Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Tanılır, Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’na seçildi | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

9 Aralık 2021 - 09:31

Tanılır, Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’na seçildi

Genç’in yetiştirdiği önemli bürokratlardan olan Mehmet Niyazi Tanılır, Kişisel Verilerin Korunması Kurulu üyeliğine seçildi.

Tanılır, Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’na seçildi
Son Güncelleme :

06 Ekim 2016 - 13:04

Kişisel Verilerin Korunması Kurulu için üyelik seçimi TBMM Genel Kurulu’nda yapıldı. Beş üyelik için yapılan oylamadan önce Tasnif Komisyonu oluşturuldu.


Beş üyelik için 269 üyenin oy kullandığı seçimde, AK Parti listesinden Mehmet Niyazi Tanılır 256, Cavir Bilirgen 255 ve Cengiz Paşaoğlu 252 oy, CHP listesinden Turan Arık 234 oy, HDP listesinden Yusuf Alataş 218 oy alarak seçildi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başbakanlık altında çalışacak bir kurum olarak yapılandırıldı ve Şimdilik 195 kadrosu bulunuyor.

Kuruma bütçe tahsis edilene kadar; Kurumun giderleri Başbakanlık bütçesinden karşılanacak; Kurumun hizmetlerini yerine getirmesi amacıyla bina, araç, gereç, mefruşat ve donanım gibi gerekli tüm destek hizmetleri Başbakanlıkça sağlanacak; Kurumun hizmet birimleri faaliyete geçinceye kadar sekretarya hizmetleri Başbakanlık tarafından yerine getirilecek.

Kurulun görevleri 6698 sayılı kanunda şöyle belirtiliyor


a) Kişisel verilerin, temel hak ve özgürlüklere uygun şekilde işlenmesini sağlamak.
b) Kişisel verilerle ilgili haklarının ihlal edildiğini ileri sürenlerin şikâyetlerini karara bağlamak.
c) Şikâyet üzerine veya ihlal iddiasını öğrenmesi durumunda resen görev alanına giren konularda kişisel verilerin kanunlara uygun olarak işlenip işlenmediğini incelemek ve gerektiğinde bu konuda geçici önlemler almak.
ç) Özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesi için aranan yeterli önlemleri belirlemek.
d) Veri Sorumluları Sicilinin tutulmasını sağlamak.
e) Kurulun görev alanı ile Kurumun işleyişine ilişkin konularda gerekli düzenleyici işlemleri yapmak.
f) Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükleri belirlemek amacıyla düzenleyici işlem yapmak.
g) Veri sorumlusunun ve temsilcisinin görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin düzenleyici işlem yapmak.
ğ) Bu Kanunda öngörülen idari yaptırımlara karar vermek.
h) Diğer kurum ve kuruluşlarca hazırlanan ve kişisel verilere ilişkin hüküm içeren mevzuat taslakları hakkında görüş bildirmek.
ı) Kurumun; stratejik planını karara bağlamak, amaç ve hedeflerini, hizmet kalite standartlarını ve performans kriterlerini belirlemek.
i) Kurumun stratejik planı ile amaç ve hedeflerine uygun olarak hazırlanan bütçe teklifini görüşmek ve karara bağlamak.
j) Kurumun performansı, mali durumu, yıllık faaliyetleri ve ihtiyaç duyulan konular hakkında hazırlanan rapor taslaklarını onaylamak ve yayımlamak.
k) Taşınmaz alımı, satımı ve kiralanması konularındaki önerileri görüşüp karara bağlamak.
l) Kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirmek.

Mehmet Niyazi Tanılır kimdir?

1960 yılında Genç’te doğdu. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek Lisans çalışmasını Londra’da Middlesek Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde kaymakam ve vali yardımcısı, 2004-2007 yılları arasında Van Valisi, 2007-2011 yılları arasında Kahramanmaraş Valisi, 2011 yılında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşar Vekili, 2012-2015 yılları arasında da Karadağ nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak çalışmıştır. “İnternet Suçları ve Bireysel Mahremiyet” isimli bir kitabı, gazete ve dergilerde yayınlanmış yazıları ve çevirileri bulunmaktadır. 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV