TARİHİ KÖPRÜ'NÜN YIKIMI DURDURULDU! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Genç Haberleri - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

2 Aralık 2020 - 19:07

TARİHİ KÖPRÜ’NÜN YIKIMI DURDURULDU!

1950’li yıllarda inşa edilen Genç Köprüsü, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından hurda karşılığı yıktırılacaktı ancak tepkiler üzerine yaşanan gelişmelerin ardından yıkım kararı durduruldu. Başkan Topraktan, yıkım kararına tepki gösteren duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

TARİHİ KÖPRÜ’NÜN YIKIMI DURDURULDU!
Son Güncelleme :

18 Haziran 2014 - 20:19

47 views

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1950’li yıllarda yapılan ve Genç İlçesi ile Bingöl’ü birbirine bağlayan ancak bir süre sonra yeni köprünün yapılmasıyla atıl duruma düşen tarihi demir köprü için aldığı yıkım kararı durduruldu.

İLANA ÇIKMIŞTI!

Yıkım ilanında köprünün hurdaya çıkarıldığı dikkat çekerken, ilan metninde; “Bingöl – Genç 9. Böl. Hd. Yolu Km: 17+560’ ta bulunan Çelik Kafes Köprü hurda olarak 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. Maddesi gereğince Açık Teklif Usulü ile ihale edilerek, satışı yapılacaktır” deniliyordu.

572 bin 181 kilogram ağırlığında demirin bulunduğu köprünün yıkım ihalesindeki muhammen bedel 176 Bin 050,96+ % 18 KDV olarak, geçici teminat ise 5 Bin 81,52 TL olarak açıklanmıştı. İhale, 24 Haziran 2014 günü saat 10.00’da Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü İhale Salonu / ELAZIĞ adresinde açık teklif usulüne göre gerçekleştirilecekti.

YIKIM KARARI KALDIRILDI

Basında yer alan yıkım kararının ardından kamuoyunda oluşan tepkiler ve Genç Belediye Başkanlığı’nın girişimleri sonucunda Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü, Kamu İhale Kurumu’nda (KİK) ilan edilen Köprünün yıkım ilanını ivedi bir şekilde ilandan kaldırdı.

TOPRAKTAN: “DUYARLI VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Genç ilçesinin en önemli değerlerinden olan ve Genç Belediyesi’nin logosunda da yer alan Genç Murat Köprüsü’nün yıkım kararına tepki gösteren duyarlı vatandaşlara teşekkür eden Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan: “Bu köprü Genç’in sembolü haline gelmiştir. Vatandaşlarımız bu konuda duyarlılıklarını gösterip tepkilerini haklı olarak ortaya koymuştur. Sivil Toplum kuruluşları da yıkımına tepki göstermek için köprüde oturma eylemi kararını almışlardı, onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu haklı eyleme de gerek kalmadı artık. Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü yıkım ilanını kaldırdıklarını söylediler ve Genç için yeni bir süreç başladı. İnşallah önümüzdeki süreçte bu köprüyü Genç’e tamamen kazandırıp sosyokültürel ve turizm alanlarında kullanırız’’ dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.