Sütaş sadece Bingöl'ü değil bütün çevre illerimizi de etkileyecek, bütün Türkiye için çok önemli işler yapacak bir tesis. Bu anlamda hem ulusal hem de bölgesel bir önemi var. Ama Bingöl merkezli olarak bütün bunları gerçekleştirecek. Proje tamamlandığında doğrudan bin kişiye istihdam sağlamış olacak. Dolaylı olarak 10 bin aileye kadar faydası olacak. Ama bunun birde çarpan etkisi var. Sütaş doğrudan 60-70 Milyon TL her ay Bingöl'e sıcak para aktarmış olacak. Bu ekonomide bir döngü oluşturacak. Bu yatırımdan her kesim kazanmış olacak. Bingöl'e bir uzay tesisi yapsanız bu kadar etkisi olmazdı. Çünkü o tür tesislerde 300-500 kişi çalışır. Yerel ham madde kullanmadıkları için bu ölçüde bir etki oluşturmaz. Sütaş'ın farkı da şu, yerel girdi kullandıkları için kalkınmada büyük etkisi olacak.”

casino siteleri